"Klinika" - Klaudia Muniak - kot kawa i ksiazki
Kobiece,  Kryminał, sensacja, thriller,  Książki,  Muniak Klaudia

„Klinika” – Klaudia Muniak – recenzja

Wyobraź sobie, że budzisz się w szpitalu. Jesteś po operacji, niczego nie pamiętasz a personel medyczny nie spieszy się z wyjaśnieniami. Gdzieś tam w tobie zaczyna budzić się ziarenku strachu i niepewności. Starasz się myśleć racjonalnie i nie ulegać lękowi ale ono zaczyna kiełkować, oplatać twój umysł paranoją. Zaczynasz mieć wątpliwości czy jeszcze potrafisz rozpoznać rzeczywistość czy może obłęd zaczyna tobą władać? A może dopadła Cię tylko prawda, prawda, w którą nie chcesz wierzyć…

Klaudia Muniak, absolwentka biotechnologii i autorka thrillerów psychologiczny, takich jak “Psychopata” i “Nie ufam już nikomu”, postanowiła zapewnić swoim czytelnikom odrobinę dreszczyku strachu. Zafundowała nam “Klinikę”, klinikę, w której raczej nikt by się nie chciał znaleźć. Jesteście zatem gotowi udać się z wizytą?

"Klinika" - Klaudia Muniak - kot kawa i ksiazki

Gaja, główna bohaterka, zawdzięcza życie rozwojowi nauki i medycyny. Będąc jeszcze w łonie matki została poddana zabiegowi modyfikacji genetycznej by móc urodzić się zdrową. Poznajemy ją jako dorosłą kobietę, która zmaga się z tym kim jest a określeń na nią, osobę “zmodyfikowaną” pojawia się całkiem sporo. I choć nikt prawie o tym nie wie to w jej głowie zaczyna królować strach. Nie pomagają w tym pogarszające się nastroje społeczne, uderzające rykoszetem w osoby zmodyfikowane genetycznie. Gdy dodamy do tego fakt, że jej przyjaciel z dzieciństwa, który także przeszedł zabieg w okresie prenatalnym, zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach to pętla strachu zaciska się coraz bardziej wokół naszej bohaterki. Czyżby zmierzała w ramiona obłędu?

“Klinika” to thriller medycznym, w którym umiejętnie połączono elementy strachu z tajnikami medycyny. Tajemnice, niewyjaśnione teorie i niedopowiedzenia, po przeplatywane terminologią medyczną, osadzone w prawie realnej rzeczywistości sprawiają, że wciągamy się w ową historię z rumieńcami na twarzy i niepokojem na ramieniu. Pierwszoosobowa narracja powoduje, że owe słowo pisane jeszcze mocniej oddziałuje na nas. Autorka prowadzi nas zarówno po teraźniejszości, jak i zabiera nas we wspomnienia z przeszłości. Prowadzi nas z góry wytyczonymi ścieżkami, podrzucając co chwilę kolejny fragment niecodziennej układanki. Dzielnie zaczytani, nie oderwani od powieści podążamy tą drogą do przodu, do finału i poznania prawdy. Prawdy, która niekoniecznie nam się spodoba.

"Klinika" - Klaudia Muniak - kot kawa i ksiazki

Klaudia Muniak stworzyła powieść, w której przewija się wiele tematów uznawanych za kontrowersyjne. Umiejscowiła je w obecnych realiach, co prawda dostosowanych do powieści, po to aby jeszcze bardziej nadać im wydźwięku i zwrócić na nie naszą uwagę. Poruszyła bolesne i trudne tematy, które budzą różnego rodzaju emocje. Pokazała jak ludzie walczący o swoje, potrafią się zapomnieć, jak atakują czasem postronne osoby. Jesteśmy świadkami gęstniejący nastrojów społecznych i atmosfery strachu, która szerząc się atakuje coraz to nowsze osoby. Widzimy jak to wszystko wpływa na psychikę bohaterki, jak zaczyna czuć się napiętnowana i zastraszana. Dzięki tej książce możemy poczuć się jak to jest być “odmieńcem” w oczach innych ale także w swoich własnych.

“Klinika” to książka, która Was wciągnie. Historia Gaji wami zawładnie, stanie się wam bliska i oddacie się jej. Otulicie się obłędem bohaterki i odczujecie powiew strachu. Będziecie dążyć do finału, finału, który sprawi, że poczujecie ciarki na plecach. A gdy skończycie, to zadacie sobie pytanie, czy aby na pewno to tylko fikcja literacka? Polecam bo nie będziecie zawiedzeni i spędzicie dobrze czas.

O książce:
Tytuł: Klinika
Autor: Klaudia Muniak

Wydawnictwo: Kobiece

Data wydania: 19-05-2021
Liczba stron: 296
Gatunek: Kryminał, sensacja, thriller

 

Oficjalna recenzja portalu:

 

Sprawdź, gdzie kupić: 

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
4

Podsumowanie:

“Klinika” to książka, która Was wciągnie. Historia Gaji wami zawładnie, stanie się wam bliska i oddacie się jej. Otulicie się obłędem bohaterki i odczujecie powiew strachu.  Polecam bo nie będziecie zawiedzeni i spędzicie dobrze czas.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *