"Kot: Święty i Przeklęty" – Bogda Balicka
Książki,  Poradniki

„Kot: Święty i Przeklęty” – Bogda Balicka – recenzja

Szperając w Internecie trafiłam przez przypadek na książkę o ciekawym tytule „Kot: Święty i Przeklęty”, a ponieważ ostatnio mam małego bzika na punkcie kotów postanowiłam ją mieć. Autorka Bogda Balicka sama określa ją jako „Biblia dla kociarzy i nie tylko” . Wydaje się to lekka przesadą to jednak może coś w tym jest? Pisarka zebrała w jedną całość różne odniesienia, opisy a także  fragmenty, w których pojawia się kot. Poczynając od starych wierzeń i przesądów, przechodząc przez historię popularności kotów a kończąc na przykładach w literaturze.

„Koty i kociarze – jako indywidualiści – chcą być kochani bez rozgłosu, intymnie i wiernie.”

Książka podzielona jest na 9 rozdziałów, z których każdy opowiada o kolejnych zaletach kota. W pierwszej księdze, która zwie się Księgą zagadek poznajemy podstawy bycia koteod koniuszków wąsów po ostatnie włosy ogona, od zabawy kłębuszkiem po broń w postaci instynktu drapieżcy, od fotelowego wylegiwania po skoki z kilku pięter, od nienawiści do wody po wielogodzinne mycie. Czytając ten rozdział kilkanaście razy wybuchałam śmiechem, cytaty, które zebrała tutaj autorka największego ponuraka rozbawią. Kolejna księga opowiada krótką historię kota – światłość w Egipcie, pogrom w średniowieczu to tylko niektóre rozdziały życia kota w społeczeństwie. Dowiemy się też o przesądach i magii, która nieodzownie towarzyszy tym małym czworonogom.

Kolejne rozdziały przenoszą nas w świat wybitnych cech kocich, takich jak wolność i niezależność, siły i sprytu, urody i wdzięku oraz erotyzmu i lubieżności. Autorka w sposób luźny i zabawny pokazuje nam te cechy, swoje słowa potwierdza cytatami innych kocich miłośników  jak i cytatami z literatury. Aż trudno uwierzyć, że tak dużo pisarzy w swoich powieściach zamieszcza wzmianki o tym wspaniałym stworzeniu. Często bohaterowie książek, ich zachowanie, wygląd porównywani są do kotów. Ta zgrabność, ten spryt, ten wdzięk, ta tajemniczość to tylko niektóre przymiotniki odwzorowujące cztery łapki z puszystym futerkiem.  W rozdziale dotyczącym lubieżności można odnieść wrażenie, że autorka i jej „goście” zazdroszczą kotom tego opętania miłosnego, tego, że pokazują wprost na co mają ochotę i wcale się z tym nie kryją. W końcu skądś się wzięło określenie kocicy czy kociaka. Ostatni rozdział opisuje piękną historię miłości do kotów, oddania się im bez granicy i poświęcenia wszystkiego.

„Kot, tak jak muzyka rockowa, wejdzie wszędzie.”

„Kot: Święty i Przeklęty” jest dobrą książką na popołudnie przy kominku i lampce wina. Czyta się ją bardzo przyjemnie,  lekkie i zabawne sformułowania wprost same trafiają do głowy. Dzięki tej pozycji można także zakraść się w  świat wierzeń i magii, opisane są tu wróżby, przesądy jak również magiczne zabiegi z kotem w roli głównej. Może kiedyś jakieś wypróbuje 🙂  Polecam ją obowiązkowo wszystkim, którzy mają bzika na punkcie kotów, reszcie oczywiście też aby mogli przeczytać o tym jak wspaniałymi i tajemniczymi zwierzętami są te czworonogi.

O książce:
Tytuł: Kot: Święty i Przeklęty
Autor: Bogda Balicka
Wydawnictwo: Studio Astropsychologii

Data wydania: 10-01-2006
Liczba stron: 154

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną
5

Podsumowanie:

„Kot: Święty i Przeklęty” to pozycja obowiązkowa dla miłośników kotów i nie tylko. Pełna informacji sprawia, że jeszcze bardziej kochamy te cztery łapki z puszystym futerkiem.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *