
Książka Roku 2024 – Nagroda literacka i graficzna polskiej sekcji IBBY
Konkurs Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY to prestiżowy konkurs, który promuje wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży. Jest organizowany nieprzerwanie od 1988 roku przez Polską Sekcję IBBY, czyli Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych.
Celem konkursu jest promocja książek, które wyróżniają się zarówno wartością literacką, jak i artystyczną. Nagradzane są książki, które pobudzają wyobraźnię młodych czytelników, rozwijają ich wrażliwość i ciekawość świata, a także poruszają ważne tematy w sposób mądry i przystępny.
Książka Roku 2024 – Nagroda literacka polskiej sekcji IBBY:
Książka dla młodszych:
- Cezary Harasimowicz – „Chłopiec z lasu”, il. Marta Kurczewska, Wydawnictwo Agora dla dzieci
Książka dla starszych:
- Roksana Jędrzejewska-Wróbel – „W krainie snów”, Wydawnictwo Literackie
Wyróżnienia literackie:
- Agnieszka Dąbrowska – „Za duży na bajki 2”, il. Marta Krzywicka, Wydawnictwo Agora dla dzieci
- Boguś Janiszewski – „Książka o narkotykach. Nieporadnik”, il. Max Skorwider, Wydawnictwo Agora
- Waldemar Kuligowski – „Uszatek, pięcipiędek i dziura w uchu. Jak zmierzyć świat?”, Il. Paulina Daniluk, Wydawnictwo Albus
- Renata Piątkowska – „Jak to się zaczęło? Mity o powstaniu świata” ,il. Marcin Minor, Wydawnictwo Literatura
- Katarzyna Samosiej – „Dlaczego? – czyli o tym, co nas napędza”, Wydawnictwo Studio Koloru
Do nagrody literackiej nominowani byli także:
- Paweł Beręsewicz – „Dziewięć czerwonych iksów”, Wydawnictwo Literatura
- Ola Cieślak – „Czego nie wiecie o alfabecie”, Wydawnictwo Dwie Siostry
- Marta Rydz-Domańska – „Kocioł. Pierwszy astromiauta”, Wydawnictwo BIS
- Barbara Supe ł- „Pewnego dnia odwiedziłam dziadka”, Wydawnictwo Świetlik
- Katarzyna Wasilkowska – „Witajcie w Chudegnatach”, Wydawnictwo Literatura
Książka Roku 2024 – Nagroda graficzna polskiej sekcji IBBY:
Książka obrazkowa / autorska:
- Maria Dek za książkę autorską „W lesie”, Wydawnictwo Bernardinum
Kategoria ilustracje:
- Paweł Pawlak – za ilustracje do książki Gérdarda Moncomble „Moko, najśmieszniejszy klaun na świecie”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia
Wyróżnienia graficzne:
- Aleksandra Badura za ilustracje do książki Moniki Wróbel-Lutz „Łapać złodzieja”, Wydawnictwo Tatarak
- Paulina Daniluk za ilustracje do książki Waldemara Kuligowskiego „Uszatek, pięcipiędek i dziura w uchu. Jak zmierzyć świat?”, Wydawnictwo Albus
- Magdalena Kozieł-Nowak za ilustracje do książki Juliana Tuwima „Julian Tuwim dzieciom”, Wydawnictwo Nasza Księgarnia.
Do nagrody graficznej nominowani byli także:
w kategorii ilustracje:
- Jacek Ambrożewski „Pyszne przypadki. Niewiarygodne historie słynnych dań”, Wydawnictwo Dwie Siostry
- Dominika Czerniak-Chojnacka „Duchowy przewodnik po Polsce, czyli 101 wycieczek z dreszczykiem”, Wydawnictwo Dwie Siostry
- Agata Dudek i Małgorzata Nowak „Energia”, Wydawnictwo Muchomor
- Ela Wasiuczyńska „Julian Tuwim. List do wszystkich dzieci”, Wydawnictwo Wilga
w kategorii książka autorska lub/i obrazkowa:
- Nika Jaworowska-Duchlińska „Ryś Żartowniś”, Wydawnictwo Świetlik
Nagroda w kategorii specjalnej DZIECKO JEST NAJWAŻNIEJSZE ma w każdej edycji swój temat przewodni. W tegorocznej edycji konkursu tematem kategorii jest partycypacja dzieci i wysłuchiwanie ich głosu. Wspólną decyzją jury literackiego i Fundacji Polki Mogą Wszystko nagroda została przyznana Andrzejowi Markowi Grabowskiemu za książkę „Biuro dzieci znalezionych”, il. Joanna Rusinek, Wydawnictwo Literatura.
Kapituła, w skład której weszły osoby nagrodzone w ubiegłych edycjach, a mianowicie Lucyna Brzezińska-Eluszkiewicz, Alina Januszczyk i Małgorzata Swędrowska, nominowała do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa w konkursie Książka Roku 2024 (w porządku alfabetycznym):
- Anetę Korycińską – Baba od polskiego
- Plebiscyt blogerów LOKOMOTYWA
- Jakuba Tylmana
źródło: ibby.pl
Więcej o książkach:
„Chłopiec z lasu” – Cezary Harasimowicz
ilustracje: Marta Kurczewska,
Wydawnictwo: Agora dla dzieci
Opis: Ala – tylko nie Alusia! – to dziewczynka jakich wiele, a zarazem taka… inna. Świetnie liczy w pamięci, nie lubi, jak się ją przytula, prowadzi rozmowy z płotem, łyżką i psem Asem. Mieszka w wesołym i ciepłym domu na granicy lasu, który zdaje się czasem groźny i ciemny. Pewnego dnia znajduje wśród drzew zniszczony dziecięcy but, a niebawem natrafia na drugi. I na jego właściciela – chłopca jakich wielu, a zarazem takiego… innego. Przemoczonego, zziębniętego i samotnego. Tak zaczyna się znajomość, która na zawsze zmieni życie, nie tylko Ali.
„Chłopiec z lasu” to niezwykła opowieść o przyjaźni, odwadze i zaufaniu. Jej autorami są Cezary Harasimowicz (tekst) i Marta Kurczewska (ilustracje) – duet, który ma na koncie między innymi bestsellerową „Mirabelkę” oraz „Tygrysa”.
„Chłopiec z lasu” to ważna opowieść, w której tak aktualny dziś temat migracji został sprowadzony do ludzkiego wymiaru – spotkania z drugim człowiekiem. Cezary Harasimowicz opowiada z niezwykłą delikatnością o lęku, różnorodności i oswajaniu tego, co inne. Ten leśny spacer z Alą polecam wszystkim – małym i dużym – czytelnikom, którzy tak jak ja wierzą, że drugi człowiek jest największą przygodą, jaka może się nam przydarzyć. Kinga Wojaczek – psycholożka, prezeska Zarządu Stowarzyszenia Innowacji Społecznych „Mary i Max”
„W krainie snów” – Roksana Jędrzejewska -Wróbel
Wydawnictwo: Literackie
Opis: Witajcie w słonecznym Los Angeles, to tu zaczynają pękać iluzje.
Matylda planowała spędzić lato z przyjaciółką na Kaszubach, jednak mama zaskakuje ją biletami do USA. Mają polecieć we dwie i pomieszkać trochę w Kalifornii, zobaczyć Hollywood, spróbować innego życia. Spełnienie marzeń! Problem w tym, że to wcale nie są marzenia Matyldy, tylko jej mamy, kochającej życie i dobrą zabawę.
W Los Angeles Matylda poznaje Anję, która jest jak kolorowy ptak, inspiruje i urzeka. Pod jej wpływem dziewczyna próbuje rzeczy, na które sama nigdy by się nie odważyła. Stopniowo odkrywa też, że jej mama ma pewien sekret i robi wszystko, by nie wyszedł na jaw.
Jak to jest walczyć z nieswoimi problemami? Co zrobić, gdy idealna rzeczywistość okazuje się atrapą skrywającą trudną prawdę?
„Za duży na bajki 2” – Agnieszka Dąbrowska
ilustracje: Marta Krzywicka
Wydawnictwo: Agora dla dzieci
Opis: Waldkowi raczej nie brakowało taty – dopóki ktoś nie spróbował go zastąpić
U Waldka wszystko wydaje się iść w dobrym kierunku: jego gamingowe trio TWO KINGS AND QUEEN wygrywa jedno spotkanie za drugim, a ciotka Mariolka ograniczyła swoje szaleństwa do niezbędnego minimum. Co najważniejsze, mama jest już zdrowa. Niestety, poznała nowego chłopaka, Piotra. Ten mistrz sucharów i krindżu od początku działa Waldkowi na nerwy. Jego obecność zmusza go też do stawiania sobie niewygodnych pytań: gdzie jest jego prawdziwy tata? Podczas wyjazdu w Tatry nadarzy się okazja, żeby go poznać. Z pomocą najbliższych przyjaciół, Staszka i Delfiny, Waldek rusza, by uzyskać od niego odpowiedzi na swoje liczne pytania.
Kontynuacja uwielbianej powieści Agnieszki Dąbrowskiej wciąż wywołuje łzy, tak śmiechu, jak i wzruszenia. Ta pełna sytuacyjnego i językowego humoru powieść porusza tematy najważniejsze: rodziny, przyjaźni i stopniowego stawania się dorosłym.
„Książka o narkotykach. Nieporadnik” – Boguś Janiszewski
ilustracje: Max Skorwider
Wydawnictwo: Agora
Opis: Nie bierzesz, ale o tym słyszałaś/słyszałeś?
Przeczytaj.
Ty nie bierzesz, ale inni tak?
Przeczytaj.
Czegoś tam spróbowałaś/spróbowałeś i nie wiesz, co teraz?
Przeczytaj.
Walisz regularnie?
Nie trać czasu na czytanie, tylko zwróć się do specjalisty.
„Z tej książki dowiecie się wszystkiego, o czym zapomniał lub nie chciał powiedzieć wam dealer. Warto ja przeczytać i wygrać życie.” dr Eryk Matuszkiewicz, toksykolog i wykładowca akademicki.
„Substancje psychoaktywne są wśród nas, a samo straszenie nimi nie działa. Pora na zmianę narracji!” Natalia Juszczak, psycholożka, specjalistka psychoterapii uzależnień.
Dorośli, a na pewno większość z nich, boją się narkotyków. Tymczasem młodych ludzi substancje psychoaktywne fascynują. I z dużym prawdopodobieństwem się z nimi zetkną.
W „Książce o narkotykach” czytelniczki i czytelnicy znajdą sprawdzone informacje o tym, czym są substancje psychoaktywne, jak działają na mózg i organizm człowieka, czym różnią się między sobą, ale też o tym, na czym polega mechanizm uzależnienia. Otrzymacie też wskazówki gdzie szukać pomocy, gdy sprawa wymyka się spod kontroli.
„Książkę o narkotykach” konsultowało szerokie grono ekspertów: lekarzy, specjalistów uzależnień, terapeutów i prawników.
„Uszatek, pięcipiędek i dziura w uchu. Jak zmierzyć świat?” – Waldemar Kuligowski
ilustracje: Paulina Daniluk
Wydawnictwo: Albus
Opis: „Uszatek, piędzipiędek i dziura w uchu. Jak zmierzyć świat ” to książka o miarach. Jest odpowiedzią na wiele pytań. Po co są miary? Jak zmierzyć świat? Co łączy ziarno pszenicy z wielkością buta?
Autor odkrywa przed czytelnikiem tajemnice jednostek miar i sposobów w jaki ludzie na przestrzeni epok począwszy od starożytności po dzisiejsze zaawansowane technologie, w różnych regionach świata, mierzyli odległości i wielkości, używając różnorodnych jednostek miar, takich jak łokcie, stopy czy nawet rżenie koni. Książka wzbogaci wiedzę czytelnika o miarach o nieznane nam jednostki takie jak odległość od pępka do stopy. Dowiemy się z niej jak ziarno jęczmienia przyczyniło się do stworzenia jednostki jaką jest cal, oraz dlaczego rzuty siekierą i liczba kroków odgrywały kluczową rolę w codziennych pomiarach.
„Jak to się zaczęło? Mity o powstaniu świata” – Renata Piątkowska
ilustracje: Marcin Minor
Wydawnictwo: Literatura
Opis: Czy zastanawialiście się kiedyś, jak powstał świat? Jak wyglądał ten moment, gdy narodziły się Ziemia, gwiazdy i niebo?
Odpowiedzi na te pytania od zawsze rozpalały wyobraźnię ludzi. Snuli więc wspaniałe opowieści, które miały wyjaśnić, skąd wzięło się wszystko, co nas otacza. Te fantastyczne historie o bogach, smokach, potworach, legendarnych bohaterach, o stworzeniu świata i o tym, co dobre, a co złe – to mity. W nich wszystko, co niejasne, chwiejne i nieuchwytne, otrzymuje swój wyraz i kształt.
Przywołałam dla Was te wyjątkowe i najciekawsze. Pochodzą z różnych zakątków świata. Są zatem mit słowiański, grecki, finlandzki, chiński, australijski, z Ameryki Środkowej i Wybrzeża Kości Słoniowej. Wszystkie pięknie próbują odpowiedzieć na pytanie: Jak się to wszystko zaczęło?
„Dlaczego? – czyli o tym, co nas napędza” – Katarzyna Samosiej
Wydawnictwo: Studio Koloru
Opis: Każdego ranka rozpoczynamy nową podróż. Po co wyruszamy? Czego szukamy? Dlaczego w ogóle wstajemy z łóżek i zaczynamy działać?
Według Marshalla Rosenberga, twórcy idei Porozumienia Bez Przemocy (NVC), napędzają nas potrzeby, które domagają się uwagi i troski.
O nich jest ta metaforyczna opowieść. Bo kiedy zdamy sobie z sprawę z ich istnienia i mocy, łatwiej będzie nam porozumiewać się „językiem serca”. Z innymi i ze sobą samym.
Książka obrazowa, przeznaczona dla czytelnika 6+.
„Dziewięć czerwonych iksów” – Paweł Beręsewicz
Wydawnictwo: Literatura
Opis: Pstryk! – nikt jeszcze nie wiedział, że to ostanie chwile klasy piątej.
Jedno niewinne zdjęcie klasowe. Jedna noc w domu bez opieki dorosłych. I się zaczęło…
Tośka nie zamierza czekać bezczynnie. Po zniknięciu przyjaciółki od razu postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Można przecież zawiadomić klasowego hakera, można włamać się do zakładu fotograficznego, sprawdzić, czy z innymi wszystko w porządku…
A potem stanąć do walki.
Z kim?
Z fotowampirem?
Tylko kto uwierzy w jej historię…
„Czego nie wiecie o alfabecie” – Ola Cieślak
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Opis: Zwariowane abecadło dla maluchów, zrymowane i narysowane przez autorkę niezapomnianych „Od 1 do 10” i „Co wypanda, a co niewypanda”.
„Aaa… aaa…
Aaa psik!
A psik! Aaa…
A od rana katar ma,
nos czerwony,
gluty dwa”.
W tej książce litery naprawdę mają charaktery: D ze strachu chowa się pod dywanem, E marudzi, G groźnie jeży grzywę, U słucha bluesa, a Y samo nie wie, co chciało powiedzieć… Zabawne scenki, wyrazy dźwiękonaśladowcze, zgrabne rymy i pomysłowe ilustracje akcentujące kształt każdej z liter sprawią, że dzieci nie tylko zapamiętają 23 podstawowe znaki alfabetu, ale i będą się przy tym świetnie bawić.
„Litery dziwne są,
ale wiecie…
dla wszystkich miejsce jest
w alfabecie!”
„Kocioł. Pierwszy astromiauta” – Marta Rydz-Domańska
Wydawnictwo: BIS
Opis: Rzadko się zdarza, żeby ktoś wpadł w tarapaty tylko dlatego, że zasnął. Tak się przynajmniej zdawało Kociołkowi, nieco marudnemu i wiecznie głodnemu kocurowi, który uciął sobie drzemkę w otwartej walizce swojej Pańci i obudził się… na stacji kosmicznej. Łatwo się domyślić, że jego obecność na orbicie jest totalnym zaskoczeniem dla dowódczyni i reszty załogi. Jak kot poradzi sobie w takich warunkach i czy okaże się przydatny podczas misji pozaziemskiej? Przekonajcie się sami. W Kosmosie nigdy nic nie wiadomo…
Miau! Będzie ko(s)micznie!
„Pewnego dnia odwiedziłam dziadka” – Barbara Supeł
Wydawnictwo: Świetlik
Opis: Pewnego dnia Halusia wybiera się z babcią w odwiedziny do dziadka. Odwiedziny w nietypowym miejscu, bo na cmentarzu – dziadek zmarł zanim dziewczynka się urodziła, dlatego nie miała okazji poznać go osobiście. Halusia jest jednak bardzo ciekawa, kim dziadek był, co lubił i jak spędzał czas. Zadaje więc masę pytań, na które babcia chętnie odpowiada, przybliżając wnuczce portret kochanego męża – jego ulubione powiedzonka i zwyczaje.
Halusia dowiaduje się, że dziadek żyje we wspomnieniach swoich bliskich, a jego część jest nawet w Halusi – w końcu wszyscy mówią, że to właśnie po nim odziedziczyła niebieskie oczy.
Ciekawość dziewczynki ożywia opowieści babci, która opowiada o dziadku z ciepłem i tęsknotą, jednocześnie ucząc wnuczkę, jak ważna jest pamięć o tych, którzy odeszli. Jej perspektywa dodaje historii lekkości i humoru, co czyni książkę atrakcyjną zarówno dla młodszych, jak i starszych czytelników.
„Pewnego dnia odwiedziłam dziadka” to ciepła i wzruszająca opowieść o pamięci, rodzinie i miłości przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Książka delikatnie wprowadza młodych czytelników w tematykę odejścia bliskich. Halusia, choć nigdy nie poznała dziadka osobiście, przez te małe gesty i opowieści, czuje z nim głęboką więź.
„Witajcie w Chudegnatach” – Katarzyna Wasilkowska
Wydawnictwo: Literatura
Opis: Jesteś asertywną i popularną prawie-nastolatką z kopertą pełną pieniędzy z komunii i świetnie zaplanowanym latem w mieście. Można powiedzieć – centrum handlowe czeka, żeby je zdobyć.
Co może pójść nie tak? Cóż… Wszystko.
Zamiast światowego życia – wakacje w Chudegnatach, w dodatku z nieobliczalną ciotką Krychną, która nawet z pięciogwiazdkowego hotelu zrobi ci obóz przetrwania.
Matylda może coś o tym opowiedzieć.
Książka nagrodzona w VI Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren na współczesną książkę dla dzieci i młodzieży
„W lesie” – Maria Dek
Wydawnictwo: Bernardinum
Opis: W lesie czekają na ciebie przygody – niezliczone jak drzewa!
Idź po śladach. Szukaj skarbów.
Zawołaj echo.
Baw się na najlepszym placu zabaw! W lesie to książka, która zachęca do odwiedzin w najskrytszych zakątkach przyrody i odkrywania dobra, jakie drzemie w każdym drzewie i w każdym promieniu słońca. Zarówno naj młodsi, jak i ci trochę starsi czytelnicy odnajdą w niej inspiracje do wspaniałych wypraw w kierunku natury.
Maria Dek jest ilustratorką i autorką książek dla dzieci, wydawanych na całym świecie. W Polsce ukazały się m.in. jej autorskie książki Kiedy urosnę, Kiedy będę duża / Kiedy będę duży oraz Przeplatalińscy. Mieszka w Puszczy Białowieskiej.
„Moko. Najśmieszniejszy klaun na świecie” – Gérard Moncomble
ilustracje: Paweł Pawlak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Opis: Klaun Moko przestał być śmieszny. Nie bawi już publiczności. Dyrektor cyrku, Pan Ponury, każe mu się wynosić!
Biedny Moko, jest taki samotny, smutny i rozbity. Tak rozbity, że z najśmieszniejszego klauna na świecie został tylko… Zresztą zobaczcie sami!
Czy Moko znajdzie choć jednego przyjaciela?
Czy jeszcze kiedyś zaśmieje się beztrosko jak dziecko?
Poruszająca i poetycka opowieść o nadziei.
„Łapać złodzieja” – Monika Wróbel-Lutz
ilustracje: Aleksandra Badura
Wydawnictwo: Tatarak
Opis: Szalona historia zuchwałej kradzieży i odważnego pościgu! W pewnym autobusie złodziej kradnie zegarek. Wszyscy pasażerowie zaczynają go ścigać. Próbują wszystkiego, ale złodziejowi sprytnie udaje się wymknąć. Nasi dzielni pasażerowie wzywają na pomoc policję, przesiadają się z roweru do drezyny, a nawet do helikoptera. Czy uda im się dogonić złodzieja?
„Julian Tuwim dzieciom” – Julian Tuwim
ilustracje: Magdalena Kozieł-Nowak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Opis: Chyba każdy w Polsce zna takie utwory jak „Słoń Trąbalski”, „Ptasie radio”, „Okulary” czy „Lokomotywa”, które na stałe zapisały się w pamięci dzieci i dorosłych. Nie zabrakło ich również w niniejszym zbiorze przygotowanym z okazji 130. urodzin ich autora – Juliana Tuwima, poety kochanego przez małych i dużych czytelników.
Książkę wzbogacają niezwykłe ilustracje Magdaleny Kozieł-Nowak – pełne humoru połączonego z nostalgią i klimatem beztroskiego dzieciństwa.
„Pyszne przypadki. Niewiarygodne historie słynnych dań” – Jacek Ambrożewski
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Opis: Czy wiesz, że wiele znanych potraw powstało niechcący? „Pyszne przypadki” to smakowite połączenie pasjonujących opowieści o historii kuchni, książki kucharskiej dla dzieci oraz dowcipnych komiksowych ilustracji. Czipsy, brownie, lody na patyku – trudno uwierzyć, jak wiele popularnych przysmaków powstało przypadkiem. Przez zapomnienie, przez zagapienie, z braku składników, a nawet – innym na złość. Historie sławnych dań są czasem wprost trudne do uwierzenia, jednak nawet jeśli wiele z nich to tylko legendy, są tak barwne, że szkoda byłoby ich nie znać. I od razu zachęcają do własnych kulinarnych eksperymentów!
Książka znawcy kuchni Łukasza Modelskiego to 17 smakowitych opowieści o takich potrawach i napojach. I to wraz z rysunkową instrukcją przygotowania ich krok po kroku!
„Duchowy przewodnik po Polsce, czyli 101 wycieczek z dreszczykiem” – Dominika Czerniak-Chojnacka
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Opis: Pełen humoru przewodnik po miejscach niesamowitych dla tych, którzy nie boją się zaglądać w ciemne zakamarki i lubią słuchać strasznych opowieści.
Znajdziecie tu budzące dreszcz historie z całej Polski od Dolnego Śląska aż po Suwalszczyznę i od wyspy Wolin po Łańcut. Napotkacie białe i czarne damy, duchy rycerzy-rozbójników i króla-pirata, widma z krakowskich krypt, gdańskich kamienic i łódzkich fabryk, liczne czarownice, wampiry, a nawet kosmitów!
Dowiecie się, gdzie w Polsce jest największy cmentarz, dlaczego stary Kostrzyn to miasto widmo i skąd się wzięła piramida pod Gołdapią. Odwiedzicie miejsca popularne, takie jak zamek Książ czy Łysa Góra, ale także te mało znane i poznacie ich niesamowitych mieszkańców.
„Duchowy przewodnik po Polsce” to barwny korowód zjaw z różnych epok, ciekawostki historyczne, pomysły na upiorne wycieczki, a także podpowiedzi, co ciekawego można zobaczyć w okolicach nawiedzonych miejsc. Ruszaj w drogę jeśli tylko się odważysz!
„Energia” – Skowrońska Anna, Dudek Agata, Nowak Małgorzata
Wydawnictwo: Muchomor
Opis: Czym jest energia? Skąd się bierze? Jak można ją wykorzystać? Książka wyjaśnia kluczowe pojęcia związane z energią w łatwym do zrozumienia języku. Opowiada o energii wiatru, wody, słońca, ale też pokarmu. Pokazuje jak można ją przechowywać i wykorzystywać . Doradza, co robić, by jej nie marnować. Dowcipne, barwne ilustracje pomogą zrozumieć mechanizmy, które rządzą naturą.
„Tuwim. List do wszystkich dzieci” – Julian Tuwim
ilustracje: Ela Wasiuczyńska
Wydawnictwo: Wilga
Opis: Dokąd pędzi lokomotywa? Gdzie się podziały okulary? Dlaczego nie wraca spóźniony słowik? Jaką audycję nadaje ptasie radio? Co wymyślili Zosia Samosia, Grześ kłamczuch i Dyzio marzyciel? Jak wyrwać rzepkę? Co przytrafiło się słoniowi Trąbalskiemu, a co panu Maluśkiewiczowi? Są na świecie cuda i dziwy, a o wielu z nich opowiada ta książka – list do wszystkich dzieci.
„Ryś Żartowniś” – Nika Jaworowska-Duchlińska
Wydawnictwo Świetlik
Opis: Zapraszamy do lasu, w którym mieszka Ryś Żartowniś!
W lesie, wraz z wieloma przyjaciółmi, mieszka Ryś, który uwielbia płatać figle. Na jego żarty nabierają się wszyscy mieszkańcy, nawet wilk! Pewnego dnia, gdy sam pakuje się w tarapaty i naprawdę potrzebuje pomocy, nikt mu nie wierzy. Każdy uznaje to za kolejny żart Rysia.
Czy przyjaciele pomogą największemu leśnemu żartownisiowi?
Czy Ryś wyciągnie lekcje z tej przygody?
Czy zawsze i z każdego można żartować?
Ta ciepła, zabawna i pięknie zilustrowana książka wprowadzi dzieci w temat poczucia humoru, granicy żartu i jego konsekwencji – zarówno pozytywnych, jak i negatywnych. Pokaże emocje i odczucia obu stron: nadawcy i odbiorcy żartu.
To też opowieść o przyjaźni, zaufaniu, pomocy i o tym, jak możemy wzajemnie liczyć na siebie w trudnych sytuacjach.
„Biuro dzieci znalezionych” – Andrzej Marek Grabowski
ilustracje: Joanna Rusinek
Wydawnictwo: Literatura
Opis: Tata Janka pochodzi z Senegalu. To dlatego chłopca wciąż przezywają Małpą. Michał lubi zakładać spódniczki i śpiewać z koleżankami, czego nie akceptują jego rodzice. Ewa padła ofiarą przykrych żartów swojej koleżanki z klasy i teraz boi się wrócić do szkoły.
Te historie zdarzyły się naprawdę. Są smutne i radosne, takie, jakie jest życie.
Rozejrzyj się, może blisko ciebie jest ktoś, kto potrzebuje trochę ciepła? Podaj mu swoją dłoń.

