Nagrody Magellana 2024: Najlepsze Publikacje Turystyczne Wyróżnione!
16 edycja Nagród Magellana, przyznawanych przez redakcję „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”, odbyła się 24 maja podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Gala była okazją do uhonorowania 12 laureatów w kategoriach obejmujących przewodniki, książki podróżnicze, reportaże i publikacje kulinarne.
Zwycięzcy w kluczowych kategoriach:
Wydarzenie Roku: „Tradycje kulinarne Polski” – Magdalena Tomaszewska-Bolałek – wydawnictwo Hanami (więcej o książce)
Przewodnik Kieszonkowy:
Nagroda główna:
- „Turcja. Wybrzeże. Przewodnik light” – wydawnictwo ExpressMap (więcej o książce)
Wyróżnienia:
- „Przewodnik rowerowy po Dolinie Baryczy” – Leszek Matacz, Cezary J. Tajer – wydawca Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych (więcej o książce)
Przewodnik Tekstowy:
Wyróżnienia:
- „Kraków. Nieprzewodnik dla turystów i mieszkańców” – Zofia Jurczak – wydawnictwo Bezdroża (więcej o książce)
- „Leśne ścieżki. Wokół Miejsca Pamięci Palmiry” pod red. Dominiki Jarzyńskiej-Pokojskiej i Marii Kamińskiej – wydawca Muzeum Warszawy (więcej o książce)
Przewodnik Ilustrowany:
Nagroda główna:
- „Zaczarowany Lwów. Przewodnik nieoczywisty” – Marcin Hałas – wydawnictwo Dom Wydawniczy Księży Młyn (więcej o książce)
Wyróżnienia:
- „Dzika Polska. Tam, gdzie wciąż rządzi natura”- Magdalena Dziadosz – Wydawnictwo Bezdroża (więcej o książce)
- „Polska z pomysłem. Wioski i sielskie zakątki”- Beata i Paweł Pomykalscy – Wydawnictwo Bezdroża (więcej o książce)
- „I Ty zostaniesz lodzermenschem. Mały przewodnik po Łodzi” – Maciej Klimczak, Krzysztof Olkusz – wydawca Łódzka Organizacja Turystyczna (więcej o książce)
Przewodnik dla Aktywnych:
Nagroda główna:
- „Najpiękniejsze ferraty. Dachstein” – Pola Kryża i Dariusz Woźniczki – wydawnictwo Bezdroża (więcej o książce)
Wyróżnienia:
- „Nowa Korona Polskich Gór. 38 szczytów według nowej regionalizacji Karpat i Sudetów – Krzysztof Bzowski – wydawnictwo Bezdroża (więcej o książce)
- „Szlaki turystyczne Polski. 77 najciekawszych tras pieszych, rowerowych, wodnych, kolejowych i tematycznych” – Beata i Paweł Pomykalscy – wydawnictwo Bezdroża (więcej o książce)
Mapa, Plan i Atlas Turystyczny:
Nagroda główna:
- „Puszcza Kampinoska. Mapa turystyczna 1:40 000” – wydawnictwo ExpressMap (więcej o książce)
Album:
Wyróżnienie:
- „Zwierzęta Afryki” – Anna Olej-Kobus – wydawnictwo AfrykAnka (więcej o książce)
Przewodnik dla Dzieci:
Nagroda główna:
- „Kalá, kalá. Grecja dla dociekliwych” – Dionisios Stouris, Dominika Czerniak-Chojnacka – wydawnictwo Dwie Siostry (więcej o książce)
Wyróżnienia:
- „Polska z pomysłem. 104 atrakcje dla dzieci” – Kamila i Paweł Florczak – wydawnictwo Bezdroża (więcej o książce)
- „Hasające Zające w górach. 50 wycieczek dla małych i dużych” – Justyna Zając, Krystian Zając – wydawnictwo Bezdroża (więcej o książce)
- „#nalofotach z dziećmi” – Marta Jaroszyńska (więcej o książce)
Przewodnik Kulinarny:
Nagroda główna:
- „Francja na talerzu. Wszystko o kuchni francuskiej” – Francois-Regisa Gaudry – wydawnictwo Znak koncept (więcej o książce)
Wyróżnienia:
- „Kefi. Greckie wyspy – smaki i opowieści” – Dionisios Sturis – wydawnictwo Wielka Litera (więcej o książce)
- „Riesling i tapasy. O niezwykłych połączeniach jedzenia i wina na szlakach Europy – Tomasz Prange-Barczyński – wydawnictwo Pascal (więcej o książce)
- „Podróż przez krainę ramenu. Kulinarny przewodnik po Japonii oraz 33 autentyczne przepisy” – Marcin Wojtasik, Maciej Komorowski – wydawnictwo Paśny Buriat (więcej o książce)
Przewodnik Literacki:
Nagroda główna:
- „Stacja Europa Centralna” – Jaroslav Rudiš w tłumaczeniu Małgorzaty Gralińskiej – wydawnictwo Książkowe Klimaty (więcej o książce)
Wyróżnienie:
- „Taki jest Berlin. O mieście kontrastów i ciągłych zmian” – Justyna Burzynski – wydawnictwo Muza (więcej o książce)
Książka Podróżnicza:
Nagroda główna:
- „Samotne oceany. Historia Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiety, która opłynęła świat solo” – Paulina Reiter – wydawnictwo Agora (więcej o książce)
Wyróżnienia:
- „Zanzibar. Wyspa skarbów” – Beata Lewandowska-Kaftan – wydawnictwo Wielka Litera (więcej o książce)
- „Słowenia. Mały kraj wielkich odległości” – Zuzanna Cichocka – Wydawnictwo Poznańskie (więcej o książce)
Książka Reportażowa:
Nagroda główna:
- „Tokio. Opowieści z Dolnego Miasta” – Piotr Milewski – wydawnictwo Świat Książki (więcej o książce)
- „Dzieci nocy. Nadzwyczajna historia współczesnej Rumunii”- Paul Kenyon w tłumaczeniu Joanny Gilewicz – wydawnictwo Bo.wiem i Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego (więcej o książce)
Wyróżnienia:
- „Welewetka. Jak znikają Kaszuby” – Stasia Budzisz – Wydawnictwo Poznańskie (więcej o książce)
- „Ostatni Białystoker” – Marta Sawicka-Danielak – wydawnictwo Wielka Litera (więcej o książce)
Poradnik Turystyczny:
Nagroda główna:
- „Góry dla każdego. Propozycje tras we wszystkich górach Polski, od Bieszczad po Sudety” – Gniewomir Knapski – wydawnictwo Znak (więcej o książce)
Wyróżnienia:
- „Kamperem przez świat. Poradni karawaningowy” – Aldona Sagan, Daniel Sagan – wydawnictwo Purple Book (więcej o książce)
- „Pierwsza pomoc w górach” – Andrzej Górka, Łukasz Migiel, Maciej Mikiewicz, Przemysław Gancarczyk, Adam Ubych – wydawnictwo Bezdroża (więcej o książce)
Wyróżnienia Specjalne otrzymały publikacje:
- „Ostatnia minuta. Pieszo przez antropocen” – Tomasz Ulanowski – wydawnictwo Agora (więcej o książce)
- „Woda. Historia pewnego porwania”- Szymon Opryszek – Wydawnictwo Poznańskie (więcej o książce)
Tytuł Podróżnika Roku otrzymał Krzysztof Muskalski za „kunszt opowiadania o świecie, rozbudzanie wrażliwości i zachęcanie i do pielęgnowania w sobie uważności”.
źródło: targiksiazkiwarszawa.pl
Więcej o książkach:
„Tradycje kulinarne Polski” – Magdalena Tomaszewska-Bolałek
Wydawnictwo: Hanami
Opis: Tradycje kulinarne Polski to książka prezentująca kuchnię Polski od czasów dawnych Słowian po współczesność. To także opowieść o kulturze kulinarnej, znaczeniu jedzenia świątecznego i jego roli w domowych obrzędach. Publikacja wzbogacona została anegdotami, legendami, opowieściami oraz odniesieniami do literatury i sztuki. Znalazło się w niej miejsce dla kuchni sarmackiej, a także regionalnej. Uzupełnieniem całości jest rozdział o turystyce kulinarnej oraz 19 prostych przepisów na mniej znane dania z różnych części Polski
„Turcja. Wybrzeże. Przewodnik light”
Wydawnictwo: ExpressMap
Opis: Przewodnik po wybrzeżu Turcji wydawnictwa Marco Polo.
Przewodnik Marco Polo SMART tureckie wybrzeże, jest kompaktowym przewodnikiem dla podróżujących, którzy chcą uzyskać szczegółowe informacje, jednak mają mało czasu, by zaplanować optymalną podróż. Do przewodnika dołączono mapę w skali 1:55 000.
Zalety przewodnika:
– oprawa w spirale,
– kolorowy system przewodnika,
– dodatkowa wyciągana mapa, w poręcznym etui doczepianym do spirali
„Przewodnik rowerowy po Dolinie Baryczy” – Leszek Matacz, Cezary J. Tajer
Wydawnictwo: Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych
Opis: Przewodnik rowerowy po Dolinie Baryczy. Szlakiem Żmigrodzko-Milickiej Kolejki Powiatowej.
Z myślą o miłośnikach tej formy aktywnego wypoczynku zaprojektowano i wykonano wiele szlaków, ścieżek i dróg rowerowych prowadzących w najciekawsze zakątki nadbaryckiej ziemi.
„Kraków. Nieprzewodnik dla turystów i mieszkańców”- Zofia Jurczak
Wydawnictwo: Bezdroża
Opis: To nie jest kolejny przewodnik po Krakowie, ale niejednego popchnie do zwiedzania. To nie jest kolejny spacerownik, ale można przejść z nim kilometry po mieście. To nie jest kolejna książka o kościołach i zabytkach Krakowa, a zaproszenie do poznania dobrze (lub mało) znanych miejsc z innej perspektywy. Minimum dat i suchych faktów, maksimum dobrych historii. A wszystko powiązane z konkretnymi adresami, by ułatwić poznawanie mniej znanej strony miasta.
Książka wpisuje się w modny (i ze wszech miar słuszny) trend turystyki zrównoważonej. Zamiast wysyłać turystów do najpopularniejszych atrakcji, podpowiada i inspiruje do odkrywania miejsc spoza szlaku.
„Leśne ścieżki. Wokół Miejsca Pamięci Palmiry” – pod red. Dominiki Jarzyńskiej-Pokojskiej i Marii Kamińskiej
Wydawnictwo: Muzeum Warszawy
Opis: Publikacja jest przewodnikiem po okolicach Muzeum – Miejsca Pamięci Palmiry, oddziału Muzeum Warszawy. Składa się z książki i obustronnej mapy, zaprojektowanych w formatach, które sprzyjają spacerom i zwiedzaniu. Publikacja powstała we współpracy z Kampinoskim Parkiem Narodowym. Eseje prezentują historię muzeum oraz cmentarza-mauzoleum, przedstawiają je z perspektywy współczesności, opowiadają także o otaczającej przyrodzie. Wybrane punkty zaznaczone na obu stronach mapy są opisane i zilustrowane w rozdziałach Ścieżki (krótkie charakterystystyki miejsc, szlaków spacerowych, pomników, miejsc upamiętnienia) i Ślady (wybrane historie osób pochowanych na cmentarzu). Mapa zawiera oznaczenia szlaków turystycznych i ścieżek edukacyjnych wokół muzeum
„Zaczarowany Lwów. Przewodnik nieoczywisty” – Marcin Hałas
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Księży Młyn
Opis: Jechać do Lwowa Czyli dokąd? Do serca, do centrum Polski. Nie tego geopolitycznego, znanego ze współczesnych, czyli wykreślonych w Jałcie map, ale do źródła centrum polskiej tożsamości, historii i kultury. Nie ma już polskiego Lwowa w naszych granicach państwa, ale pozostaje w zbiorowej pamięci narodu.
Wybierzmy się zatem w podróż do Lwowa, na Ziemie Utracone, do miasta, które było jednym z serc Polski. Niektórzy twierdzą, że jego puls i bicie wciąż można tam wyczuć, usłyszeć, doświadczyć Opowiem Państwu, skąd najlepiej oglądać Lwów, takich zaczarowanych punktów widokowych jest wiele. Przejedziemy się marszrutką i tramwajem, wysiądziemy przy ulicy Łyczakowskiej, obok kościoła św. Antoniego, ale obowiązkowo odwiedzimy również świątynię Bernardynów oraz katedry Łacińską i Ormiańską. Lwowskie pomniki tylko przed nami odkryją swoje tajemnice, a na Cmentarzu Łyczakowskim zdradzę Państwu m.in., czy warto kupować bilet wstępu. Kto we Lwowie jest dłużej niż trzy dni, powinien się koniecznie wybrać na cmentarz Janowski. Tam również śpi Polska. Najsmaczniejsze zostawiam na koniec: we współczesnym Lwowie w sztuce kulinarnej osiągnięto mistrzostwo. Zjemy śniadanie u „Baczewskich”, postoimy w kolejce, ale warto! „Atlas”, „Szkocka”, „Kupoł”, „Naftowa Lampa” to tylko kilka miejsc, w których się rozgościmy! Wyruszmy razem w nieoczywistą podróży pełną zaskakujących spotkań, polskich piosenek i wierszy, zapomnianych miejsc i tych zupełnie nowych, czekających na odkrycie.
„Dzika Polska. Tam, gdzie wciąż rządzi natura” – Magdalena Dziadosz
Wydawnictwo: Bezdrożna
Opis: Czy w Polsce można wciąż odnaleźć prawdziwie dzikie miejsca?
Mateczniki natury, których nie zdołała zniszczyć zachłanna cywilizacja? Ta książka udowadnia, że tak! Zakątki takie nie tylko istnieją, ale czasem nie trzeba szukać ich daleko – bywa nawet, że będąc uważnym, odkryjemy je tam, gdzie byśmy się tego nie spodziewali, jak choćby na obrzeżach miast lub w pobliżu uczęszczanych dróg.
Trzymasz w rękach zbiór inspiracji, które wskażą, dokąd się udać, by móc chłonąć przyrodę wszystkimi zmysłami. Gdzie warto je wyostrzyć, by zaobserwować unikatowy świat fauny i flory, wypatrzyć rzadko spotykane, chronione lub zagrożone gatunki. Gdzie poczuć prawdziwie zachwycającą potęgę natury i dostrzec jej najbardziej czarujące oblicza. Oczywiście ów autorski wybór miejsc – enklaw przyrody, nie zamyka ich listy, a zaledwie ją otwiera. Zachęcamy do poszukiwania ich także na własną rękę. Niech eksploracja stanie się Twoją codziennością. Dzika Polska jest tuż za rogiem!
„Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem”- Beata i Paweł Pomykalscy
Wydawnictwo: Bezdroża
Opis: Ponad 100 wiosek i miejsc, w których można ulec urokom sielskiej atmosfery!
Unikatowe tradycje i niepowtarzalne zwyczaje
Cuda z drewna i muru pruskiego
Świątynie różnych wyznań
Magnackie pałace i wiejskie chatki
Skanseny, parki etnograficzne i zagrody tematyczne
Agroturystyki przenoszące w czasie
Górscy rabusie i szlachetni bohaterowie
Polscy muzułmanie, prawosławni, protestanci, żydzi, arianie i staroobrzędowcy
Cuda przyrody i perły inżynierii
Konne procesje, świąteczne czyszczenie domów i układanie dywanów z kwiatów
Tyrolczycy, Borowiacy, Słowińcy, Olędrzy i Kaszubi
Wielkie klasztory i małe kościółki
Domy i dzieła pisarzy, polityków, muzyków, artystów ludowych
Mniejszości etniczne i ich kultura
Wsie opuszczone i tętniące życiem
Spławianie drewna, wydobywanie ropy i wypalanie wapienia
Osadnictwo fryderycjańskie i wołoskie
Kamieniarze, koronkarki, pasterze i królowe salonów
Góry, morze, jeziora i rzeki
Polska wieś ma wiele twarzy i jest szalenie różnorodna! Reprezentuje różne style architektury i buduje z różnych materiałów, celebruje stare zwyczaje, posiada piękne i nierzadko unikatowe zabytki, często jest otoczona przez piękną przyrodę. Może być miejscem wyciszenia albo dużej aktywności, degustacji lokalnych potraw lub poznawania mniejszości etnicznych. Jest miejscem urodzenia i życia wielu słynnych osób.
W przewodniku „Wioski i sielskie zakątki. Polska z pomysłem” zachęcamy do zanurzenia się w wiejskich klimatach!
„I Ty zostaniesz lodzermenschem. Mały przewodnik po Łodzi” – Maciej Klimczak, Krzysztof Olkusz
Wydawnictwo: Centrum Inicjatyw na rzecz Rozwoju „Regio”
Opis: Spośród wszystkich miast w Polsce, Łódź należy do tych, które wywołują silne emocje i z pewnością nie pozostawia nikogo obojętnym. Wielu turystów odwiedzających dawny „polski Manchester” zastanawia się, jak „ugryźć” to nietypowe polskie miasto, jak poruszać się po centrum, którego życie nie toczy się wokół rynku, gdzie nie ma dużej rzeki, gdzie układ ulic przywodzi na myśl bardziej metropolie ze Stanów Zjednoczonych niż z Europy? I czy jeśli miasto nie posiada klasycznie rozumianego „Starego Miasta”, to czy warto je zwiedzać?
Oddajemy Państwu do rąk przewodnik, który nie tylko odpowie na postawione wyżej pytania, ale także przybliży klimat tego miasta – niepokornego, pełnego kontrastów i sarkastycznego poczucia humoru. Zapraszamy do wędrówek – długich i krótkich – po mieście Tuwima, Rubinsteina i Sapkowskiego, według przygotowanych tras, ale też podpowiadamy, jak samemu zaplanować czas w Łodzi i poznać je „po swojemu”.
„Najpiękniejsze ferraty. Dachstein” – Pola Kryża, Dariusz Woźniczki
Wydawnictwo: Bezdroża
Opis: Via ferraty z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością wśród miłośników górskich wędrówek i łatwej wspinaczki. Jako forma turystyki górskiej porywają każdego, kto lubi outdoorową aktywność, chętnie spędza czas w górach i poszukuje w nich nowych wyzwań.
Na via ferraty chodzi się samemu, ze znajomymi lub z rodziną, a wycieczkę można zaplanować jako jednodniowy wypad, weekendową wyprawę albo wyjazd wakacyjny. W rejonie masywu Dachstein można się cieszyć wyjątkowymi przeżyciami, o jakie trudno gdzie indziej — gwarantują je tutejsze via ferraty, dostępne od późnej wiosny do wczesnej jesieni i dostosowane do różnych poziomów umiejętności. Na amatorów wspinaczkowych wrażeń czekają średnio trudne graniowe trasy i ekstremalne drogi nad przepaściami.
Są tu ferratowe klasyki i nowoczesne sportowe ogródki, szlaki bardzo krótkie, a także górskie przejścia wymagające sporego doświadczenia. Właśnie z uwagi na górski charakter, aby w pełni skorzystać z potencjału rejonu, poleca się go szczególnie osobom średnio zaawansowanym i zaawansowanym, które nie boją się wyzwań.
Realizuj swoje górskie marzenia — niektóre z nich pomożemy Ci spełnić!
Powodzenia i #ClimbYourDreams!
„Nowa Korona Polskich Gór. 38 szczytów według nowej regionalizacji Karpat i Sudetów” – Krzysztof Bzowski
Wydawnictwo: Bezdroża
Opis: Zdobądź Nową Koronę Polskich Gór i poczuj niezwykłą satysfakcję z wejścia na każdy z opisanych wierzchołków. To doświadczenie z pewnością rozpali apetyt na więcej i otworzy drogę do realizowania kolejnych wyzwań, pokonywania własnych słabości, eksplorowania nieoczywistych miejsc i ziszczania marzeń – nawet tych snutych dotąd tylko w najskrytszych myślach. Przed Tobą trzydzieści osiem najwyższych szczytów Polski zgodnych z nową regionalizacją geograficzną kraju. By na nie wejść, warto skorzystać z propozycji trzydziestu czterech tras zebranych w tym przewodniku, do czego zachęcamy!
„Szlaki turystyczne Polski. 77 najciekawszych tras pieszych, rowerowych, wodnych, kolejowych i tematycznych” – Beata Pomykalska, Paweł Pomykalski
Wydawnictwo: Bezdroża
Opis: Spływ kajakiem po rzekach spokojnych albo płynących wartkim nurtem. Wycieczka tratwą. Przejażdżka rowerowa po leśnych duktach albo ścieżkach poprowadzonych w śladach dawnych kolei. A może przejażdżka drezyną rowerową? Albo wąskotorówką? Wielodniowe górskie wędrówki po szlakach pełnych ludzi albo tak opustoszałych, że spotkać na nich można tylko ciszę. Kontakt z przyrodą, ale też i poszukiwanie śladów przeszłości. Trasy pełne pamiątek po wybitnych naukowcach lub twórcach. Wielokulturowość i zabytki mniejszości etnicznych. Zamki piastowskie, pałace szlacheckie, latarnie morskie. Architektura drewniana i dziedzictwo przemysłowe.
Polska jak długa i szeroka aż kipi od różnorodnych atrakcji. Poznajmy część z nich, przemierzając 77 szlaków turystycznych: pieszych, wodnych, rowerowych, kolejowych, a także tematycznych!
„Puszcza Kampinoska. Mapa turystyczna 1:40 000”
Wydawnictwo: ExpressMap
Opis: Rowerowa wyprawa leśnymi szlakami? A może spacer śladami łosia? Nasza laminowana mapa opracowana we współpracy z doświadczonymi krajoznawcami z regionu pomoże zaplanować weekendową wycieczkę do Puszczy Kampinoskiej.
„Zwierzęta Afryki. Przewodnik po safari” – Anna Olej-Kobus
Wydawnictwo: TravelPhoto
Opis: „Zwierzęta Afryki. Przewodnik na safari” to pierwsza tego typu publikacja w Polsce. Pokazuje ponad 400 różnorodnych gatunków zwierząt na ponad 600 zdjęciach: od słynnej wielkiej piątki po fascynujące ptaki i mrówki, a także inne afrykańskie piątki (małą, brzydką, nieśmiałą i zabójczą) oraz mało znane zwierzęta (łuskowce, trzewikodzioby, likaony).
Opisy konkretnych gatunków zostały wzbogacone różnorodne historie z safari, niezwykłe fakty i ciekawostki oraz informacje gdzie wypatrywać danych zwierząt. Dużym atutem publikacji jest też kontekst kulturowy: związane ze zwierzętami afrykańskie legendy, przysłowia oraz to, jak są one postrzeganie przez rdzenne ludy (czasem zaskakująco odmiennie!). Dzięki temu czytelnicy dostają nie tylko kompendium wiedzy o przydatnej na safari, ale też mogą lepiej zrozumieć skąd wzięły się nazwy danych zwierząt, na czym polega ich wyjątkowość oraz na co warto zwrócić uwagę podczas obserwacji.
Książka zawiera praktyczne porady dotyczące wypatrywania i fotografowania zwierząt, nocnych obserwacji oraz pakowania się na safari. Jest tu też podręczny słownik angielsko-polski, umożliwiający szybkie sprawdzenie nazwy danego zwierzęcia. Pozycja obowiązkowa dla każdej osoby jadącej na safari do Afryki!
„Kalá, kalá. Grecja dla dociekliwych” – Dionisios Stouris
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Opis: Kalimera! Dzień dobry! Dziesiąty tom serii „Świat dla Dociekliwych” zabierze was do Grecji i pokaże wam jej mniej znane oblicze.
Skąd się wzięło słowo „alfabet”? Kim były Bubulina i Melina? Jak odczynić złe spojrzenie? Dlaczego greccy dziadkowie bawią się koralikami? Czy łzy wyspy można jeść?
Grecja to nie tylko antyk, mitologia, filozofia i słoneczne wakacje. Dajcie się zaprosić na podróż inną niż wszystkie. Z tą książką odnajdziecie w Grecji różowe plaże i bezludne skały, obejrzycie starożytne ruiny i współczesne graffiti, wejdziecie na górę bogów, odwiedzicie szkołę poławiaczy gąbek, i wioskę, w której wciąż używa się pradawnego języka gwizdanego.
Grecy kochają muzykę i tańce, mają świetną kuchnię i są bardzo gościnni. Można u nich nie tylko wspaniale odpocząć, ale też dużo się nauczyć. Czy wiecie, że mieszkańcy jednej z greckich wysp odkryli tajemnicę długowieczności? Na czym ona polega? Sprawdźcie sami!
„Polska z pomysłem. 104 atrakcje dla dzieci” – Kamila Florczak, Paweł Florczak
Wydawnictwo: Bezdroża
Opis: Czy podróżowanie kończy się, gdy na świecie pojawia się mały człowiek i wywraca nasze życie do góry nogami? Niekoniecznie! Jest to dopiero początek nowej i zupełnie innej przygody! Inne potrzeby, inne zainteresowania, inne priorytety. Nagle ważniejszy od zwiedzania muzeum staje się plac zabaw, a zamiast wyjścia do polecanej restauracji idziemy na lody. W tym wszystkim jest też wiele przestrzeni na odkrywanie nowych lub już nam znanych miejsc, ale z perspektywy dziecka. I to właśnie o tym jest ta książka: o miejscach, do których warto wybrać się podczas rodzinnych wycieczek.
„Hasające Zające w górach. 50 wycieczek dla małych i dużych” – Justyna Zając, Krystian Zając
Wydawnictwo: Bezdroża
Opis: Hasające Zające w górach. 50 wycieczek dla małych i dużych to przewodnik w sam raz dla całych rodzin. Zabierzemy Was na malownicze szlaki, w świat zachwycających gór. Poznajcie je razem z nami!
W przewodniku znajdziesz:
- 50 górskich wycieczek o różnym stopniu trudności
- propozycje tras w Polsce, a także w Czechach i na Słowacji
- przebiegi, długości, czasy i profile wysokościowe tras
- ciekawostki i legendy
- propozycje atrakcji poza górami
„#nalofotach z dziećmi” – Marta Jaroszyńska
Opis:
Jest to idealna pozycja dla tych wszystkich, którzy:
- nie chcą rezygnować z przyjazdu na wyspy z dziećmi ale trochę obawiają się jak to przysłowiowo “ugryźć”.
- zastanawiają się, co będą mogli robić na wyspach kiedy nastąpi załamanie pogody.
- chcieliby zobaczyć znane i te mniej miejsca #nalofotach.
Znajdziecie w nim:
- najważniejsze informacje, które musicie wiedzieć przed przyjazdem na wyspy,
- wskazówki które ułatwią Wam wizytę u lekarza w razie choroby.
- opis miejsc, które ułatwią wam pobyt
- opis szlaków, które według mnie są najlepsze na wędrówki z maluchami.
- trasy na wózki i rowerki biegowe.
- interaktywną mapę z zaznaczonymi warstwami.
Dzięki temu przewodnikowi dowiecie się:
- Co zabrać dla dzieci a co możecie zakupić na miejscu
- Czy warto jest zabierać ze sobą całą szafę ubrań, czy jest kilka sposób na to jak zmniejszyć bagaż
- Kiedy najlepiej jest przyjechać z dziećmi na Lofoty, czy każda pora jest dobra.
Można kupić tutaj
„Francja na talerzu. Wszystko o kuchni francuskiej” – Francois-Regisa Gaudry
Wydawnictwo: Znak Koncept
Opis: Vademecum kuchni francuskiej.
Znajdziesz tu wszystko, co musisz wiedzieć o kulinarnej Francji.
- Ile bąbelków mieści się w jednej butelce szampana?
- Kto mieszka w serze casgiu merzu?
- Czy tosty francuskie naprawdę pochodzą z Francji?
- Ile kosztuje czesne w Le Cordon Bleu?
- Jakie cukierki kupił w Galii Asterix?
- Ile bagietek sprzedają każdego dnia francuscy piekarze?
- 350 zagadnień do rozgryzienia,
- 1250 specjałów do spróbowania,
- 375 przepisów do przetestowania,
- 260 osobistości ze świata francuskich kulinariów,
- setki map, smakowitych adresów, pikantnych anegdot…
Pospaceruj po winnych szlakach Prowansji, zachwyć się crêpes na słodko i słono w paryskim bistro, dowiedz się, czy najlepsze kasztany rzeczywiście sprzedawane są na placu Pigalle i dlaczego Marcel Proust z czułością wspominał smak okruszków z magdalenek…
Chcesz gotować jak rodowity Francuz?
Z Francją na talerzu będziesz jak chef trzygwiazdkowej restauracji!
Bon appétit!
„Kefi. Greckie wyspy – smaki i opowieści” – Dionisios Sturis
Wydawnictwo: Wielka Litera
Opis: Nie ma jednej kuchni greckich wysp – kulinarnego kanonu, który powtarzałby się na domowych i tawernianych stołach zarówno na Cykladach czy Sporadach, jak i na Wyspach Jońskich czy Dodekanezie. Każda wyspa to inny smak, który jest wypadkową jej odmiennej historii, kultury, specyficznego klimatu, wiatrów, które nad nią wieją lub nie wieją, i ludzi, którzy tam przybyli lub już wyjechali.
Dionisios Sturis, niczym wytrawny poszukiwacz skarbów, odwiedza kolejne archipelagi i kulinarne zakątki, by słuchać, smakować i sprawdzać. Podążając za wonią tymianku, goździków, gałki muszkatołowej i oregano, stara się znaleźć to, co w Grecji najbardziej pożądane, a zarazem najtrudniejsze do opisania – KEFI.
Kulturowo odległe, językowo nieprzekładalne, za to instynktownie odczuwalne wszystkimi zmysłami. Możemy doświadczyć KEFI, gdy patrzymy na Greków siedzących wokół stołu, roześmianych, głośno rozmawiających, tańczących – wtedy właśnie dzieje się grecka magia. Przepisy zebrane w tej książce pomogą Wam spełnić podstawowy warunek tego stanu – przygotować dobre jedzenie. A reporterskie opowieści – zrozumieć życie wyspiarzy i poczuć atmosferę ich małych ojczyzn. Reszta zależy od Was.
Bo KEFI może się zadziać wszędzie, nie tylko na greckich wyspach!
„Riesling i tapasy. O niezwykłych połączeniach jedzenia i wina na szlakach Europy” – Tomasz Prange-Barczyński
Wydawnictwo: Pascal
Opis: Ta książka obudzi w tobie nie tylko głód i pragnienie, ale również chęć udania się w podróż szlakami opisanymi przez autora.
Tomasz Prange-Barczyński zabiera nas do tradycyjnych krajów winiarskich, takich jak Włochy czy Francja, ale też m.in. do Grecji, Niemiec czy na Bałkany. Opowiada o silvanerach najlepszych do szparagów, o weneckich cicchetti popijanych prosecco, a nawet o łączeniu pieczonej ośmiornicy z pét-natami w małej winiarskiej piwniczce na Morawach.
„Riesling i tapasy. O niezwykłych połączeniach jedzenia i wina na szlakach Europy” to historia o uniesieniach, jakich autor doświadczył w winiarniach, restauracjach, tawernach, a niekiedy prostych barach – czyli o epifaniach stołu.
Znajdziesz tutaj indeks odmian win zawierający propozycje najlepszych połączeń kulinarnych!
„Podróż przez krainę ramenu. Kulinarny przewodnik po Japonii oraz 33 autentyczne przepisy” – Marcin Wojtasik, Maciej Komorowski
Wydawnictwo: Paśny Buriat
Opis: Książka wprowadza w fascynujący świat ramenu i kuchni japońskiej w szerokim kontekście społecznym i kulturowym.
Dowiecie się z niej nie tylko jak przygotować prawdziwy ramen, ale także jakie znaczenie ma on dla Japończyków i na czym polega jego autentyczność. Jest to także swoisty przewodnik, w oparciu o który można zaplanować podróż po Japonii szlakiem najbardziej charakterystycznych dań i tradycji kulinarnych.
To opowieść nie tylko o kuchni, lecz o życiu Japończyków od kuchni, o miejscach, w których jedzą i kulturze jedzenia – tak odmiennej od tradycji europejskiej. Fascynująca to opowieść… Dopełnieniem książki są znakomite, kolorowe fotografie Macieja Komorowskiego, no i 33 autentyczne przepisy na ramen! Smacznej lektury!
„Stacja Europa Centralna” – Jaroslav Rudiš
Wydawnictwo: Książkowe Klimaty
Opis: Dlaczego najszybsze połączenie kolejowe rzadko jest najpiękniejsze? Kim jest kolejowa bogini? Dlaczego kolejarzy nazywa się „błękitną armią”? Dziadek Jaroslava Rudiša był zwrotniczym, wujek dyspozytorem, a kuzyn maszynistą. On sam – okularnik pozbawiony możliwości pracy na kolei – jeździ pociągiem tak często, jak to możliwe. W swojej książce niczym bohaterowie jego poprzednich powieści, przemierza Europę w rytmie kolei. Z pasją opowiada o tym, jak po raz pierwszy zobaczył Adriatyk czy zwiedzał lasy w górach Harz kolejką wąskotorową i iloma połączeniami jechał po całych Niemczech w ciągu czterdziestu godzin. Jak nikt uwodzi opowieścią i zachęca do uważnych podróży pociągiem.
„Taki jest Berlin. O mieście kontrastów i ciągłych zmian” – Justyna Burzynski
Wydawnictwo: MUZA S.A.
Opis: Miasto zmian szybszych niż techno.
Wyjścia do klubów okupione wielogodzinnym czekaniem w kolejce i naznaczone widzimisię bezwzględnego bramkarza. Synergia squatów, street artu, sceny muzycznej i środowisk queerowych w kształtowaniu wizerunku miasta. Castingi, które czynią wynajęcie mieszkania niemal niemożliwym. Życie lokalne skupione w obrębie Kiezu, pod nadzorem sprzedawcy ze Spätiego. Nauka o multi-kulti zaczynająca się na placach zabawach. Gentryfikacja skutecznie zmieniająca miejską tkankę, spychająca artystów i ośrodki kultury poza ścisłe centrum.
Czym jest to charakterystyczne berlińskie powietrze, „Berliner Luft”, którym tak wielu chce oddychać ?
„Taki jest Berlin. O mieście kontrastów i ciągłych zmian” to książka o współczesnym Berlinie i jego aktualnych problemach. Traktuje o metropolii, która mimo skomplikowanej historii, jest dziś kosmopolitycznym i otwartym ośrodkiem, ceniących wolność indywidualistów. To także zestawienie wyjątkowych berlińskich miejsc, które warto poznać, bo mogą niedługo odejść w zapomnienie. To próba uchwycenia szybko przemijającego Zeitgeistu stolicy, w której króluje obsesja na punkcie chwili obecnej, bez specjalnego oglądania się za siebie i niepotrzebnego rozmyślania o przyszłości.
W czym tkwi fenomen tego ekscentrycznego miasta i jego siła? Skąd pochodzą jego niesamowita energia i oryginalność? Poznaj Berlin poza utartymi szlakami.
„Samotne oceany. Historia Krystyny Chojnowskiej-Liskiewicz, pierwszej kobiety, która opłynęła świat solo” – Paulina Reiter
Wydawnictwo: Agora
Opis: Jest 1976 rok. Krystyna Chojnowska-Liskiewicz wchodzi na pokład małego jachtu „Mazurek”. Wypływa w samotny rejs dookoła świata. Ma szansę być pierwszą kobietą w historii, która tego dokona. Mało kto wierzy, że jej się uda. Przepełnia ją lęk, ale powtarza sobie: „Dam radę”.
Paulina Reiter, redaktorka „Wysokich Obcasów”, w swojej fascynującej reporterskiej biografii opowiada o Pani Kapitan, jej życiu i morskich przygodach. Na czele z tą najważniejszą -30 tysiącami mil morskich samotności i prób dogadania się z żywiołem. „Samotne oceany” to nie tylko historia o odwadze, o żeglarstwie bez GPSa i o kobietach na morzu, ale także o miłości. Paulina Reiter szuka też odpowiedzi na pytanie, jak to się stało, że tak niewiele osób w Polsce słyszało o Krystynie Chojnowskiej–Liskiewicz i przywraca pamięć o zapomnianym wyczynie Pani Kapitan.
„Zanzibar. Wyspa skarbów” – Beata Lewandowska-Kaftan
Wydawnictwo: Wielka Litera
Opis: Dobry los, ciekawość, przyjaciele – cokolwiek przywiodło cię na Zanzibar – trafiłeś do raju.
Zaczyna się od zachwytu. Oczy chłoną intensywne kolory kobiecych kang, po horyzont ciągną się błękity, turkusy, szmaragdy. Nos chciwie podąża za smużkami nieznanych zapachów. W ustach boski smak mango rozgrzanego słońcem… Potem pojawia się zadziwienie – wokoło twarze, wzory, smaki, zapachy z połowy świata. To jakby wędrować przez Afrykę, Indie, Arabię, daleką Azję, starą Persję. Przed wiekami monsuny przyniosły tu łodzie żeglarzy i kupców z dalekich stron. Wymieszały się zwyczaje, stroje, wierzenia i języki. I powstał klejnot – kultura Suahili. Odkryj skarby Zanzibaru, wyspy, gdzie Afryka spotyka się z Orientem.
„Wybierz się ze mną na Zanzibar, do domów moich przyjaciół, na podwodne pola alg, do ogrodów pełnych przypraw, na wesele i sekretny rytuał unyago. Idąc za zapachem oudi, zgubimy się w labiryncie uliczek Stone Town, dotkniemy dawnego Zanzibaru sułtanów i niewolników. Potargujemy się na bazarze, z rybakami popłyniemy na ryby, w knajpkach popróbujemy aksamitnych sosów i pweza pilau. Ta wyspa karmi zmysły i wyobraźnię. Kto raz spróbuje, wraca. Jak ja.”
Beata Lewandowska-Kaftan
„Słowenia. Mały kraj wielkich odległości” – Zuzanna Cichocka
Wydawnictwo: Poznańskie
Opis: Nazywana krainą po słonecznej stronie Alp, a niektórym znana jedynie z drogi na wakacje w Chorwacji – Słowenia to kraj, o którym wciąż niewiele wiemy. Położony w tyglu kultur: germańskiej, romańskiej, słowiańskiej i węgierskiej intryguje różnorodnością. Słoweńcy słyną z miłości do gór, są dumni z miodu od słoweńskich pszczół i najstarszej winorośli na świecie, a na obchody karnawału czekają cały rok. Za malowniczymi krajobrazami skrywa się jednak historia państwa, które dopiero w 1991 roku ogłosiło niepodległość.
Autorka zabiera nas w podróż po małym kraju wielkich odległości: przez melancholijną równinę Prekmurja, dolinę szmaragdowej rzeki Soczy, piękny Maribor, wybrzeże Adriatyku z włoskimi wpływami czy pasterską osadę na Velikiej Planinie. Oddaje głos mieszkańcom i pokazuje Słoweniępełną kontrastów – nie zawsze tolerancyjną, nieco tajemniczą, a jednocześnie przyciągającą niepowtarzalnymi widokami spod Triglavu i smakiem gibanicy.
„Tokio. Opowieści z Dolnego Miasta” – Piotr Milewski
Wydawnictwo: Świat Książki
Opis: Drukarz, wytwórca tofu, fryzjer bossa yakuzy, wróżbita, kapłan buddyjski, bezdomny. Co ich łączy? Wszyscy mieszkają w dawnym Dolnym Mieście.
Tokio, jedna z największych i najbardziej dynamicznych metropolii na świecie ma wiele twarzy. Od samego początku, na przełomie XVI i XVII wieku, miasto podzielone było na dwie części: Shitamachi, czyli Dolne Miasto i Yamanote, czyli Miasto na Wzgórzach. To pierwsze było niewielkie, plebejskie i żywe, zamieszkiwali je rzemieślnicy, kupcy, tragarze, artyści i kurtyzany. To drugie – dostojne, przewidywalne i uporządkowane – było siedzibą arystokracji i duchownych buddyjskich. Choć dziś zatarły się granice między obiema częściami, mieszkańcy dawnego Dolnego Miasta wciąż zachowują pamięć i tradycje sprzed wieków.
W „Tokio. Opowieści z Dolnego Miasta” Piotr Milewski zaprasza w podróż po Tokio, którego nie opisują przewodniki. Warto podążyć jego śladem, wąskimi alejkami, przez targi rybne, dzielnice czerwonych firanek, warsztaty rzemieślnicze, dawne miejsca egzekucji, świątynie i chramy, w których odbywają się słynne festiwale, i odkryć nieznaną twarz japońskiej stolicy.
„Dzieci nocy. Nadzwyczajna historia współczesnej Rumunii” – Paul Kenyon
Wydawnictwo: Bo.wiem
Opis: Od Drakuli do Ceauescu – burzliwe dzieje Rumunii Dzieje Rumunii to jedna z wielkich, nieopowiedzianych historii współczesnej Europy. Ten nieustannie balansujący między Wschodem a Zachodem kraj doświadczył rządów kilku spośród najbardziej osobliwych przywódców XX wieku. Panowanie Ferdynanda I i charyzmatycznej królowej Marii było jedynym spokojnym okresem po I wojnie światowej. Kolejni międzywojenni rządzący to już plejada kuriozalnych postaci: skorumpowany Karol II, Corneliu Codreanu, z jego antysemicką Żelazną Gwardią, i wreszcie próżny generał Antonescu, który doprowadził do sojuszu z nazistowskimi Niemcami. Po II wojnie światowej, pod rządami maleńkiej partii komunistycznej, rozpoczął się okres surowych represji, czystek i kolektywizacji. Gdy w 1964 roku do władzy doszedł Nicolae Ceauescu, rozpoczęła się trwająca niemal ćwierć wieku bezwzględna i krwawa dyktatura.
Książka Paula Kenyona to błyskotliwa, pełna czarnego humoru, ale i przerażająca historia narodu, którym przez dziesięciolecia rządzili despoci i kleptokraci, tytułowe dzieci nocy. To także zapis osobistej fascynacji autora i zaproszenie do odkrywania tajemnic tego niezwykłego kraju.
„Welewetka. Jak znikają Kaszuby” – Stasia Budzisz
Wydawnictwo: Poznańskie
Opis: Chciałam być Polką, czystą Polką i tylko Polką, ale z tą moją polskością wiecznie było coś nie tak. Wstydziłam się kaszubskiego akcentu i chłopskiego pochodzenia. Wstydziłam się, że moja rodzina nie kultywuje prawdziwych polskich tradycji.
Kompleks kaszubski nie jest niczym nowym. Dojrzewał w nas, Kaszubach, latami, żeby nie powiedzieć wiekami. Winę można rozłożyć na wszystkich. I na Niemców, i na Polaków, i na Kaszubów. Czasem myślę, że najbardziej na nas, Kaszubów. „Nas”. Mówię tak od niedawna, może od roku.
„Ostatni Białystoker” – Marta Sawicka-Danielak
Wydawnictwo: Wielka Litera
Opis: Ben Midler, ostatni znany żyjący ocalały z białostockiego getta, i pisarka Marta Sawicka-Danielak odnaleźli się dzięki Yad Vashem w Izraelu. Przez dwa lata mogli rozmawiać tylko za pośrednictwem internetu, aż wreszcie spotkali się w Stanach, a później w Polsce.
Mimo że dzieli ich pół wieku, są ziomkami – ich rodziny żyły obok siebie, a oni sami, choć w różnych epokach, mieszkali na tej samej ulicy. Z ich rozmów powstała książka, która budzi do życia przedwojenny Białystok – najbardziej żydowskie miasto, jak mówi Ben. Ten niezwykły tygiel kulturowy był zamieszkały przez Żydów, katolickich Polaków, prawosławnych Rosjan, Białorusinów i Ukraińców, ewangelickich Niemców, muzułmańskich Tatarów, a nawet Macedończyków i Turków. To z Białegostoku pochodziło wiele znamienitych postaci i ich przodków, jak choćby Samuel Pisar, doradca amerykańskich prezydentów i przyjaciel Johna F. Kennedy’ego czy babcie wybitnych intelektualistek Rebeki Solnit i Susan Sontag.
Ale Ben pamięta przede wszystkim codzienność – przechadzki po ruchliwej Lipowej, drożdżowe bułki i tłuste śledzie w beczkach pod Ratuszem, obrotowe drzwi hotelu
Ritz, które były najlepszą zabawą dzieci ganianych przez portiera, furmanki na Siennym Rynku i plażowanie na Dojlidach i Jurowcach. Te wspomnienia pozwoliły mu przetrwać sześć obozów koncentracyjnych, a jego dalsze losy dają nadzieję i siłę, że nawet po Zagładzie życie może trwać dalej – w pełni i w zachwycie. Ben nie ma w sobie nic z męczennika i jest wspaniałym przykładem współczesnego bohatera – nie z brązu, ale heroicznego w codzienności.
„Góry dla każdego” – Gniewomir Knapski
Wydawnictwo: Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Opis: Gniewomir Knapski – alpinista, zdobywca dwóch szczytów Korony Ziemi, górski pasjonat, autor bloga Śladami Góromira – pomoże nam wybrać najciekawsze szlaki we wszystkich grupach pasm górskich w Polsce i podpowie, na co zwrócić uwagę przed wejściem na szlak i w trakcie wyprawy.
Przy opisie każdej trasy znajdziemy:
- przejrzystą mapę, która pomoże nam zorientować się w terenie;
- przydatne informacje o ewentualnych biletach wstępu albo miejscach, gdzie warto zostawić samochód;
- ciekawostki, legendy i historie sprzed lat;
- ocenę szlaków w kilku kategoriach, dzięki czemu wybierzemy propozycje najbardziej do nas dopasowane;
- informację, gdzie można wybrać się na szlak z psem;
- propozycje alternatywnych zakończeń trasy.
To pozycja dla niebojących się zmęczenia doświadczonych piechurów i rodziców małych dzieci, które czasami trzeba nieść na rękach – każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Nie ma drugiego tak kompleksowego i tak przyjaznego turyście przewodnika.
„Kamperem przez świat. Poradni karawaningowy” – Aldona Sagan, Daniel Sagan
Wydawnictwo: Purple Book
Opis: To pierwszy profesjonalny poradnik karawaningowy, zarówno dla początkujących i chcących zacząć podróże kamperem, jak i dla wszystkich vanlajfersów i pasjonatów karawaningu, którzy pragną spełnić swoje marzenia o dalekich wyprawach po najbardziej fascynujących zakątkach świata.
Autorzy są w drodze kamperem nieprzerwanie od wielu lat i mieszkają w nim na stałe, chociaż podróżowali wcześniej na wszystkie możliwe sposoby. Dlaczego więc ostatecznie wybrali taki sposób na życie?
W poradniku tym poznasz ich historię. Podzielą się swoją wiedzą, wieloletnim doświadczeniem i podróżniczymi patentami. Poznasz m.in.:
- Jak dobrze przygotować się i do wyjazdu kamperem na urlop, i do zamieszkania w nim.
- Czy na pewno kamper jest dla ciebie, a jeśli tak, to który spełni twoje oczekiwania.
- Od czego zacząć przygodę z kamperem, na co zwrócić uwagę przy jego kupnie, a na co przy samodzielnej budowie.
- Co oznaczają podstawowe pojęcia i znaki karawaningowe oraz jakiego slangu kamperowego używają na co dzień doświadczeni podróżnicy.
- Jakie zasady savoir vivre’u trzeba znać, by nie wyjść na gbura.
- Historię vanlife i sposoby, by dobrze się przygotować do podróży kamperem: gdzie zrobić serwis, co koniecznie zabrać, a co zostawić w domu, jak znaleźć epicką miejscówkę na dziko.
- Patenty na szybkie i zdrowe gotowanie oraz ulubione przepisy rodziny kamperowej, samych KamperManiaków, ale także ich gości.
- Jak oszczędzać w podróży, a nawet jak w niej zarabiać.
Dzięki temu poradnikowi dowiesz się wszystkiego tego, co sami autorzy chcieliby wiedzieć przed swoją pierwszą podróżą kamperem. Znajdziesz tu również wypowiedzi innych ekspertów związanych z karawaningiem.
Aby twoja podróż była spełnieniem marzeń, bez względu na to, czy wybierasz się na krótki urlop po Polsce, czy planujesz dłuższe wakacje w Europie, czy chcesz ruszyć w wielomiesięczną podróż dookoła świata – ta książka to najlepszy kompan!
„Pierwsza pomoc w górach” – Andrzej Górka, Łukasz Migiel, Maciej Mikiewicz, Przemysław Gancarczyk, Adam Ubych
Wydawnictwo: Bezdroża
Opis: Obrażenia ciała, porażenie piorunem, hipotermia, lawina to realne zagrożenia, które mogą nas spotkać w górach. Nawet dobre przygotowanie do wyprawy może nie uchronić nas przed koniecznością udzielenia pomocy sobie lub innym. Zanim na miejsce przybędą ratownicy, będziemy zdani na własne siły i umiejętności.
Ten praktyczny poradnik, napisany przez medyków działających na co dzień w górach, powstał z myślą o turystach, narciarzach, wspinaczach i wszystkich innych, którzy spędzają aktywnie czas na szlakach i poza nimi. Pozwoli im nie tylko kalkulować ryzyko związane z zagrożeniami, ale przede wszystkim samodzielnie działać i współpracować z ratownikami podczas wypadku.
„To od Ciebie, drogi Czytelniku, zależy, czy będziesz dysponować wiedzą i umiejętnościami, aby w trudnych chwilach i w trudnym terenie rozpocząć łańcuch przeżycia. Książka powstała jako wyraz troski o Ciebie oraz o tych, których nasi Koledzy ratowali i będą ratować w przyszłości. Dzięki zawartym w niej praktycznym informacjom i zaleceniom możesz zapoznać się z zasadami pierwszej pomocy.”
dr hab. n. med. Sylweriusz Kosiński
prof. dr hab. n. med. Tomasz Darocha
„Ostatnia minuta. Pieszo przez antropocen” – Tomasz Ulanowski
Wydawnictwo: Agora
Opis: Ta książka jest wędrówką przez świat, który na naszych oczach ginie. Powstawała przez 18 lat. Bezmyślny i brutalny wpływ człowieka na środowisko został przez ten czas dokładnie zbadany, a naukowcy proponowali rozwiązania – i nic się nie zmieniło. Tomasz Ulanowski podaje dowody: zanieczyszczony i rabunkowo eksploatowany ocean, zmiany w prądach morskich i w cyrkulacji powietrza, topnienie lodowców i podnoszenie się poziomu mórz, zagłada gatunków, pandemie, wpływ zmian klimatu na pogodę, ekspansja technosfery i nieodwracalne wyczerpywanie się zasobów Ziemi. Wszystko to obserwujemy, podążając za autorem, gdy wędruje wzdłuż wybrzeża Bałtyku, maszeruje brzegiem jednej z wysp Svalbardu, biega, doświadcza świata własnym ciałem, czuje zapachy i smaki, myśli o starzeniu się. A także szuka w tym wszystkim piękna.
„Woda. Historia pewnego porwania” – Szymon Opryszek
Wydawnictwo: Poznańskie
Opis: Doszło do porwania – w styczniu 2020 roku w meksykańskim stanie Michoacán zaginął Homero González, strażnik sanktuarium motyli. Szymon Opryszek rusza tropem ostatnich śladów zostawionych przez ofiarę. Jego dochodzenie odkrywa pajęczynę lokalnych i globalnych powiązań: kartele narkotykowe, skorumpowani politycy, międzynarodowe koncerny, a także… my, zajadający się awokado zadowoleni konsumenci. I choć szuka zaginionego społecznika, wszędzie, gdzie przyłoży ucho, słyszy tylko szum wody.
Co łączy motyle monarchiczne z plantacjami awokado? Jaki jest związek między krzykiem jodeł a technologicznymi gigantami, takimi jak Google czy Meta? I dlaczego wydarzenia w Iraku wpływają na to, co dzieje się na granicy polsko-białoruskiej?
Nowa książka laureata konkursu reporterskiego Wydawnictwa Poznańskiego oraz nagrody „Pióro Nadziei” Amnesty International to reportaż na jeden z najbardziej palących tematów współczesności – światowego kryzysu wodnego. To książka niezbędna nam wszystkim jak… woda.