“Instynkt łowcy” - Alex Kava
Kryminał, sensacja, thriller,  Książki

“Instynkt łowcy” – Alex Kava – recenzja

Wyobraźcie sobie, że bliska Wam osoba znika bez śladu. Nie wiecie co się z nią stało, czy została porwana czy też uciekła? Czy żyje i może czeka na Waszą pomoc, czy może jej życie już się skończyło. Niepewność zżera Was od środka, odbierając chęć oddychania. Gdy dodamy, że ową zaginionym jest dziecko to ból staje się  spotęgowany. Każda poszlaka otwiera wciąż krwawiące rany, a Wy żyjecie w ciągłej nadziei, bo nadzieja umiera ostatnia…

Tematem zaginięć a dokładnie porwań dzieci i ich handlem postanowiła zająć się Alex Kava w swojej powieści “Instynkt łowcy”. Razem z Maggie O’Dell przenosimy się do wschodniej Nebraski gdzie trwa zatrzymanie podejrzanego o handel dziećmi w ramach ogólnokrajowej Operacji Cross Country. Podczas przeszukiwań domu sprawcy odkryty zostaje pokój z masą zdjęć dzieci. Jedno z nich szczególnie przykuwa uwagę Maggie O’Dell. Znajduje się na nim chłopiec i dziewczynka, nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie podpis – “ Brodie i Ryder. 10.10.01”.

Jednym telefonem obudziła demony przeszłości Rydera Creeda, byłego wojskowego, który aktualnie posiada jeden z najlepszych ośrodków szkoleniowych dla psów. Czy to możliwe aby Maggie trafiła na ślad jego zaginionej przed kilkunastu lat siostry? Razem z Grace, suczką rasy Jack Russell Terrier dołącza do zespołu, z którym zatrzymany prowadzi perfidną grę. Czy Ryderowi uda się w końcu odnaleźć siostrę i zamknąć bolący rozdział w życiu? Musicie się o tym sami przekonać.

Alex Kava jest amerykańską pisarką, która podbiła serca czytelników thrillerami, gdzie główną rolę gra Maggie O’Dell, ekspertka od tworzenia profili psychologicznych złoczyńców. Od 2014 roku (w Polsce od 2015) oddała w ręce swoich fanów nowy cykl, poświęcony Ryderowi Creedzie. “Instynkt łowcy” jest właśnie czwartym z tej serii. Jest też tomem, w którym autorka postanowiła ponownie połączyć losy Maggie i Rydera i tym razem, ku uciesze fanów, Maggie nie jest tylko w tle.  Jak dla mnie jest to dużym plusem, bo nowy bohater nie wzbudza we mnie tak wielkiej sympatii jak Maggie i myślę, że nie jestem w tym odosobniona.

“Instynkt łowcy” jak już wspomniałam  porusza bardzo trudny temat, mianowicie porwania i handel dziećmi. Temat, który u wielu rodziców budzi najgorsze koszmary. Poza kwestią poszukiwań, autorka skupiła się na tym jak życie po zaginięciu wpływa na rodzinę. Jak owa niepewność niszczy najbliższych, jak zadana rana jest ciągle rozdrapywana przez niewiadome poszlaki. Każda wzmianka o zaginionej powoduje odżycie tragedii, nieważne jak dawno się ona wydarzyła. Ukazuje, że świadomość tego co się stało, nawet gdy jest to najgorsza prawda, jest lepsza od niewiedzy.

Książka Alex Kavy wciąga czytelnika już od pierwszych stron. Krótkie rozdziały, przeplatające się historie sprawiają, że ciężko ją odłożyć bez odkrycia  prawdy. Klimat niepewności udziela się także nam. Dzieje się to za sprawą tego, że jesteśmy świadkami osobistej tragedii i razem z bohaterem ją przeżywamy. Mimo, że nie ma tutaj brutalnych opisów, znanych z niektórych części z serii O’Dell to jednak temat jakim jest handel dziećmi wzbudza u czytelnika przerażenie. Koniec powieści może nie zaskakuje ale pozostawia pewnego rodzaju niepokój.

Tak jak i w poprzednich częściach o Creedzie, tak i tu  Alex Kava poświęca dużo miejsca psom. Opisuje tajniki szkolenia i tego jak działa psi węch. Jak ważne są relacje pomiędzy trenerem a  pupilem. Pokazuje jak ci czworonożni bohaterowie szkoleni do poszukiwań ludzi, narkotyków czy materiałów wybuchowych pomagają nam bezinteresownie, często mogąc stracić przy tym zdrowie bądź życie. Można by rzecz, że jest to pewnego rodzaju hołd dla ciężkiej pracy psa poszukiwawczego.

“Instynkt łowcy” to kolejna powieść Alex Kavy, która otuli nas sensacyjnym klimatem i przerazi problem obecnego świata. Choć nie sprawi, że serce zabije Wam szybciej a norma tętna nie zostanie przekroczona, to jednak czas spędzony z Maggie O’Dell i Ryderem Creedem upłynie Wam szybko i raczej żałować nie będziecie. Jeśli nie mieliście wcześniej przyjemności poznać owego duetu, to nie martwcie się. W treści znajdziecie przypomnienia istotnych kwestii, przez co nie będzie zagubieni.

O książce:
Tytuł: Instynkt łowcy
Tytuł oryginalny: Lost Creed

Autor: Alex Kava

Wydawnictwo: HarpenCollins Polska

Data wydania: 03-10-2018
Liczba stron: 464
Cykl: Ryder Creed (tom 4)

 

Oficjalna recenzja portalu:

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
4

Podsumowanie:

“Instynkt łowcy” to powieść  która otuli nas sensacyjnym klimatem i przerazi problem obecnego świata. Choć nie sprawi, że serce zabije Wam szybciej to jednak czas spędzony nią upłynie Wam szybko i raczej żałować nie będziecie.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *