"Poziom śmierci" – Lee Child
Albatros,  Child Lee,  Kryminał, sensacja, thriller,  Książki

„Poziom śmierci” – Lee Child – recenzja

Czy znacie Jacka Reachera? Byłego amerykańskiego wojskowego, który przemieszcza się z miejsca na miejsce, niczym włóczykij? Znakomicie wyszkolonego, inteligentnego, obdarzonego poczuciem humoru faceta, któremu ciężko się oprzeć? Bohatera wyróżnionego przez Stephena Kinga? Nie znacie? To najwyższy czas aby go poznać, uwierzcie nie będziecie zawiedzeni.

Jack Reacher swoje „pierwsze kroki” stawia właśnie w powieści „Poziom śmierci” autorstwa Lee Childa. Książka ta rozpoczyna cykl kilkunastu powieści, gdzie głównym bohaterem jest właśnie Jack. Swój debiut miała w 1997 roku a polskiego nakładu doczekała się w 2003 roku dzięki wydawnictwu ISA. W 2010 i 2011 wydawnictwo Albatros wznowiło nakład. Jak widzicie, nie jest to „młoda pozycja”, niemniej jednak nie traci nic na wartości. Aby dodatkowo podkreślić jej zalety warto wspomnieć, że otrzymała nagrodę Anthony Awards oraz Barry Award dla najlepszej pierwszej powieści.  Nic tylko czytać.

„Poziom śmierci” przenosi nas do spokojnego, małego miasteczka Margrave w stanie Georgia, gdzie pod wpływem impulsu trafił Jack Reacher. Przywiała go tu chęć poszukania informacji o niewyjaśnionej śmierci gitarzysty – Ślepego Blake’a.  W trakcie jedzenia śniadania w przydrożnym barze, zostaje aresztowany przez miejscową policję pod zarzutem morderstwa. Ciężki zarzut. Pomimo mocnego alibi zostaje jednak zatrzymany i do czasu dokładniejszego zbadania sprawy zostaje odesłany do stanowego więzienia, gdzie niestety musi wywalczyć sobie miejsce w hierarchii.

Sprawą morderstwa zajmuje się detektyw Finley, który wcześniej pracował w Bostonie. Jego doświadczenie i intuicja podpowiadają mu, że Jack jest jednak niewinny. Pomimo przeciwności przełożonego pracuje nad sprawą w weekend. Udaje mu się potwierdzić alibi podejrzanego a co za tym idzie Jack wychodzi za więziennych krat. Zamiast wynosić się z tego miasteczka, pozostaje w nim i zaczyna mocno angażować się w sprawę morderstwa. Powodem są pewne osobiste sprawy, które go z nim wiążą. Niestety Jack nie zdaje sobie z początku sprawy w jak wielką aferę zostaje zamieszany. Przekręt, który przerasta najśmielsze oczekiwania. Nikogo zatem nie zdziwi, że dochodzenie do prawdy usłane jest w coraz to więcej trupów i niebezpiecznych sytuacji.

„Poziom śmierci” jest powieścią sensacyjną z domieszką thrillera, która jak już usidli czytelnika, to nie chce go puścić aż do ostatniej strony. Biedny czytelnik porwany w tą intrygę, przekłada stronę za stroną zastanawiając się jak to się skończy. Książka napisana jest prostym językiem, który jest przystępny prawie dla każdego. Stanowi to nie wątpliwy plus powieści. Autor stara się także wszystko dokładnie opisać, tak aby czytelnik mógł bez problemu zobrazować w wyobraźni powieść. Czy to plus czy nie to musicie sami ocenić. Sam bohater jest bardzo charakterystyczny i na długo pozostaje w pamięci. Jego wybitna zdolność dedukcji, umiejętność odnajdywania się w każdej sytuacji sprawiają, że trochę rozmywa się jego realność. Niemniej jednak należy pamiętać, że ma w swojej kartotece lata służby w wojsku a także ściganie wojskowych.  Tak więc możliwe, że wśród nas żyją właśnie takie wybitne jednostki. Takiemu to lepiej nie podpadać.

„Poziom śmierci” jest moją drugą, przeczytaną powieścią Lee Childa.  Jacka Reachera poznałam przypadkowo w książce „Bez litości” i tak mi się spodobał, że bez wahania sięgnęłam po kolejną, którą trafiłam. Szczerze przyznam, że nawet nie wiedziałam, że jest to pierwsza powieść z cyklu. Świadczy to o tym, że mimo hierarchii książki Childa można czytać przypadkowo, chociaż ja jak zwykle polecam po kolei. Wracając jednak do książki, to powinniście zdawać sobie sprawę, że nie posiada ona w sobie ukrytego przesłania, które wynosiłoby ją na wyżyny literatury. Jest to po prostu dobra sensacja. Mi zapewniła bardzo ciekawe i „napięte” popołudnie, które upłynęło błyskawicznie.

O książce:
Tytuł: Poziom śmierci
Tytuł oryginalny: Killing Floor
Autor: Lee Child

Tłumaczenie: Paulina Brainer
Wydawnictwo: Albatros

Data wydania: 08-10-2010
Liczba stron: 456
Cykl: z Jack Reacher (tom 1)

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
5

Podsumowanie:

„Poziom śmierci” jest powieścią, która jak już usidli czytelnika, to nie chce go puścić aż do ostatniej strony. Jest to dobra sensacja zapewniająca ciekawą przygodę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *