“Osada” - Michał Śmielak - kot kawa i ksiazki
Kryminał, sensacja, thriller,  Książki,  Skarpa Warszawska,  Śmielak Michał

“Osada” – Michał Śmielak – recenzja

Nadchodzi zima stulecia, choć nikt o tym jeszcze nie wie. W maleńkiej wsi, położonej u stóp Karkonoszy trwają spokojne przygotowania do świąt. Do czasu aż pogrąża się ona w mroku, wtedy to złe moce dają ujście swoim pragnieniom. W nocy słychać wycie, to mara, mara, która spragniona krwi nadciąga. Lepiej wtedy nie wychodzić z domu bo owe wyjście może zakończyć się tym, że świtu już się nie ujrzy. Ciekawi owej historii? Jeśli tak to musicie sięgnąć po “Osadę” Michała Śmielaka.  

“Osada” to historia, która zaczyna się w 1978 roku. Kiedy to śnieg przykrył grubą warstwą padół ziemski. Mróz chwycił niemożliwy, pozostawiając mała osadę samej sobie. To właśnie w niej postanawia spędzić święta młody podporucznik Jan Ryś. Zamiast świętować z najbliższymi, otrzymuje nietypowy prezent – ciało młodej kobiety. A to dopiero początek… Chwilę później, przenosimy się do 2023 roku kiedy to do akcji wkraczają policjanci z dolnośląskiego archiwum X  a na przesłuchanie wzywają nie kogo innego jak emerytowanego Jana Rysia. Czy uda im się wyjaśnić co takiego wydarzyło się przeszło 40 lat temu?

Jest to moje pierwsze spotkanie z Michałem Śmielakiem i coś czuje, że nie ostatnie. Zostałam wciągnięta w historię, która zmroziła mnie i przysypała śniegiem. Autor powoli buduje atmosferę strachu i napięcia. Otula mrocznym klimatem zbrodni i tajemnicy.  Sprawia, że z wypiekami na twarzy czytamy rozdział po rozdziale, próbując powiązać ze sobą strzępki informacji. Akcja powieści prowadzona jest dwutorowa. Raz jesteśmy w 1978 roku, kiedy to zima przejęła we władanie ziemię a morderca znów ruszył w tany. Drugi raz przenosimy się do 2023 roku, gdzie na komendzie przesłuchujemy świadka owych wydarzeń i byłego śledczego. Te dwa czasy łączy jedna i ta sama osoba – Jan Ryś. Wtedy był młodym i nieopierzonym policjantem a teraz jest emerytowanym policyjnym wygą. 

Autorowi udało się oddać klimat małej osady odciętej od świata. Atmosfery zamkniętej społeczności, w której każdy zna każdego a jednak istnieją sekrety. Niedowierzania i nieporozumienia, zła, które może pojawić się wszędzie i tego jak puszczona w obieg plotka pobudzi mroczne instynkty mieszkające w każdym z nas. To pozycja, która Was wchłonie, nie uwolnicie się od niej, póki nie dowiecie się prawdy. Zanurzycie się w ten mroczny klimat i przeżyjecie przygodę, której nie chcielibyście poczuć na własnej skórze.

“Osada” to kryminał, który miesza się z thrillerem. Tajemnicze morderstwa, zimowa zawierucha i śledztwo, które dostarcza coraz więcej niewiadomych. Mara, która poczuła pragnienie i rozpoczęła polowanie. Tylko kto powiedział, że demonem nie może być człowiek? Polecam gorąco. 

 

O książce:

Tytuł: Osada
Autor: Michał Śmielak
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Data premiery:08-11-2023
Gatunek: Kryminał, sensacja, thriller

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

 

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
5

Podsumowanie:

“Osada” to kryminał, który miesza się z thrillerem. Tajemnicze morderstwa, zimowa zawierucha i śledztwo, które dostarcza coraz więcej niewiadomych. Mara, która poczuła pragnienie i rozpoczęła polowanie. Tylko kto powiedział, że demonem nie może być człowiek? Polecam gorąco. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *