“Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła” - Christopher Berry – Dee - Kot, kawa i książki
Berry - Dee Christopher,  Czarna Owca,  Książki,  Literatura faktu,  Reportaż

“Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła” – Christopher Berry – Dee – recenzja

Sięgając po książkę o seryjnych mordercach zastanawiacie się co Was w nich ciekawi? Co skłania Was do poświęcania czasu na czytanie o bestialskich czynach? Odkrywaniu morderczych zapędów i psychopatycznych umysłów? Nie wiecie? Może w odpowiedzi pomogą słowa Jamesa Berretta, wielokrotnie nagradzanego oficera policji, który w swojej książce z 1932 roku napisał: “Przestępstwa budzą powszechne zainteresowanie. Zawsze tak było i będzie. Dla milionów zwykłych ludzi stanowią symbol tego, co niezwykłe, pogardzane ale fascynujące. Lubimy czytać i słuchać o zbrodniach”. Jeśli zatem należycie do tych milionów, którzy lubią czytać o czynach psychopatów to trafiliście idealnie. Oto “Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła”, w której to Christopher Berry – Dee zabierze Was na skraj przepaści, byście mogli z bliska przyjrzeć się otchłani zła czyhającej w morderczych umysłach.

Christopher Berry – Dee jest znanym kryminologiem i śledczym, któremu udało się dotrzeć do wielu seryjnych morderców i sprawić, by choć odrobinę otworzyli przed nim swoje umysły. Z wieloma przeprowadził wywiady, z częścią z nich korespondował. Swoją wiedzą podzielił się zarówno w produkcjach telewizyjnych jak i książkach, które stały się bestsellerami. “Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła” to już  piąta książka, w której autor raczy nas makabrycznymi opisami zbrodni, pokrętnymi umysłami i życiorysami psychopatów, którzy chodzili po ziemskim padole. Zastanawiacie się pewnie ile można na dany temat pisać skoro o seryjnych mordercach możemy znaleźć wiele pozycji a i sam autor dostarczył nam sporej wiedzy we wcześniejszych książkach ale uwierzcie nie wynudzicie się. Inne spojrzenie, ujęcie sprawy, rzucenie światła tam gdzie panował mrok sprawiają, że historię nabierają innego wydźwięku. Również autor zaznacza, że jego książka nie jest ponownym opisem zbrodni a ma za zadanie zrozumieć psychikę zabójców.

“Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła” - Christopher Berry – Dee - Kot, kawa i książki

“Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła” to pozycja, która rozpoczyna się długim wstępem, składającym się z kilku rozdziałów. Wprowadzają one nas do świata seryjnych morderców, przybliżają nam ich sylwetkę, próbują odkryć ich umysły a także ostrzegają. Po tych informacjach przechodzimy do konkretnych postaci, którym nigdy nie chcielibyśmy stanąć na drodzę. John Christie, Peter Kurten, Neville Heath, Pułkownik Williams, Jodi Ann Arias oraz Douglas Clark i Carol Bundy to osoby z najgorszych koszmarów. Koszmarów, które są rzeczywistością bo ci ludzie żyli, nie wyróżniali się z tłumu, mieli rodziny i mordowali. Autor przybliża nam ich życiorysy, skupia się na nich, stara się nam pokazać zło, którego dokonali. Nie szczędzi w słowach i opisach,  sadyzm wylewa się z stron, uderzając w nas. Zagłębiamy się coraz bardziej w otchłań zła, która otacza nas. Zafascynowani ale i zniesmaczenie czytamy o ich losach, sprawdzając czy na pewno zamknęliśmy drzwi na klucz.

Pióro Christophera Berrego – Dee jest dość specyficzne. Mimo, że piszę o dość krwawych sprawach i potworach w ludzkiej skórze, to nie traci ono na lekkości. Dzięki czemu jego książki czyta się szybko i dobrze. Często nie przebiera w słowach, dzieli się z nami swoimi wnioskami. Jasno daje nam do zrozumienia, że te osobniki to psychopaci, dla których nie ma ratunku. Nie powinni zasługiwać na nasze zrozumienie czy wybaczenie. To potwory, którym należy się najsroższa kara. Owe historię umacniają jeszcze cytaty sprawców a także osób pracujących przy owych zbrodniach, wkomponowane w treść. To co może irytować niektórych podczas czytania to pewnego rodzaju autoreklama. Znajdziemy tu sporo odwołań do pozostałej twórczości autora, a także jego dokonań. Może to przeszkadzać w czytaniu ale z drugiej strony zachęca do poszerzania swojej wiedzy w tym zakresie. Autor pokazuje nam, że seryjni mordercy bywają niezauważalni, żyją, przechodzą obok nas i póki nie trafimy na ich listę nie dowiemy się kim są. Wtedy tylko może być za późno.

“Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła” - Christopher Berry – Dee - Kot, kawa i książki

Christopher Berry – Dee pisze o swojej książce, że “prowadzi Czytelnika “drogą śmierci” do mrocznego, opustoszałego skrzyżowania, gdzie dochodzi do krwawej zbrodni, często w nocy”.  “Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła” właśnie takie są, prowadzą nas po ścieżce śmierci, czyniąc z nas niemego widza prze okrutnych zbrodni. Zniesmaczają i przerażają.  Jeśli zatem nie boicie się podążyć ową drogą to powinniście czym prędzej zagłębić się w ową książkę. Ostrzegam nie jest ona dla osób wrażliwych a także nie nadaje się do czytania przy jedzeniu. To mroczna i straszna pozycja, którą miłośnicy mocnych doznań powinni przeczytać.

O książce:
Tytuł: Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła
Tytuł oryginalny: Talking with Psychopaths and Savages: Beyond Evil

Autor: Christopher Berry – Dee
Tłumaczenie: Tomasz Wyżyński
Wydawnictwo:  Czarna Owca

Data wydania: 10-03-2021
Liczba stron: 280
Gatunek: Literatura faktu

 

Oficjalna recenzja portalu:

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
4

Podsumowanie:

“Rozmowy z psychopatami. W otchłani zła” prowadzą nas po ścieżce śmierci, czyniąc z nas niemego widza prze okrutnych zbrodni. Zniesmaczają i przerażają.  Jeśli zatem nie boicie się podążyć ową drogą to powinniście czym prędzej zagłębić się w ową książkę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *