Świat Literatury

VIVELO Book Awards 2024: Nagrody wręczone! Oto najlepsi autorzy roku

Podczas Targów Książki i Mediów VIVELO na warszawskim PGE Narodowym odbyła się uroczysta gala, na której rozstrzygnięto plebiscyt literacki „VIVELO Book Awards”. To prestiżowe wyróżnienie przyznawane twórcom literatury współczesnej, których dzieła zostały najwyżej ocenione przez wybitne jury pod przewodnictwem Agaty Passent. W gronie jurorów zasiedli również m.in.: Lidia Popiel, Tatiana Mindewicz-Puacz, Zbigniew Hołdys, Grzegorz Kasdepke, Wojciech Birek, Paweł Szaniawski i Henryk Sawka.

Oto lista zwycięzców i nominowanych w drugiej edycji plebiscytu literackiego VIVELO Book Awards:

Wydawca Roku:

  • Wydawnictwo Czarna Owca

Literatura obyczajowa:

  1. Tomasz Różycki – „Złodzieje żarówek” – Wydawnictwo Czarne (więcej o książce)
  2. Grażyna Plebanek – „Madmuazelka” – Wydawnictwo Agora (więcej o książce)
  3.  Jakub Małecki – „Sąsiednie kolory” – Wydawnictwo „Sine Qua Non” (więcej o książce)

Literatura sensacyjna i kryminalna:

  1. Michał Śmielak – „Osada” – Wydawnictwo Skarpa Warszawska (więcej o książce) RECENZJA
  2. Vincent V. Severski  – „Dystopia” – Wydawnictwo Czarna Owca (więcej o książce)
  3.  Jakub Szamałek – „Stacja” – Wydawnictwo W.A.B. (więcej o książce)

Reportaż i biografia

  1. Stasia Budzisz – „Welewetka. Jak znikają Kaszuby” – Wydawnictwo Poznańskie (więcej o książce)
  2. Bartosz Józefiak – „Wszyscy tak jeżdżą” – Wydawnictwo Czarne (więcej o książce)
  3. Zbigniew Rokita – „Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych” – Wydawnictwo ZNAK (więcej o książce)

Najlepsza okładka:

  1. Stasia Budzisz – „Welewetka. Jak znikają Kaszuby” – Wydawnictwo Poznańskie (więcej o książce)
  2. William Faulkner – „Światłość w sierpniu” – Wydawnictwo ZNAK (więcej o książce)
  3. David Mack – „Kabuki” – Wydawnictwo Scream Comics (więcej o książce)

Najlepsze tłumaczenie:

  1. przekład Aga Zano „Rodzina Netanjahu. Wspomnienie przelotnego, a w ogólnym rozrachunku zupełnie nieistotnego zdarzenia w historii bardzo sławnej familii – Joshua Cohen” – Wydawnictwo Agora (więcej o książce)
  2. przekład Tomasz S. Gałązka „Diakon kontra King Kong – James McBride” – Wydawnictwo Echa (więcej o książce)
  3. przekład Kaja Gucio „Demon Copperhead – Barbara Kingslover” – Wydawnictwo Filia (więcej o książce)  – RECENZJA

Nowe technologie:

  1. Katarzyna Nosowska – „Nie mylić z miłością” – Wydawnictwo Wielka Litera (więcej o książce)
  2. Joanna Kuciel-Frydryszak – „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” – Wydawnictwo Marginesy (więcej o książce)RECENZJA
  3. Stanisław Pagaczewski – „Przygody Baltazara Gąbki. Trylogia” – Wydawnictwo Literackie, Empik Go (więcej o książce) 

Psychologia:

  1. Olga Żukowicz, Klaudia Latosik –  „Najlepsze przed Tobą o dojrzałej sztuce kochania” – Oficyna Wydawnicza Silver (więcej o książce)
  2. Jean M. Twenge – „Pokolenia” – Wydawnictwo Smak Słowa (więcej o książce)
  3. Gabor Maté  – „Mit normalności” – Wydawnictwo Czarna Owca (więcej o książce)

Literatura dziecięca:

  1. Przemek Corso i Marcelina Misztal – „Lato w Białej Dolinie ” – Wydawnictwo SQN (więcej o książce)
  2. Rob Harrell – „Kowboj Ross. Jak przetrwać szkołę, widząc na jedno oko.” – Wydawnictwo Dwie Siostry (więcej o książce)
  3.  Karolina Lewestam – „Silla. Opowieści świata zorzy” – Wydawnictwo Agora (więcej o książce)

Komiks:

  1. David Mack – „Kabuki” – Wydawnictwo Screm Comics (więcej o książce)
  2.  N. D. Stevenson – „Nimona” – Wydawnictwo We need Ya (więcej o książce)
  3.  Nicoby i Vincent Zabus – „Świat Zofii, tom 1” – Wydawnictwo Czarna Owca (więcej o książce)

 

źródło: targivivelo.pl

 

Więcej o książkach:

 

„Złodzieje żarówek” – Tomasz Różycki

Wydawnictwo: Czarne

Opis: Życie w bloku, arcydziele surowego piękna czasów późnej komuny, to prawdziwa metafora istnienia człowieka nowoczesnego. Wszak mieszkania unoszą się nad ziemią, a dziesiątki balkonów zwisają nad miastem, dzięki czemu mieszkańcy mogą dystansować się od przyziemnej zgnilizny i klasowo niedopasowanych sąsiadów.

W tym centrum wszechświata, na ostatnim piętrze – gdzie najbliższymi sąsiadami są niebo i synogarlice – mieszka Tadeusz, który od ojca dostał ważne zadanie: pójść z puszką ziarnistej kawy do Stefana, złotej rączki, z prośbą, by ów kawę zmielił. Wyprawa nie jest łatwa, trzeba pokonać korytarz, taki, ja wiem, na sto, góra sto dwanaście metrów, oszklony dwudziestoma, no, może dwudziestoma dwoma oknami, ciemny, bo łobuzy ciągle wykręcają żarówki. A jak tu przejść samotnie przez zaułki tego betonowego Akropolu, skoro ukryte bóstwa i centaury tylko czekają, by w człowieka wejść i go przebóstwić?

Złodzieje żarówek to znakomita i zaskakująca proza. Pod doskonałym piórem Tomasza Różyckiego wielka płyta przeistacza się w wielopiętrową opowieść o życiu bloku i jego mieszkańcach, splecioną z sąsiedzkich plotek i osiedlowych legend. Korytarze wydłużają się i plączą, czas i narrator gubią, a przed czytelnikiem rośnie surrealistyczna, straszna, ja wiem, może nawet trochę śmieszna opowieść o PRL-owskiej Polsce pomieszczonej w jednym bloku.

 

 

„Madmuazelka” – Grażyna Plebanek

Wydawnictwo: Agora

Opis: Olśniewający pisarski powrót!

Od pytania „kto zabił” ważniejsze bywa: „Dlaczego wcześniej nie zrobił tego ktoś inny?”

Latem 1986 roku w starym nadbałtyckim bunkrze umiera szanowany członek lokalnej społeczności – lekarz, ojciec, mąż. Jeszcze tej samej nocy szesnastoletnia Mad, która ostatnia widziała doktora Marka żywego, wyjeżdża do Paryża i na stałe opuszcza Polskę. Wiele lat później, gdy będzie już uznaną lingwistką i wyzwoloną obywatelką Europy, na jej trop wpadnie Jakub, syn Marka. Zagubiony, szuka kogoś, kto weźmie odpowiedzialność za jego złamane życie, nie dostrzega jednak, że już dawno pomylił sprawców z ofiarami.

W Madmuazelce Grażyna Plebanek opowiada dwie równoległe historie rodzinne, w których pamięć służy temu, by zapomnieć, a prawda – jak w greckiej tragedii – może okazać się przyczyną klęski. Jednocześnie jest to książka o budowaniu nowych wspólnot, o kształtowaniu tradycji wolnej od przesądów i obalaniu murów, które rosły pokoleniami.

Sensualna, mistrzowsko spleciona i pełna kryminalnego suspensu powieść obyczajowa, w której autorka wraca do tego, w czym jest najlepsza: opowiadania wciągających ludzkich losów. Zwłaszcza tych kobiecych.

 

 

„Sąsiednie kolory” – Jakub Małecki

Wydawnictwo: SQN

Opis: Lato 1926 roku. Stolarz Krystian Dzierzba rozpoczyna pracę nad trumną dla kobiety, która rzekomo umarła z tęsknoty. Szalona Leokadia jak co wieczór czeka ze strzelbą na znienawidzonego kormorana. Nękany wspomnieniami syn miejscowego lekarza stoi na moście i rozważa skok. Ich losy nieoczekiwanie się przetną, kiedy po podsłuchaniu przypadkowej rozmowy córka Krystiana postanowi wyruszyć do lasu w poszukiwaniu Diabła. Wkrótce wszyscy staną przed decyzjami, które zmienią ich życie.

„Sąsiednie kolory” to powieść o tęsknocie, odwadze i miłości niemożliwej. O stwarzaniu prawdy, pustych miejscach w ciele, leczeniu tańcem i słowach, które wędrują daleko poza śmierć.

 

 

 „Osada” – Michał Śmielak

Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Opis: Zimą 1978 roku świat był bliski końca. Śnieg przykrył ziemię grubą warstwą, a niektórzy twierdzili, że nawet piekło zamarzło. Tymczasem ono właśnie wtedy się obudziło. W maleńkiej wsi położonej u stóp Karkonoszy podporucznik Jan Ryś spędza pierwsze od dawna Boże Narodzenie w gronie najbliższych. Świąteczną sielankę przerywa atak zimy, odcinając malutką osadę od świata. Skazana na porażkę walka z bezwzględnymi siłami natury schodzi jednak na drugi plan, gdy na środku wsi zostaje znalezione ciało młodej dziewczyny. W obliczu zbrodni budzą się dawne animozje, głęboko skrywane lęki i tajemnice, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego.

Czy niedoświadczony milicjant będzie w stanie udźwignąć ciężar wytropienia mordercy? Ile prawdy jest w powtarzanej przez starszych mieszkańców legendzie, że wieś nawiedziła Mara, demon mrozu i śmierci, który już niegdyś zebrał krwawe żniwo? Czterdzieści lat po tamtych wydarzeniach policjanci z Archwium X wzywają emerytowanego Jana Rysia na przesłuchanie dotyczące zbrodni z 1978 roku, tym samym budząc uśpione demony. Michał Śmielak kolejny raz buduje duszną atmosferę małej społeczności, pokazując, że zło nigdy nie śpi…

—– RECENZJA —–

 

 

„Dystopia” – Vincent V. Severski

Wydawnictwo: Czarna Owca

Opis: Jerzy Kaziura, agent GRU, awansuje na stanowisko wicepremiera i koordynatora służb, wprowadzając chaos na najwyższych szczeblach władzy. Konrad Wolski, Marcel Cichy, Roman Leski oraz Zofia Winiarska zostają aresztowani, a Agencja Wywiadu rozwiązana. Pogłębia się atmosfera niepewności i nieufności. W cieniu tych wydarzeń Sara, Monika i Maria przygotowują niebezpieczną misję uwolnienia aresztowanych przyjaciół. Wspomagane przez wytrawnych agentów MI6 oraz Miszę Popowskiego, byłego oficera rosyjskiego wywiadu i George’a Gordona, asystenta Sekretarza Generalnego NATO, dziewczyny stają do walki z czasem i przebiegłym wrogiem. W miarę jak tajemnice wychodzą na światło dzienne, Kaziura ukazuje swoją prawdziwą tożsamość – szarej eminencji, przygotowującej na zlecenie Moskwy kampanię medialną przeciwko Zachodowi. Dramatyczna walka na wielu frontach, pełna zwrotów akcji i zaskakujących momentów, prowadzi do nieuchronnego starcia, które przesądzi o losach międzynarodowego ładu…

 

 

„Stacja” – Jakub Szamałek

Wydawnictwo: W.A.B.

Opis: Odkąd Lucy Poplasky wróciła z ostatniej misji NASA, myślała tylko o tym, aby znów znaleźć się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Nareszcie jej się to udaje. Jako dowódczyni ekspedycji mierzy się jednak nie tylko z dyplomatycznymi napięciami między USA a Rosją, ale i tajemniczą awarią, która zagraża życiu załogi. Sześcioro astronautów, upakowanych w klaustrofobicznych kwaterach, musi przezwyciężyć wzajemną nieufność, by zapewnić sobie przetrwanie. Bo czterysta kilometrów od Ziemi nie ma nikogo, kto mógłby przyjść im z pomocą.

 

 

 

„Welewetka. Jak znikają Kaszuby” – Stasia Budzisz

Wydawnictwo: Poznańskie

Opis: Chciałam być Polką, czystą Polką i tylko Polką, ale z tą moją polskością wiecznie było coś nie tak. Wstydziłam się kaszubskiego akcentu i chłopskiego pochodzenia. Wstydziłam się, że moja rodzina nie kultywuje prawdziwych polskich tradycji.

Kompleks kaszubski nie jest niczym nowym. Dojrzewał w nas, Kaszubach, latami, żeby nie powiedzieć wiekami. Winę można rozłożyć na wszystkich. I na Niemców, i na Polaków, i na Kaszubów. Czasem myślę, że najbardziej na nas, Kaszubów. „Nas”. Mówię tak od niedawna, może od roku.

 

 

„Wszyscy tak jeżdżą” – Bartosz Józefiak

Wydawnictwo: Czarne

Opis: Samochód to wolność. Za pomocą samochodu pokazujemy, na co nas stać. Polacy od lat przodują w liczbie samochodów na jednego mieszkańca, zajmując także wysokie miejsce w niechlubnych rankingach śmiertelności na drogach.

Autor wyrusza więc w Polskę, aby zrozumieć, co się dzieje na polskich szosach. Opisuje wojnę między kierowcami a rowerzystami, organizację nielegalnych wyścigów, bezkarną jazdę po pijaku oraz najgłośniejsze wypadki, po których służby drogowe miały ostatecznie rozprawić się z piratami. Może to nieudolny system prawny odpowiada za społeczne przyzwolenie na szybką i ryzykowną jazdę?

Józefiak wnika także w środowisko firm odszkodowawczych, dosłownie utrzymujących się ze śmierci pod kołami. Sprawdza, jak się żyje tym, którzy dzięki samochodom zarabiają na chleb – kierowcom tirów, kurierom, dostawcom jedzenia. Dociera do wykluczonych z dostępu do komunikacji miejskiej i tych, którzy z pasją gromadzą kolejne „najnowsze modele” na podwórku.

„Wszyscy tak jeżdżą” to wielowymiarowy, rasowy, gęsty reportaż o stanie umysłowym polskich kierowców.

 

 

„Odrzania. Podróż po Ziemiach Odzyskanych” – Zbigniew Rokita

Wydawnictwo: Znak Literanova

Opis: Książka Zbigniewa Rokity, laureata Nagrody Literackiej „Nike” 2021

Włóczęgowski poemat reporterski autora Kajś.

To tu, na „Ziemiach Odzyskanych”, miało po wojnie miejsce jedno z najbardziej spektakularnych wydarzeń w dwudziestowiecznej historii Europy. To tu, w tych wszystkich Wrocławiach i Szczecinach, Polska stanęła przed jednym z największych cywilizacyjnych wyzwań – przemienieniem Niemiec w Polskę.

Ale wciąż widać szwy, którymi pozszywali Polski przedwojenną i powojenną. Wyłażą france. Bo tu, na „Odzyskanych”, jest jakoś inaczej. Uliczne tabliczki przypominają piastowskie drzewka genealogiczne, zewsząd wyzierają cegły o barwie wściekłej krwi, blokowiska lokowane na prawie niemieckim, wilhelmińskie gmachy otoczone przez parkingi niestrzeżone, a jednak płatne. Tutejsi Polacy często wciąż wahają się, czy już są stąd, czy jeszcze znikąd – a niektórzy dalej snują opowieść, którą ktoś ileś tam lat temu przerwał martwym już mieszkańcom ich kamienic.

I dlatego ja, kundel „Ziem Odzyskanych”, zlepiony z tutejszych i przyjezdnych, ruszyłem w tę dziwną podróż po „Odzyskanych”, po Poniemiecczyźnie, żeby to wszystko ujrzeć na własne oczy.

 

 

„Światłość w sierpniu” – William Faulkner

Wydawnictwo: Znak Literanova

Opis: Nowe, brawurowe tłumaczenie jednej z najważniejszych powieści na świecie

Lena jest w dziewiątym miesiącu ciąży i od czterech tygodni wędruje w poszukiwaniu ojca swojego dziecka. Do Jefferson trafia akurat w momencie, kiedy płonie dom panny Burden. Po miasteczku krążą rozmaite opowieści o Joe Christmasie, który mieszkał na terenie tej posiadłości. Nikt nie zna szczegółów jego życia. Mężczyzna ma białą skórę, ale podejrzewa, że w jego żyłach płynie czarna krew.

To podejrzenie determinuje całe jego życie.

W dusznej i przytłaczającej atmosferze małego miasteczka rozgrywa się historia, w której losy mieszkańców i OBCEGO łączą się ze sobą w najmniej oczywisty sposób. To uniwersalna opowieść o grzechu i naznaczeniu, o kondycji człowieka, jego pragnieniach, bólu i samotności. A także o nie-jasnej stronie, której istnienie w sobie podejrzewamy.

Powieść która wciąga, szokuje i nie daje o sobie zapomnieć

William Faulkner, laureat Nagrody Nobla, stawiany w jednym rzędzie z modernistami takimi jak James Joyce czy Virginia Woolf, stał się inspiracją dla pokoleń wielkich pisarzy, w tym choćby Alberta Camusa, Cormaca McCarthy’ego, Mario Vargasa Llosy czy Olgi Tokarczuk. Jest nie tylko mistrzem literackich obrazów obcości i niedopasowania, ale także autorem, którego język i sposób opowiadania historii wyprzedzały swoje czasy. Niezwykłe eksperymenty narracyjne i językowe doskonale oddane w nowym przekładzie Piotra Tarczyńskiego podkreślają nowoczesność prozy Faulknera.

 

 

„Kabuki” – David Mack

Wydawnictwo: Scream Comis

Opis: Kabuki. Krąg krwi, stworzoną przez Davida Macka w wieku dwudziestu jeden
lat w ramach pracy dyplomowej z literatury oraz Kabuki. Sny, pierwszą w pełni malowaną
opowieść z cyklu Kabuki.

 

 

 

 

 

„Rodzina Netanjahu. Wspomnienie przelotnego, a w ogólnym rozrachunku zupełnie nieistotnego zdarzenia w historii bardzo sławnej familii” – Joshua Cohen

Wydawnictwo: Agora

Opis: Prawda to, a może fikcja? Zimą 1960 roku w domu historyka amerykańskich podatków Rubena Bluma zjawia się z wizytą niejaki Bencijon Netanjahu. Gość, temperamentny żydowski nacjonalista, ubiega się o posadę na uniwersytecie, na którym pracuje Blum, a kto lepiej zadba o przybysza z Izraela niż inny Żyd? Tak w każdym razie myślą władze uczelni, nie zdając sobie sprawy, że zderzenie wojującego syjonisty Netanjahu ze zasymilowanym Blumem to przepis na katastrofę na miarę kolizji dwóch równoległych światów.

Ale nagrodzona Pulitzerem błyskotliwa powieść Joshuy Cohena to coś więcej niż tylko żydowska tragikomedia charakterów. Cohen pisze ją ze współczesnej perspektywy, w której jeden z synów Bencijona – Binjamin Netanjahu – jest najdłużej urzędującym premierem w historii Izraela, a inny – owianym legendą bohaterem wojny Jom Kipur. Pozornie nieistotne, a nawet pomijalne zdarzenie z historii tej słynnej familii okazuje się punktem wyjścia dla jednej z najważniejszych współczesnych powieści o tożsamości, rodzinie i polityce.

 

 

„Diakon kontra King Kong” – James McBride

Wydawnictwo: Czarna Owca

Opis: We wrześniu 1969 roku niezdarny, zrzędliwy stary diakon, znany jako Kurtałka, wkracza na dziedziniec osiedla Cause na południowym Brooklynie, wyciąga z kieszeni broń i na oczach wszystkich strzela z bliska do handlarza narkotyków.

W Diakon kontra King Kong McBride ożywia ludzi dotkniętych strzelaniną: ofiarę, Afroamerykanów i Latynosów, którzy byli tego świadkami, białych sąsiadów, miejscowych gliniarzy wyznaczonych do zbadania sprawy, członków kościoła baptystów Pięć Końców, gdzie Kurtałka był diakonem, włoskich gangsterów z sąsiedztwa i samego Kurtałkę.

W miarę jak historia się pogłębia, staje się jasne, że losy bohaterów – uwikłanych w burzliwy wir Nowego Jorku lat sześćdziesiątych – nakładają się na siebie w nieoczekiwany sposób. Kiedy prawda wychodzi na jaw, McBride pokazuje nam, że nie wszystkie sekrety należy ukrywać, że najlepszym sposobem na rozwój jest stawianie czoła zmianom bez strachu oraz że nasiona miłości tkwią w nadziei i współczuciu.

 

 

„Demon Copperhead” – Barbara Kingslover

Wydawnictwo: Filia

Opis: Rozgrywająca się w południowych Appalachach powieść „Demon Copperhead”, to historia chłopca urodzonego przez nastoletnią samotną matkę w przyczepie mieszkalnej, który nie ma nic poza odziedziczonymi po zmarłym ojcu rudymi włosami i urodą, zjadliwym dowcipem i nieposkromionym darem przetrwania. Demon opisuje własnym, bezlitośnie szczerym głosem problemy współczesnego świata, doświadczenia opieki zastępczej, pracę dzieci, zaniedbane szkoły, sukcesy sportowe, uzależnienia, zgubne miłości i druzgocące straty. Jednocześnie musi zmierzyć się z tym, że sam pozostaje niewidzialny w kulturze popularnej, bo nawet superbohaterowie opuścili prowincję i wolą wielkie miasta.

Wiele pokoleń wstecz Charles Dickens przy pisaniu „Davida Copperfielda” posiłkował się własnym doświadczeniem, bo z pierwszej ręki znał zjawisko ubóstwa i jego szkodliwy wpływ na dzieci. Problemy nękające współczesne mu społeczeństwo po dziś dzień pozostają nierozwiązane.

Przenosząc wiktoriańską powieść w realia współczesnego amerykańskiego Południa, Barbara Kingsolver odwołuje się do gniewu i współczucia dziewiętnastowiecznego autora, a przede wszystkim do jego wiary w to, że dobra historia może odmienić rzeczywistość.

„Demon Copperhead” przemawia w imieniu nowego pokolenia zagubionych chłopców i tych wszystkich osób urodzonych w pięknych, choć przeklętych miejscach, których nie potrafią opuścić.

„Demon Copperhead” to powieść z gatunku: jedna na pokolenie, która łamie twoje serce, a potem je naprawia w taki sposób, w jaki potrafią tylko najlepsze powieści.

—– RECENZJA —–

 

 

„Nie mylić z miłością” – Katarzyna Nosowska

Wydawnictwo: Wielka Litera

Opis: „Nie mylić z miłością” – Najbardziej osobiste i najbardziej intymne teksty uwielbianej artystki. Katarzyna Nosowska powraca z najnowszą książką! 

Niczym najlepsza przyjaciółka, najwierniejszy partner z głębi swego przepastnego serca wysyła do nas najważniejsze przesłanie. Zaglądając w siebie, przemierzając kolejne życiowe odcinki, odsłaniając osobiste historie, dociera do tego, co najważniejsze – do sedna Miłości.

Wszak to początek i koniec wszystkiego. Każda piosenka, każdy tekst, wszystko, co robimy, robimy z miłości i dla miłości, więc tak ważne jest, by nie pomylić jej z fałszywymi tworami, które podsuwa nam nasza potrzeba drugiego człowieka. A do tego niezbędna jest bezwarunkowa akceptacja siebie. Wtedy możemy bezpiecznie oddać się rozkoszy kochania.

Nosowska pisze o szczęściu, radości i byciu kompletnym. O motylach w brzuchu, fantazjach i stabilizacji. Pierwszych pocałunkach, ciekawości siebie, zawodach i rozczarowaniach. O odpuszczaniu, dystansie i o tym, że czasem warto się zatrzymać. Bo miłość można jeść dużymi kęsami, ale najlepiej smakuje dawkowana łyżeczką.

„To słowa z serca do serca. Daj głowie odpocząć podczas lektury. Twój czas jest bezcenny, dlatego tak bardzo dziękuję za chwile, które spędzimy razem. Czekałam na to spotkanie. Dobrze, że Jesteś.”

Katarzyna Nosowska

 

 

„Chłopki. Opowieść o naszych babkach” – Joanna Kuciel-Frydryszak

Wydawnictwo: Marginesy

Opis: Autorka Służących do wszystkiego wraca do tematu wiejskich kobiet, ale tym razem to opowieść zza drugiej strony drzwi chłopskiej chałupy. Podczas, gdy Maryśki i Kaśki wyruszają do miast, by usługiwać w pańskich domach, na wsiach zostają ich siostry i matki: harujące od świtu do nocy gospodynie, folwarczne wyrobnice, mamki, dziewki pracujące w bogatszych gospodarstwach. Marzące o własnym łóżku, butach, szkole i o zostaniu panią. Modlące się o posag, byle „nie wyjść za dziada” i nie zostać wydane za morgi. Dzielące na czworo zapałki, by wyżywić rodzinę. Często analfabetki, bo „babom szkoły nie potrzeba”.

Nasze babki i prababki.

Joanna Kuciel-Frydryszak daje wiejskim kobietom głos, by opowiedziały o swoim życiu: codziennym znoju, lękach i marzeniach. Ta mocna, głęboko dotykająca lektura pokazuje siłę kobiet, ich bezgraniczne oddanie rodzinie, ale też pragnienie zmiany i nierówną walkę o siebie w patriarchalnym społeczeństwie.

 

—– RECENZJA —–

 

 

 

„Przygody Baltazara Gąbki. Trylogia” – Stanisław Pagaczewski

Wydawnictwo: Literackie

Opis: Carramba! Kultowe powieści Stanisława Pagaczewskiego o przygodach profesora Baltazara Gąbki i Smoka Wawelskiego po raz pierwszy wydane w jednym tomie. W twardej oprawie i z oryginalnymi, kolorowymi ilustracjami Alfreda Ledwiga.

Cykl stworzony przez Stanisława Pagaczewskiego składa się z trzech powieści: „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Misja profesora Gąbki” oraz „Gąbka i latające talerze”. Autor w mistrzowski sposób połączył elementy powieści przygodowej i szpiegowskiej z dużą dawką niezwykle oryginalnego humoru, zdobywając w efekcie rzesze oddanych czytelników, którzy do dziś recytują z pamięci fragmenty książek o Smoku i jego przyjaciołach.

Na przygodach Baltazara Gąbki wychowało się kilka pokoleń Polaków, choć szpiedzy z Krainy Deszczowców robili wszystko, aby w tym przeszkodzić. Absolutna klasyka na Gwiazdkę!

 

 

„Najlepsze przed Tobą o dojrzałej sztuce kochania” – Olga Żukowicz, Klaudia Latosik

Wydawnictwo: SILVER oficyna wydawnicza

Opis: Najlepsze przed Tobą. O dojrzałej sztuce kochania to poradnik seksuologiczny dla osób 55+.

Jego autorki w przystępny sposób opisują ważne biologiczne i psychologiczne aspekty seksu. Prowadzą czytelnika przez tematy związane ze zmianami, jakie nieustannie w nas zachodzą. A przede wszystkim dzielą się wiedzą i doświadczeniem z warsztatów seksuologicznych dla dojrzałych osób.

O swojej pracy mówią:

„Zachęcamy Was do celebrowania własnej seksualności. To ważne, by zawsze odnajdywać swoje źródła przyjemności i nie dać sobie wmówić, że na czułość czy pożądanie jest za późno”.

Książka zawiera ćwiczenia i subtelne ilustracje.

Rekomendowana przez prof. dr hab. n. hum. Zbigniewa Izdebskiego oraz prof. dr hab. Marię Beisert.

 

 

„Pokolenia. Prawdziwe różnice między pokoleniami X, Y, Z, baby boomersami i cichym pokoleniem oraz co one oznaczają dla przyszłości zachodniego świata” – Jean M. Twenge

Wydawnictwo: Smak Słowa

Opis: We współczesnym świecie żyją przedstawiciele sześciu pokoleń:

  • cichego pokolenia, urodzeni w latach 1925–1945;
  • baby boomersów, urodzeni w latach 1946–1964;
  • pokolenia X, urodzeni w latach 1965–1979;
  • milenialsów (pokolenia Y), urodzeni a latach 1980–1994;
  • pokolenia Z, urodzeni w latach 1995–2012;
  • oraz jeszcze nienazwanych kohort, urodzonych po roku 2012.

Mają oni bardzo różne doświadczenia życiowe, a co za tym idzie – można przypuszczać, że ich przekonania i zachowania również są zupełnie odmienne. Na czym jednak polegają te różnice, jakie są ich przyczyny i jak głęboko sięgają?

 

 

„Mit normalności” – Gabor Mate, Daniel Mate

Wydawnictwo: Czarna Owca

Opis: Uznany autor bestsellerów „Kiedy ciało mówi nie” oraz „Bliskie spotkania z uzależnieniem” powraca z nową książką.

W tej rewolucyjnej publikacji doktor Gabor Maté analizuje, jak kraje zachodnie, które szczycą się swoimi systemami opieki zdrowotnej, faktycznie odnotowują wzrost liczby chorób przewlekłych i ogólnego złego stanu zdrowia. Prawie 70 procent Amerykanów stosuje co najmniej jeden lek na receptę; ponad połowa bierze dwa. W Kanadzie co piąta osoba ma nadciśnienie tętnicze. W Europie rozpoznaje się je u ponad 30 procent populacji. Wszędzie wzrasta liczba chorób psychicznych nastolatków. Więc co tak naprawdę jest „normalne”, jeśli chodzi o zdrowie?

W ciągu czterdziestu lat doświadczenia klinicznego Maté uznał dominujące rozumienie „normalności” za fałszywe i nieuwzględniające roli, jaką trauma, stres i presja współczesnego życia wywierają na nasze ciała i umysły kosztem dobrego zdrowia. Pomimo całej wiedzy i zaawansowanych technologii zachodnia medycyna często nie traktuje człowieka całościowo, ignorując to, jak toksyczna jest dzisiejsza kultura, która obciąża organizm, układ odpornościowy i osłabia równowagę emocjonalną.

Maté obala powszechne mity na temat tego, co powoduje, że chorujemy, łączy kropki między chorobami jednostek a pogarszającą się kondycją społeczeństwa oraz oferuje pełen współczucia przewodnik po zdrowiu i leczeniu.

 

 

„Lato w Białej Dolinie ” – Przemek Cors, Marcelina Misztal

Wydawnictwo: SQN

Opis: Do Białej Doliny przybywają Obcy

Jakby tego było mało, najsłynniejszy reżyser świata chce nakręcić o nich film.

A to dopiero początek przygód!

Wasi ulubieni bohaterowie powracają! Dołączcie do Mii i Anaszki, gapowatego Leśniczego Gałązki oraz Babci i Dziadka Bębnów i przeczytajcie o tajemniczych przybyszach z kraju na końcu świata. Pomóżcie schudnąć Stachowi, dowiedzcie się, dlaczego zielone jagódki

nic nie mówią, nakręćcie swój pierwszy film fabularny… i poznajcie najsłynniejszego reżysera w historii, który planuje stworzyć w Białej Dolinie swoje arcydzieło!

„Lato w Białej Dolinie” to zbiór historii dla dzieci i dorosłych, które są pochwałą przyjaźni, miłości, odwagi, ciekawości i natury, a także podstawowego prawa do bycia sobą. Mieszkańcy Białej Doliny, mierząc się z małymi i dużymi problemami, dowodzą, że w życiu można sobie poradzić z każdą przeciwnością losu.

 

 

„Kowboj Ross. Jak przetrwać szkołę, widząc na jedno oko” – Rob Harrell

Wydawnictwo: Dwie Siostry

Opis: Niesamowicie zabawna, a zarazem głęboko wzruszająca opowieść o tym, jak przetrwać szkołę – oraz zwalającą z nóg diagnozę – i nie zwariować. A co więcej: odnaleźć w tym całym absurdzie radość i napęd do życia.

Ross Maloy chciałby być zwykłym chłopakiem. Nie chce być łysy, nosić dziwnego kapelusza ani tracić kolejnych kumpli tylko dlatego, że nie wiedzą, jak rozmawiać z „tym, co ma raka”. Ale ponieważ okazało się, że trafił mu się rzadki nowotwór oka, raczej trudno mu będzie wtopić się w tło. Co więcej, będzie musiał się zmierzyć nie tylko z chorobą i swoim lękiem, ale też wieloma nowymi wyzwaniami, które czekają na niego w szkolnej dżungli. Na szczęście nawet w tej strasznej i absurdalnej sytuacji nadal może liczyć na przyjaciół, muzykę, komiksy i… swoje poczucie humoru. 

 

 

„Silla. Opowieści świata zorzy” – Karolina Lewestam

Wydawnictwo: Agora dla dzieci

Opis: Odwieczna harmonia została naruszona. Jedyną nadzieją na ocalenie świata Zorzy jest całkiem zwyczajny chłopiec. Ari wyrusza samotnie ku swemu przeznaczeniu.

W mroźnej krainie, nad którą świecą dwa księżyce, ludzie i zwierzęta od wieków żyją w przyjaźni. Jednak ostatnio zaczynają się dziać niepokojące rzeczy. Jest coraz zimniej, śnieżne krowy linieją, w jeziorach i morzu brakuje ryb, pod lodem zaś czai się zło. A najgorsze jest to, że Zorza… umiera.

Jedenastoletni Ari udaje się w daleką, pełną niebezpieczeństw podróż. Zanim odkryje mroczną tajemnicę, na swojej drodze spotka nowych przyjaciół oraz przeżyje coś, co na zawsze odmieni jego życie.

 

 

„Nimona” – N. D. Stevenson

Wydawnictwo: We need YA

Opis: Nimona jest młodą i porywczą zmiennokształtną. Marzy o zostaniu łotrzycą.
Lord Ballister Czarneserce to arcyłotr pragnący zemsty.

Oboje szykują potężną rozróbę. Zamierzają udowodnić mieszkańcom królestwa, że sir Ambrozjusz Złotobiodry i jego kamraci z Instytutu Porządku Publicznego i Bohaterstwa nie są tak szlachetni, jak się powszechnie wydaje. Gdy drobny sabotaż kończy się zaciekłą bitwą, lord Czarneserce uświadamia sobie, że moce Nimony są równie mroczne i tajemnicze co jej przeszłość… Jej nieprzewidywalna, dzika natura może być o wiele groźniejsza, niż gotów jest przyznać.

Eksperymenty naukowe, eksplozje, zacięta walka, smoki i… rekiny – to wszystko znajdziecie w tej przewrotnej i zuchwałej opowieści N.D. Stevenson. 

 

 

„Historia filozofii od Sokratesa do Galileusza. Świat Zofii. Tom 1” – Gaarder Jostein, Vincent Zabus, Nicoby

Wydawnictwo: Czarna Owca

Opis: Światowy bestseller w nowej odsłonie jako powieść graficzna!

Pewnego dnia Zofia otrzymuje tajemniczy list z intrygującym pytaniem Kim jesteś? Wkrótce pojawia się druga wiadomość Skąd wziął się świat? Tak rozpoczyna się niezwykła korespondencja między ciekawską młodą bohaterką a jej tajemniczym korespondencyjnym przyjacielem. Gdy pytania zaczynają się mnożyć, Zofia zostaje wciągnięta w zaskakującą przygodę historii zachodniej filozofii. Poszukiwanie odpowiedzi pozwoli jej zbadać główne szkoły filozoficzne, próbując odkryć prawdziwą naturę listów, swojego tajemniczego nauczyciela, a przede wszystkim… siebie.

Oto błyskotliwa adaptacja komiksowa, w której Vincent Zabus i Nicoby wykreowali na nowo kultową powieść Josteina Gaardera – bestseller, który podbił serca ponad 50 milinów czytelników na całym świecie – aby przenieść tę czarującą eksplorację sensu i istnienia Zofii do zupełnie nowego medium.

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *