
„Kiciusie, koty, sierściuchy” – Tomasz Betcher, Karolina Głogowska, Magdalena Kruszewska, S.J. Lorenc, Ewa Małecki, Katarzyna Berenika Miszczuk, Joan Neumann, Aga Sana, Wojciech Wojnicz, Marek Zychla, Izabela Żukowska – recenzja przedpremierowa
Koty od wieków fascynują ludzi swoją gracją, niezależnością i tajemniczością. Nic więc dziwnego, że wokół tych zwierząt narosło wiele mitów, przesądów i magicznych wierzeń. Niezależne, chodzące swoimi drogami i skrywające nadprzyrodzone moce uwodzą nie tylko kociarzy, ale także pisarzy. Wystarczyło rzucić w eter “Kisiusie, koty, sierściuchy”, by jedenastu autorów puściło wodze fantazji i zaprosiło nas do w podróż po kocim świecie. Gotowi na mruczącą, futrzastą i pełną kocich osobowości antologię?
“Kiciusie, koty, sierściuchy” to zbiór jedenastu opowiadań, które przenoszą nas w fascynujący świat kotów. Autorzy, z różnych perspektyw i w różnorodny sposób, przedstawiają te niezwykłe zwierzęta, ich charaktery, przygody i relacje z ludźmi. Znajdziemy tu historie o kotach domowych, dzikich a nawet takich, które posiadają magiczne moce. Pojawią się opowiadania z humorem, otulające ciepłem ale także budzące grozę czy zachęcające do refleksji i przemyśleń.
Zbiór opowiadań “Kiciusie, koty, sierściuchy” otwiera tekst Tomasza Betchera “Nieszczęścia chodzą trójkami”. To opowiadanie, które zgrabnie splata w sobie motyw kociego przywiązania do właściciela z wątkiem niezwykłych zdolności tych zwierząt. Karolina Głogowska w opowiadaniu “Kot wiedźmy” przenosi nas w klimatyczny świat drewnianego młyna, gdzie magia i rzeczywistość mieszają się w zaskakujący sposób a my zanurzamy się w tej mroczno – baśniowej atmosferze. Magdalena Kruszewska w „Księżniczce w butach” z przymrużeniem oka poddaje w wątpliwość utarte przekonanie, że kot musi być po prostu kotem. Autorka udowadnia, że kot może być kimkolwiek zechce, nawet… coachem .”Poltergeist” S.J. Lorenc to opowiadanie o ciemniejszej stronie kociej natury. Pojawianie się pewnego kota w domu Pawła, staje się źródłem chaosu i zniszczenia. Tylko czy winien temu jest owy kot czy może duch? Ewa Małecki w „Electro Maestro & Melody” przenosi nas w zupełnie inny klimat, bo do tętniącej życiem Kopenhagi. Poznajemy nietuzinkowy duet: wybitnego DJ-a i kota Melody. Razem z nimi udamy się w spacer po mrocznych uliczkach miasta w poszukiwaniu… No właśnie czego?
Katarzyna Berenika Miszczuk, autorka znana z serii „Kwiat Paproci”, zabiera nas z powrotem do Bielin, krainy, którą dobrze znają fani jej twórczości. „Raz, dwa, trzy” to historia, w której słowiańskie demony budzą w sobie chęć zemsty a niewinny kot, kryje w sobie mroczną tajemnicę. Joan Neumann w „Strażniku Dusz” serwuje nam nostalgiczną podróż, która skłania do refleksji nad poświęceniem, przebaczeniem i trudnymi wyborami. To opowiadanie, które dotyka głębokich emocji i zachęca do zastanowienia się nad własnym życiem. Aga Sana w „Pso(ko)tek” udowadnia, że tytuł zbioru opowiadań o kotach nie musi być do końca… precyzyjny. Głównym bohaterem jej tekstu jest pies! To zabawne i przewrotne opowiadanie, które pokazuje, że w świecie literatury wszystko jest możliwe. Wojciech Wojnicz w „Rudzik” zabiera nas w sentymentalną podróż, która wzrusza i skłania do refleksji. To historia o dawnych urazach, skrywanych tajemnicach i uniwersalnym przesłaniu, które może dotyczy każdego z nas. “Lepki” Marka Zychli to opowiadanie, które serwuje nam dawkę mocnych, brutalnych i niepokojących wrażeń. Na koniec Izabela Żukowska w „Gorzkim gigancie Racucha” opowiada historię ucieczki i poszukiwań, które prowadzą do zaskakujących odkryć i zmian.
11 autorów, 11 unikalnych spojrzeń na te fascynujące stworzenia. Od miziastych mruczków, które otulają ciepłem i miłością, po demoniczne sierściuchy, które budzą dreszcze i niepokój. W tej antologii znajdziesz opowiadania pełne humoru, które Cię rozbawią, ale także historie mroczne i trzymające w napięciu, które sprawią, że włosy zjeżą się na Twojej głowie. Autorzy puścili wodzę fantazji, tworząc dla nas unikalne opowiadania, w których możemy poznać koty niezależne, tajemnicze, i te obdarzone niezwykłymi zdolnościami. Opowiadania zaskakują, wzruszają i zmuszają do refleksji nad relacją człowieka ze zwierzętami ale także z innymi ludźmi. Niewątpliwym plusem owej antologii jest jej różnorodność, która sprawia że każdy znajdzie tu coś dla siebie, poczynając od miłośników fantastyki, przez fanów literatury grozy a kończąc na poszukiwaczach obyczajowej melancholii.
„Kiciusie, koty, sierściuchy” to antologia, która pokazuje różne kocie oblicza. Od miziastych mruczków po chodzące własnymi ścieżkami kocury. To zbiór opowiadań, który z pewnością oczaruje miłośników kotów, ale i nie tylko. Różnorodność autorów i stylów, bogata tematyka i emocjonalne podejście do tematu sprawiają, że książka jest wciągająca a spędzony z nią czas będzie należał do udanych. To idealna lektura na długie, zimowe wieczory, która rozgrzeje serce i pobudzi wyobraźnię.
O książce:
Tytuł: Kiciusie, koty, sierściuchy
Autor: Tomasz Betcher, Karolina Głogowska,
Magdalena Kruszewska, S.J. Lorenc,
Ewa Małecki, Katarzyna Berenika Miszczuk,
Joan Neumann, Aga Sana, Wojciech Wojnicz,
Marek Zychla, Izabela Żukowska
Wydawnictwo: Mięta
Data wydania: 19-02-2025
Liczba stron: 400
Gatunek: Literatura obyczajowa
Za egzemplarz dziękuję wydawnictwu:
Sprawdź, gdzie kupić:
Ocena:
Podsumowanie:
„Kiciusie, koty, sierściuchy” to antologia, która pokazuje różne kocie oblicza. Od miziastych mruczków po chodzące własnymi ścieżkami kocury. To zbiór opowiadań, który z pewnością oczaruje miłośników kotów, ale i nie tylko. Różnorodność autorów i stylów, bogata tematyka i emocjonalne podejście do tematu sprawiają, że książka jest wciągająca a spędzony z nią czas będzie należał do udanych. To idealna lektura na długie, zimowe wieczory, która rozgrzeje serce i pobudzi wyobraźnię.

