-
“Morderstwo Menendezów. Historia Lyle’a i Erika” – Robert Rand – recenzja
Czy mogła to być zbrodnia doskonała? Czy było to morderstwo popchnięte emocjami czy dokonane z zimną krwią? Czy motywem były pieniądze, czy też głęboko skrywane lęki? Pytania te przez lata nurtowały opinię publiczną, a sprawa morderstwa Menedezów do dziś pozostaje jedną z najbardziej bulwersujących w historii kryminalistyki. W 1989 roku, w luksusowej willi w Beverly Hills, doszło do makabrycznego zdarzenia. Bracia Lyle i Erik Menendez pozbawili życia swoich rodziców. Robert Rand, doświadczony dziennikarz, od początku śledził tę sprawę, relacjonując wydarzenia na bieżąco. Efektem jego wieloletniej pracy jest książka „Morderstwo Menendezów. Historia Lyle’a i Erika”, w której zebrał wszystkie istotne informacje, przeprowadzone wywiady oraz szczegółowo opisał przebieg procesu sądowego. Książka Randa…
-
“Co wiedzą umarli” – Barbara Butcher – recenzja
Zawód medyka sądowego z jednej strony ciekawi a z drugiej odpycha. Codzienna styczność ze zwłokami w różnym stopniu rozkładu przeradza i obrzydza, z drugiej strony odkrywanie przyczyny śmierci, dochodzenie jak do niej doszło i czy miały udział osoby trzeci kusi i pociąga. Nie zdajemy sobie sprawy jak wiele zmarły może powiedzieć, wystarczy go tylko dobrze słuchać a to potrafi Barbara Butcher, która przez dwadzieścia trzy lata pracowała w Biurze Naczelnego Lekarza Sądowego Nowego Jorku. Jako medyk sądowy ustala przyczyny zgonu ponad 5500 osób, w tym 650 ofiar morderstw. W swojej książce “Co wiedzą umarli” podzieliła się tym jak słuchać by usłyszeć zmarłych. Książka “Co wiedzą umarli” przybliża nam pracę medyka…
-
“Kuratorka sądowa. Patologia, przemoc i dramaty w polskich domach” – Hanna Flara – recenzja
Są takie zawody, o których wiemy mało. Gdzieś coś usłyszymy, gdzieś coś dopowiemy a także stereotypy swoje zrobią. Ale czy to co myślimy jest prawdą? Czy możemy powiedzieć o dobrych i złych stronach danej pracy? Czy może tylko poznaliśmy wierzchołek góry lodowej? Coraz częściej możemy naszą wiedzę zweryfikować sięgając po książki, w których to pracujący w danym zawodzie dzielą się swoimi doświadczeniami i przeżyciami. Starają się napisać prawdę, bez ubarwiania choć bez emocjonalnego wydźwięku się nie obejdzie. Przykładem takiej książki jest “Kuratorka sądowa. Patologia, przemoc i dramaty w polskich domach”, w której to Hanna Flara pokazuje nam pracę kuratora sądowego. Hanna Flara jest kuratorką sądową z pionu karnego, która postanowiła…
-
„Oko w oko ze śmiercią” – Louis Cataldie – recenzja
Czy wiecie na czym polega praca koronera? Czym się zajmuje? Co należy do jego obowiązków? Pewnie pierwsza myśl, która Wam się pojawi to to, że jest wzywany do zwłok. I macie racje ale czy przeprowadza sekcję? Określa okoliczności śmierci? Bierze udział w śledztwie? Jest patologiem, lekarzem medycyny sądowej czy zwykłym urzędnikiem? Czy wiedzieliście, że w niektórych stanach USA odpowiada za badanie kwestii zdrowia psychicznego? Jeśli owe pytania obudziły w Was odrobinę zainteresowania to powinniście sięgnąć po książkę “Oko w oko ze śmiercią”. Dr Louis Cataldie jest koronerem z wieloletnim doświadczeniem. Brał udział w wielu śledztwach mogących budzić grozę, w tym znanego seryjnego mordercę Baton Rouge – Derricka Todd Lee. Wzywany…
-
„Lekarz wojenny. Chirurg na linii frontu” – David Nott – recenzja
Czy zastanawialiście się jak wygląda praca lekarzach na terenach objętych konfliktem zbrojnym? Z jakimi niebezpieczeństwami musi się mierzyć, w jakich warunkach pracuje i czy nie drży mu ręka, gdy wokół słychać strzały? Czy myśleliście nad tym co pcha go w środek wojennej zawieruchy, do miejsc, w których ich życie jest zagrożone? Czy to chęć niesienie pomocy i oddanie pasji? Czy może uzależnienie od adrenaliny? Jeśli choć jedno z tych pytań przeszło Wam przez myśl i rozbudziło Waszą ciekawość to powinniście bez zastanowienia sięgnąć po książkę Davida Notta “Lekarz wojenny. Chirurg na linii frontu”. David Nott jest lekarzem specjalizującym się w chirurgii ogólnej i naczyniowej. Na co dzień pracuje w londyńskich…
-
“Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła” – Christopher Berry – Dee – recenzja
Sięgając po książkę o seryjnych mordercach zastanawiacie się co Was w nich ciekawi? Co skłania Was do poświęcania czasu na czytanie o bestialskich czynach? Odkrywaniu morderczych zapędów i psychopatycznych umysłów? Nie wiecie? Może w odpowiedzi pomogą słowa Jamesa Berretta, wielokrotnie nagradzanego oficera policji, który w swojej książce z 1932 roku napisał: “Przestępstwa budzą powszechne zainteresowanie. Zawsze tak było i będzie. Dla milionów zwykłych ludzi stanowią symbol tego, co niezwykłe, pogardzane ale fascynujące. Lubimy czytać i słuchać o zbrodniach”. Jeśli zatem należycie do tych milionów, którzy lubią czytać o czynach psychopatów to trafiliście idealnie. Oto “Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła”, w której to Christopher Berry – Dee zabierze Was na…
-
“Ginekolodzy. Tajemnice gabinetów” – Iza Komendołowicz – recenzja
Czasami mam wrażenie, że ginekologia to pewnego rodzaju temat tabu, tak samo jak kwestie związane z naszą kobiecością. Tematy rzadko poruszane, często mówione szeptem a jeszcze częściej zapominane. Tak jakby fakt pójścia do ginekologa był czymś wstydliwym i niezbyt dobrze widzianym. Oczywiście w wielkich miastach jest to coraz mniej odczuwalne ale w mniejszych miejscowościach sama wizyta u owego lekarza, może obudzić szereg plotek. Tu warto przytoczyć słowa przypisane legendarnemu ginekologowi i położnikowi Adamowi Ferdynandowi Czyżewiczowi (1877 – 1962) “Kobieta, która przychodzi do ginekologa, albo jest w ciąży, albo chce być w ciąży, albo nie chce w niej być, albo ma raka. Jeśli dowiesz się, w której jest grupie, to będziesz…
-
„Seryjni mordercy – Michelle Kaminsky – recenzja
Świat seryjnych morderców budzi ciekawość wielu czytelników. Zanurzając się w mocniejszą literaturę, stajemy się obserwatorami tego mrocznego świata a nasza ciekawość budzi się do życia. Fikcja literacka zaczynam nam nie wystarczać i pojawia się chęć zanurzenia się w świat potworów chodzących po naszym globie. Czasem jest to nasza zwykła ciekawość, czasem chęć poznania tego co kryje się w mrocznych umysłach a może czasem brakuje nam mocniejszej dawki strachu? Jeśli zatem chcielibyście wkroczyć w świat seryjnych morderców i zapoznać się z nimi bliżej to książka Michelle Kaminsky “Seryjni mordercy” będzie dobrym początkiem. Michele Kaminsky jest niezależną autorką i redaktorką, której teksty możecie znaleźć w amerykańskim “Forbesie” czy “LegalZoom”. Oddała w ręce…
-
“Psychopaci” – Stephen B. Seager – recenzja
Ostatnio coraz więcej pojawia się pozycji dotyczących seryjnych morderców, psychopatów i wszelkiej maści zwyrodnialców. I choć chciałoby się powiedzieć, że to dość dziwne to jednak ta tematyka kusi czytelników. Chcemy przyjrzeć się mocniej psychice tych bestii, zastanowić się co takiego kryje się w zakamarkach ich mrocznego umysłu. Jedną z takich książek, sugerując się po tytule, mogłaby by być pozycja “Psychopaci” Stephen B. Seager. Mogłaby ale nie jest. Stephen B. Seager pracował najpierw jako lekarz na izbie przyjęć, by ponownie rozpocząć naukę i stać się dyplomowanym psychiatrą. Psychiatrą, który uchyli rąbka tajemnicy i pokażę jak wygląda praca w kalifornijskim szpitalu psychiatrycznym Gorman State. Szpitalu, przeznaczonym do leczenia najgorszych przypadków, wśród których…
-
“Rozmowy z psychopatami. Podróż w głąb umysłów potworów” – Christopher Berry-Dee – recenzja
Mózg człowieka jest jednym z najbardziej fascynujących i najmniej odkrytych narządów człowieka. To w nim kryje się nasz umysł, który odpowiada za nasze myślenie, postrzeganie, odczuwanie emocji i zachowanie. To tam kształtuje się nasza osobowość, to kim będziemy i jak będziemy się zachowywać. Ta wielka tajemnica od wielu lat spędza sen z powiek masie uczonych, którzy chcą zgłębić tajniki umysłu. Poznać co się w nim kryje i ukazać to światu. Drugim elementem, który nas fascynuje jest zło, pragniemy wiedzieć jak dostaje się do naszych myśli i kieruje naszymi czynami. Nic zatem dziwnego, że tak wielu stara się poznać umysły największych psychopatów, aby ich zrozumieć i odkryć co stoi za ich…