“Obiata. Antologia słowiańska” - Antologia - Kot, kawa i książki
Fantastyka,  Książki,  Literatura grozy, horror

“Obiata. Antologia słowiańska” – Słowiańskie opowieści grozy i magii – recenzja

Szukasz mrocznych opowieści, które przeniosą Cię w świat słowiańskich wierzeń i legend? Marzysz o poczuciu lodowatego oddechu Leszego na karku, zanurzeniu się w zimnych wodach jeziora Gopło lub spotkaniu z tajemniczą Dziewanną? Jeśli tak, sięgnij po antologię „Obiata. Antologia słowiańska”, która otuli Cię słowiańskim mrokiem. 

Zbiór ten zawiera szesnaście opowiadań autorstwa zarówno debiutantów, jak i doświadczonych pisarzy, którzy zabiorą Cię w podróż po mrocznych zakamarkach słowiańskiej mitologii. Każda historia jest inna, czasem zabiera nas do przeszłości a czasem dzieje się w teraźniejszości. Upiory, mary i inne potwory wprost wypływają ze stron książki. Jak to bywa w antologiach, niektóre opowiadania spodobają się bardziej, wciągną i zainteresują, niektóre trochę mniej zainteresują.  

Antologię otwiera “Dziad wędrowny” Moniki Maciewicz, odsłaniając chciwość ludzką w ustach tytułowego starca. „Tęsknica” Michała Jankowskiego, laureata „na skrzydłach Pegaza”, przenosi nas w mroczny świat melancholii, budząc „fizyczny ból czarnej melancholii”. Krzysztof Dzieniszewski, redaktor „Ostatniej Tawerny”, w „Pod powierzchnią” stawia pytanie o przyjaźń z rusałką, prowadząc nas przez mroczne odmęty Wisły. Silke Brandt zabiera nas do Norylska, najbardziej wysuniętego na północ miasta, gdzie w „Czarnobogu, panu lodowego miasta” Bóg potrzebuje przewodniczki.

„Żmijajowaci” Adama Kaczmarczyka, pasjonata słowiańskiej historii, niosą przepowiednię Dziewanny, a „Nieszczęścia chodzą trójkami” Jacka Peczara ostrzegają przed życzeniami składanymi Wiedzącej. Duet Graham Masterton i Karoliny Mogielskiej w „Panu Nikt” zdradza sekretny przepis tajemniczych kobiet znad jeziora. Małgorzata Lewandowska zabiera nas na obóz harcerski z „1990”, gdzie tłem dla przygód stają się słowiańskie upiory. Grzegorz Gajek w „Wurdałaku” odkrywa tajemnicę korespondencji i mroczne wydarzenia na dworze. Agnieszka Kuchmister, założycielka Three Witches Skincare, przybliża nam losy wiedźm w „Tak pachnie noc”.

Tadeusz Oszubski nad jeziorem Gopło opowiada historię pewnej miłości w „Za łzami Goplany”, a Kalina Sucharska w „Jak wywołać wilki z lasu” pokazuje, co się dzieje, gdy budzi się Leszy. Zeter Zelke w „Nic nowego pod słońcem” stawia na walkę nowego ze starym, a Aleksandra Dobies, laureatka „Talentu roku Olsztyna 2021”, w „Nim nadejdzie świt” opisuje żer nowo narodzonego upiora. Olaf Pajączkowski w „Spotkali się zimą” ostrzega przed wścibstwem, a Katarzyna Wierzbicka, zwyciężczyni konkursu „Piórko”, w „Rezerwacie” opowiada o małym porońcu, zamykając antologię.

„Obiata. Antologia słowiańska” to pozycja, która z powinna zadowolić miłośników fantasy, grozy i słowiańskiego folkloru. Fantasy, groza, przeszłość, teraźniejszość, legendy i upiory mieszają się ze sobą tworząc ciekawą całość.  Choć poziom poszczególnych opowiadań jest różny, każdy z nich oferuje ciekawą podróż do świata legend i wierzeń.

O książce:

Tytuł: Obiata. Antologia słowiańska
Autor: Silke Brandt, Aleksandra Dobies, Krzysztof Dzieniszewski,
Grzegorz Gajek, Michał Jankowski, Adam Kaczmarczyk,
Agnieszka Kuchmister, Małgorzata Lewandowska, Monika Maciewicz,
Graham Masterton, Karolina Mogielska, Tadeusz Oszubski,
Olaf Pajączkowski, Jacek Pelczar, Kalina Sucharska,
Katarzyna Wierzbicka, Zeter Zelke
Wydawnictwo: Planeta Czytelnika
Data premiery: 2023-12-10
Liczba stron:  470
Gatunek: Literatura grozy, horror

 

Sprawdź, gdzie kupić:


Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
4

Podsumowanie:

„Obiata. Antologia słowiańska” to pozycja, która z powinna zadowolić miłośników fantasy, grozy i słowiańskiego folkloru. Fantasy, groza, przeszłość, teraźniejszość, legendy i upiory mieszają się ze sobą tworząc ciekawą całość.  Choć poziom poszczególnych opowiadań jest różny, każdy z nich oferuje ciekawą podróż do świata legend i wierzeń.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *