“Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku. Wszystko, co możesz zrobić, żeby edukacja miała sens” - Mikołaj Marcela - Kot, kawa i książki
Książki,  Poradniki

“Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku. Wszystko, co możesz zrobić, żeby edukacja miała sens” – Mikołaj Marcela – recenzja

Stając się rodzicem nagle musimy przestać myśleć egoistycznie. Stajemy się odpowiedzialni za małego człowieka i to od nas zależy kim stanie się w przyszłości. To my przekażemy mu swoje mądrości, nauczymy życia i obdarzymy miłością. Jest jeszcze jeden istotny element, który możemy dać naszemu maluchowi. To edukacja. I choć nie mamy na nią bezpośredniego wpływu (bo jak tu zmienić odgórny program nauczania) to jednak pośrednio możemy coś zrobić. Właśnie o tym jest książka Mikołaja Marcela “Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku. Wszystko, co możesz zrobić, żeby edukacja miała sens”

Mikołaj Marcela jest wykładowcą akademickim na Uniwersytecie Śląskim a także pisarzem i autorem tekstów piosenek. Można powiedzieć, że temat edukacji i nauki jest mu bliski i znany. Na nim właśnie skupia się w swojej książce “Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku. Wszystko, co możesz zrobić, żeby edukacja miała sens”. Musicie przyznać, że pierwsza część tytułu rzuca się w oczy i kusi czytelnika. Mnie bardzo skusiła, w szczególności, że nie przepadam za poradnikami i bardzo rzadko po nie sięgam. Niemniej skoro czeka mnie niedługo wydanie mego dziecięcia na losy szkolnych korytarzy i nauczycieli to warto zaczerpnąć wiedzy. 

“Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku. Wszystko, co możesz zrobić, żeby edukacja miała sens” to poradnik, którego zadaniem jest odpowiedzieć na wiele pytań związanych z edukacją. Poczynając od tego jaka jest polska szkoła i jakie mamy alternatywne modele nauczania. Co możemy zrobić aby nauka nie nudziła się, jak pomagać dziecku w rozwoju czy też przeżywaniu porażek. Autor pokazuje nam jak obecny program nauczania jest nieaktualny i nieżyciowy w odniesieniu do  współczesności. Pisze co możemy, my jako rodzice zrobić aby go zmienić. Na co możemy zwracać uwagę nauczycieli ale także jak, jako rodzice, powinniśmy podchodzić do obecnego systemu nauczania. Chociażby do egzaminów i ocen. Wszystko po to aby ocalić nasze dzieci, a aby ich edukacja nabrała sensu. 

Mikołaj Marcel zabiera nas w swój świat. Odpowiada na pytania, dzieli się wiedzą a także swoimi wspomnieniami i doświadczeniami. Dostajemy tutaj sporą dawkę wiedzy i pomysłów, co moglibyśmy zrobić. Ale nie oszukujmy się, to nie będą złote rady, które można wcielić w życie od razu. Na pewno zwraca uwagę na rzeczy, które czasem nam umykają, i które możemy zmienić by lepiej dostosować nasze dzieci do obecnego świata. Myślę, że po przeczytaniu owego poradnika otworzą się oczy na niektóre aspekty. Może skorzystamy z niektórych wskazówek a możemy przejdziemy nad nimi do porządku dziennego, mówiąc sobie “tak było, tak jest i tak będzie”. Cóż, to zależy od Was. 

Nie musiałam czytać owej książki, aby wiedzieć, że nasz system edukacji nie nadążą za światem, że jest przestarzały i nie przygotowuje dzieci do życia w czasach teraźniejszych. I choć nachodzą pesymistyczne myśli, że nic się nie da zrobić to jednak autor przybliża nam przykłady, że da się. Opisuje placówki i osoby, które postanowiły iść za nowoczesnością, wprowadzać nowe metody nauczania. I jak się okazuje z sukcesem. Dzięki temu w tym szarym świecie szkolnictwa można zauważyć przebłyski barw. Choć niestety w większości tyczy się do zagranicznych placówek lub prywatnych. 

Jak już wspomniałam, nie lubię poradników. Do tego skusiły mnie dwie rzeczy, przewrotny tytuł, po którym oczekiwałam co prawda czego innego oraz to, że miałam możliwość przesłuchania go jako audiobooka. I powiem szczerze gdyby nie głos Bartosza Głogowskiego, który prowadził mnie przez meandry twórczości autora to nie dałabym rady skończyć owej książki. Nie powiem, dowiedziałam się ciekawych rzeczy o szkolnictwie, jego rodzajach i możliwych zmianach ale cała reszta była nudna. Miałam wrażenie, że siedzę na wykładzie, gdzie co n-te zdanie jest warte uwagi. Cóż może to kwestia mojego nastawienia do poradników, może tego, że oczekiwałam czegoś innego a może po prostu ujęcie tematu mi nie podeszło. Nie wiem. 

“Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku. Wszystko, co możesz zrobić, żeby edukacja miała sens” to poradnik dla rodziców, który porusza kwestie obecnego systemu edukacji. Autor uwypukla nam jego wady i pokazuje co można zmienić by było lepiej. Znajdziemy tu wskazówki, które mogą nam pomóc w wychowaniu naszego dziecka i dostosowaniu go do obecnej rzeczywistości. Jeśli chcecie posłuchać wykładu autora na ten temat to śmiało sięgnijcie po ową pozycję. 

O książce:
Tytuł: Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku. Edukacja
Autor: Mikołaj Marcela

Wydawnictwo: Muza

Data wydania: 29-01-2020
Liczba stron: 272

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
3

Podsumowanie:

“Jak nie spieprzyć życia swojemu dziecku. Wszystko, co możesz zrobić, żeby edukacja miała sens” to poradnik dla rodziców, który porusza kwestie obecnego systemu edukacji. Autor uwypukla nam jego wady i pokazuje co można zmienić by było lepiej. Znajdziemy tu wskazówki, które mogą nam pomóc w wychowaniu naszego dziecka i dostosowaniu go do obecnej rzeczywistości. Jeśli chcecie posłuchać wykładu autora na ten temat to śmiało sięgnijcie po ową pozycję. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *