“Księgarenka przy ulicy Wiśniowej” - Liliana Fabisińska, Gabriela Gargaś, Agnieszka Krawczyk, Remigiusz Mróz, Marta Obuch, Alek Rogoziński, Magdalena Witkiewicz
Fabisińska Liliana,  Filia,  Gargaś Gabriela,  Krawczyk Agnieszka,  Książki,  Literatura obyczajowa,  Mróz Remigiusz,  Obuch Marta,  Rogoziński Alek,  Witkiewicz Magdalena

“Księgarenka przy ulicy Wiśniowej” – Liliana Fabisińska, Gabriela Gargaś, Agnieszka Krawczyk, Remigiusz Mróz, Marta Obuch, Alek Rogoziński, Magdalena Witkiewicz – recenzja

Od trzech lat w okresie około świątecznym kuszę się na książki, które nawiązują do magii Bożego Narodzenia. W szczególności lubię zbiory opowiadań, które otaczają czytelnika swoim specyficznym urokiem a autorzy dostarczają zróżnicowanych emocji. I tak buszując po zeszłorocznych nowościach natrafiłam na świąteczną antologię z 2016 roku (która jakoś wcześniej mi umknęła) “Księgarenka przy ulicy Wiśniowej”

“Księgarenka przy ulicy Wiśniowej” to zbiór siedmiu opowiadań, które przenoszą nas do urokliwej księgarenki, której właścicielem jest Pan Alojzy. To właśnie to miejsce i jego osoba łączą bohaterów poszczególnych opowiadań. Poza tymi dwoma aspektami, które je łączą jest jeszcze jedna rzecz. Mianowicie każda historia związana jest z konkretną książką, prezentem dla stałych klientów księgarenki od właściciela. Wstęp napisała Liliana Fabisińska, która wprowadza nas w klimat księgarenki i przedstawia wspomnianego Pana Alojzego.

Książka rozpoczyna się od opowiadania  “Malutkie czary” autorstwa Agnieszki Krawczyk. Poznajemy w niej Urszulę, samotną matkę i aktorkę, pracującą w kostiumach promujących sklepy. W prezencie od właściciela księgarenki otrzymuje “Alicję w Krainie Czarów” Lewisa Caroll. Czyżby święta miały przynieść jej trochę czarów? Drugie opowiadanie przenosi nas do sądu, gdzie poznajemy sędzię Katarzyny Dering, która ma problem z pewną sprawą. Remigiusz Mróz podarował jej powieść “Zabić drozda” Harper Lee, by pomóc podjąć prawidłową decyzję i móc spojrzeć na niektóre rzeczy inaczej. W kolejnym opowiadaniu ”Oswoić szczęście”  autorstwa Gabrieli Gargaś poznajemy dziesięcioletniego Franka, który dzięki “Małemu Księciu” Antoine de Saint-Exupery zyskuje przyjaciela. Czwarta historia o ciekawym tytule “Cyganka prawdę ci powie” autorstwa Alka Rogozińskiego dostarcza czytelnikowi odrobiny humoru. Mamy Euzebiusza Skróckiego, właściciela teatru oraz “Opowieść wigilijną” Charlesa Diskensa i jak możecie się niezwykłe zbiegi okoliczności.

W opowiadaniu Magdaleny Witkiewicz poznajemy historię Joanny, młodej wdowy z bagażem ciężkich doświadczeń. Otrzymała od pana Alojzego “Błękitny Zamek” Lucy Maud Montgomery z przesłaniem, że “Nikt nie powinien być sam w taki wieczór”. Czy to się spełni?  Przedostatnie opowiadanie “Niezła Szopka” należy do Marty Obuch i bohaterki Ryszardy Kociołek, które wraz z książką “Kubuś Puchatek” Alana Alexandera Milne otrzymuje do kompletu tytułowego Krzysia, a przecież nie lubi dzieci. Kończy to opowiadanie Liliany Fabisińskiej, w którym to powracamy do Pana Alojzego, jego historii i decyzji, które musi podjąć. 

“Księgarenka przy ulicy Wiśniowej” to antologia, która otuli Was świąteczną magią. Poznamy w niej różnych bohaterów, którzy tak jak my zmagają się ze swoimi problemami. Nie zawsze ich życie jest w różowych barwach, częściej ma ono  kolor ponurej szarości. Niemniej czasem wystarczy czyjś gest, zboczenie z zaplanowanej ścieżki bądź nieoczekiwany zbieg okoliczności by szczęście mogło zapukać do drzwi. By otrzymać nadzieję na lepszą przyszłość ale też zobaczyć coś z innej perspektyw czy też postanowić coś zmienić w życiu. To wszystko sprawia, że my także ulegamy temu świątecznemu optymizmu i z uśmiechem na twarzy przewracamy kolejne strony. 

Jak to bywa ze zbiorami opowiadań, mamy tutaj różne style  i różne historie połączone motywem przewodnim. Jedne zmuszają do myślenia, drugie napawają optymizmem i urzekają. Niektóre powodują, że pojawia się łza smutku a inne tworzą uśmiech. Dzięki temu każdy może znaleźć tu coś dla siebie, coś co mu się szczególnie spodoba. Ja swoich typów bardziej bądź mniej ulubionych nie mam, podobała mi się całość, choć przyznam, że czuje niedosyt jak to bywa z opowiadaniami bo chciałabym więcej i bardziej zagłębić się w niektóre historię.

“Księgarenka przy ulicy Wiśniowej” to zbiór opowiadań, które na chwilę oderwą Was od rzeczywistości. Razem z poszczególnymi autorami zapukamy do drzwi życia bohaterów by ich poznać i przeżyć z nimi świąteczną przygodę. Otulą Was magią cudów i pozwolą przyjemnie spędzić czas. Polecam. 

O książce:
Tytuł: Księgarenka przy ulicy Wiśniowej
Autor: Liliana Fabisińska, Gabriela Gargaś, Agnieszka Krawczyk,
Remigiusz Mróz, Marta Obuch,
Alek Rogoziński, Magdalena Witkiewicz

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 23-11-2016
Liczba stron: 424

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
4

Podsumowanie:

“Księgarenka przy ulicy Wiśniowej” to zbiór opowiadań, które na chwilę oderwą Was od rzeczywistości. Razem z poszczególnymi autorami zapukamy do drzwi życia bohaterów by ich poznać i przeżyć z nimi świąteczną przygodę. Otulą Was magią cudów i pozwolą przyjemnie spędzić czas. Polecam.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *