"Rilla ze Złotego Brzegu" – Lucy Maud Montgomery - Kot kawa i ksiazki
Książki dla dzieci,  Literatura dziecięca,  Literatura piękna,  Montgomery Maud Lucy,  Nasza Księgarnia

„Rilla ze Złotego Brzegu” – Lucy Maud Montgomery – recenzja

Rilla ze Złotego Brzegu” jest ostatnim tomem przeuroczej historii Ani z Zielonego Wzgórza i jej rodziny. Tym razem główną bohaterką jest jej najmłodsza córka – Rilla. 15-letnia dziewczynka, która podchodzi do życia z lekkością. Jako najmłodsza z pociech jest bardzo rozpieszczana a co za tym idzie nie dostrzega wszystkiego. Jej największym problemem jest to, że chce być uważana za dorosłą a nie za dziecko. Nawet sama nie zdaje sobie sprawy jak jej marzenia szybko się spełnią. Zamiast drobnymi kroczkami iść w stronę dorosłości, robi jeden wielki krok w kierunku stania się kobietą dojrzałą, mimo tak młodego wieku.

„Zdążysz jeszcze być dorosłą. Niech lepiej dzieciństwo twoje trwa jak najdłużej. I tak zbyt szybko mija. Wkrótce zakosztujesz życia aż do przesytu.”

Ósmy tom cykl jest jednym z najsmutniejszych w całej historii. W spokojne życie mieszkańców Glen wkracza nieubłaganie informacja o wojnie, a co za tym idzie masa młodych ludzi rusza walczyć, w tym także synowie Ani i Gilberta. Autorka opisuje uczucia jakie towarzyszą bohaterom, ich lęki i zmartwienia. Pokazuje jak wojna niszczy wszystko, mimo że dzieje się daleko stąd. Pokazuje cierpienia najbliższych i tęsknotę za rodziną.

W tle tych wojennych klimatów toczy się życie młodziutkiej dziewczyny Rilli, która próbuje się w tym wszystkim odnaleźć. Stara się być podporą dla matki, jest też wierną słuchaczką listów spływających od przyjaciół idących na front. Wraz z coraz to większym brzemieniem wojny, postanawia zapomnieć o swoim beztroskim życiu i bierze się do roboty. Zakłada młodzieżowe koło Czerwonego Krzyża, staje się nawet zastępczą matką dla niemowlęcia, którego ojciec jest na wojnie a matka umarła. Rilla jest przykładem nastolatki, która musiała dorosnąć w czasach smutku i niepokoju, w czasach tęsknoty i niepewności. Z egoistycznego dziecka przeistoczyła się w dojrzałą kobietę o ciepłym i współczującym sercu.

„Matki są stanowczo najdroższymi istotami.”

Rilla ze Złotego Brzegu” jest tomem, który najmniej mi się podobał. Może powodem jest to, że w powieść przesycona jest klimatem wojny, a szczerze mówiąc bardzo tego tematu nie lubię. Smutno też czytać gdy ulubionych bohaterów spotyka tak okrutny los. Jest to powieść chwytająca za serce, pokazująca jak wojna wpływa na życie i jak przysłania wszystko. Na kartach tej książki spotykamy się z miłością, odwagą, dojrzewaniem i poświęceniem. Razem z bohaterami zmierzamy się z oddechem wojny.

O książce:
Tytuł: Rilla ze Złotego Brzegu
Tytuł oryginalny: Rilla of Ingleside
Autor: Lucy Maud Montgomery

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Data wydania: 1989
Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza (tom 8)
Gatunek: Literatura dziecięca, Wiek 9 – 12, Literatura piękna

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
5

Podsumowanie:

„Rilla ze Złotego Brzegu” jest tomem, który najmniej mi się podobał. Może powodem jest to, że w powieść przesycona jest klimatem wojny, a szczerze mówiąc bardzo tego tematu nie lubię. Smutno też czytać gdy ulubionych bohaterów spotyka tak okrutny los. Jest to powieść chwytająca za serce, pokazująca jak wojna wpływa na życie i jak przysłania wszystko

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *