ryc. Niklas Elmehed © Nobel Prize Outreach
Świat Literatury

Nobel dla Han Kang – czas poznać koreańską literaturę

Południowokoreańska pisarka Han Kang została laureatką literackiej Nagrody Nobla. Jury doceniło ją „za intensywną prozę poetycką, która konfrontuje się z historycznymi traumami i obnaża kruchość ludzkiego życia”.

Han Kang to autorka, która potrafi oczarować czytelników. Urodziła się w 1970 roku w południowokoreańskim mieście Gwangju. W wieku dziewięciu lat przeprowadziła się z rodziną do Seulu. W 1993 roku opublikowała wiersze w magazynie „Literatura i społeczeństwo”.  Dwa lata temu zadebiutowała zbiorem opowiadań „Miłość Yeosu”. W 2016 roku otrzymała Nagrodę Bookera za powieść „Wegetarianka”.

Twórczość Han Kang przetłumaczona na język polski:

 

Więcej o książkach:

 

 

„Nadchodzi chłopiec” – Han Kang

Opis: Tongho, nastoletni chłopiec, ginie od żołnierskich kul mimo podniesionych rąk. Od niego rozpoczyna się opowieść o dziesięciodniowej masakrze z 1980 roku w południowokoreańskim Kwangju. Han Kang w swojej wyciszonej, bardzo poetyckiej powieści maluje uniwersalny i ponadczasowy obraz przemocy, która – pozornie epizodyczna – już na zawsze odciska w ludziach swoje piętno.

 

 

 

 


 


 

„Wegetarianka” – Han Kang

Opis: Podążanie za własną wizją i życie według własnych zasad nie zawsze jest łatwe. Spotkało to bohaterkę powieści „Wegetarianka”, która postanowiła dokonać przemiany. Okazało się, że przyjdzie jej przez to zmagać się z wieloma trudnościami.

Yong-hye wraz z mężem wiodą życie podobne do wielu innych par. Wszystko zmienia się, kiedy kobieta zaczyna miewać koszmary senne i jest nękana makabrycznymi wizjami. To prowadzi ją do jednej decyzji – rezygnuje z jedzenia mięsa. Tym samym wyłamuje się z norm i społecznych obyczajów, które są ściśle przestrzegane w jej kraju. To, co zrobiła, jest szokujące i niezrozumiałe dla innych.

Jej wegetarianizm staje się problemem i spotyka się ze sprzeciwem najbliższych Yong-hye, a porządek jej codziennego życia zostaje zaburzony. Metamorfoza ciała i umysłu kobiety zaprowadzi ją w nieznane rejony. Stanie się też jeszcze coś innego – rezygnacja z jedzenia mięsa jest jedynie początkiem do znacznie głębszej przemiany.

Poznaj wyjątkową historię, która opowiada o buncie i zmianie. Żyć tak, jak się pragnie, jest marzeniem wielu osób. Trzeba mieć tylko odwagę, żeby stanąć twarzą w twarz z trudnościami, niezrozumieniem i brakiem akceptacji. Możliwe, że ta droga będzie pełna wyzwań, lecz na pewno warto nią podążać.


 

 

„Biała elegia” – Han Kang

Opis: Finalistka Międzynarodowej Nagrody Bookera 2018

Nowa książka autorki Wegetarianki, laureatki Międzynarodowego Bookera 2016

The White Book to powieść inna niż wszystkie i najbardziej osobista w dorobku autorki. Literacka perełka, w której tematem przewodnim jest biel. To książka o żałobie, odrodzeniu i wytrwałości ludzkiego ducha. Oszałamiające badanie kruchości, piękna i obcości życia. Autorka napisała większą część powieści podczas zimowego pobytu w Warszawie.

 

 


 

 

„Nie mówię żegnaj” – Han Kang

Opis: Zdobywczyni nagrody Man Booker Prize 2016, Han Kang, powraca po 5 latach z nową, pełnowymiarową powieścią.
„Nie mówię żegnaj” opowiada o ludobójstwie w 1948 roku na wyspie Czedżu. Opisuje nie tylko wydarzenia historyczne, ale także przedstawia w przejmujący portret trzech kobiet oraz wpływ, jaki na nie miała doznana przemoc i strata. Przede wszystkim jednak stawia ważne pytania dotyczące pamięci zbiorowej czy odpowiedzialności historycznej.
Han Kang snuje opowieść o desperackiej walce i godności ludzi, którzy wbrew otaczającym ich ciemnościom starają się odnaleźć promień światła. Ta zaczerpnięta z niedawnej tragicznej historii Korei opowieść o płynącej z głębi serca, bezgranicznej miłości – która sprawia, że człowiek staje się w końcu człowiekiem – obezwładnia pięknem zawartym w eleganckich, poetyckich zdaniach i olśniewająco żywych obrazach.


 

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *