#TataTeżCzyta: Dlaczego czytanie to supermoc, którą warto dzielić z dziećmi? źródło: fpc.org.pl
Świat Literatury

#TataTeżCzyta: Dlaczego czytanie to supermoc, którą warto dzielić z dziećmi?

Kampania #TataTeżCzyta2024 nabiera rozpędu! Jej głównym celem jest zachęcenie mężczyzn, a w szczególności ojców i opiekunów, do regularnego czytania dzieciom. Organizatorzy zaplanowali szereg działań promocyjnych, aby idea czytania dotarła do jak najszerszego grona odbiorców.

Dlaczego czytanie jest tak ważne? Hasło kampanii – „Czytanie daje wolność!” – doskonale odzwierciedla korzyści płynące z obcowania z książką. Czytanie:

  • Rozwija mózg i język: Poszerza słownictwo, buduje umiejętności językowe i stymuluje rozwój intelektualny.
  • Kształtuje emocje i inteligencję: Pozwala dzieciom poznawać i oswajać się z różnymi emocjami, rozwija empatię i inteligencję emocjonalną.
  • Otwiera drzwi do wiedzy i wyobraźni: Książki przenoszą dzieci do innych światów, rozbudzają wyobraźnię i poszerzają wiedzę o otaczającym je świecie.
  • Wzmacnia więź: Wspólne czytanie to wyjątkowy czas na budowanie bliskiej relacji z dzieckiem. To czas na rozmowę, czułość i zacieśnianie więzi.

Jak czytać z dziećmi?

  • Wybieraj odpowiednie książki: Zwróć uwagę na wiek i zainteresowania dziecka. Dostępnych jest mnóstwo wspaniałych książek dla dzieci w każdym wieku.
  • Stwórz przytulną atmosferę: Wygodne miejsce, ciepły koc i miękkie światło to idealne warunki do wspólnego czytania.
  • Czytaj z entuzjazmem: Baw się głosem, mimiką i gestykulacją, aby zaciekawić dziecko i sprawić, że czytanie będzie dla niego przyjemnością.
  • Rozmawiaj o przeczytanym: Zadawaj pytania, zachęcaj dziecko do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i przeżyciami.
  • Bądź cierpliwy: Nie zniechęcaj się, jeśli dziecko nie ma ochoty na czytanie w danym momencie. Spróbuj ponownie za jakiś czas.

Zobaczcie spot, promujący akcję:

W ramach akcji powstał poradnik dla rodziców i opiekunów „Supermoc książek #TataTeżCzyta2024”, który jest dostępny bezpłatnie w wersji drukowanej i elektronicznej.  Możecie ją pobrać ze strony Fundacji Powszechnego Czytania

Ambasadorami akcji #TataTeżCzyta2024 zostali m.in. Łukasz Dominiak, Łukasz „Juras” Jurkowski, Kamil Nowak, Marcin Perfuński i Wiesław Nowobilski, Katarzyna Zielińska, Anna Dereszowska, Magda Kordaszewska i Joanna Flis. Akcję wsparli również Anna i Robert Lewandowscy.

Tegoroczna kampania potrwa do 23 czerwca, czyli do Dnia Ojca.

źródło: fcp.org.pl

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *