"Kwiat pustyni" – Waris Dirie
Dirie Waris,  Książki,  Reportaż,  Świat Książki

„Kwiat pustyni” – Waris Dirie – recenzja

„Kwiat pustyni” jest powieścią biograficzną somalijskiej modelki Waris Dirie. Jest też apelem przeciwko tak brutalnemu rytuałowi jak obrzezanie. Waris postanowiła w końcu opisać historię swojego życia aby oczy wszystkich zwróciły uwagę na ten zwierzęcy akt przemocy, który jest tradycją.  Na podstawie powieści powstał film o tym samym tytule, ale dla mnie lepsze jest słowo pisane.

„Jeżeli zaczniesz się przejmować porażkami, rozpadniesz się na kawałki.”

Tytuł powieści wiąże się od imienia bohaterki, Waris w języku nomadów oznacza właśnie kwiat pustyni. Kwiat ten zakwita bardzo rzadko i niestety na krótko. Główna bohaterka urodziła się w plemieniu pustynnych wędrowców i od najmłodszych lat była uczona posłuszeństwa, obowiązków i radzenia sobie w trudnych warunkach. Wychowanie w otoczeniu dzikiej przyrody robi z człowieka twardego i zahartowanego, taka właśnie stała się Waris. Jako dziecko została poddana brutalnemu rytuałowi obrzezania, który w powieści został dość dokładnie opisany. Punktem zwrotnym w jej życiu jest sprowadzenie dla niej męża. Decyzja ta popycha ją to do ucieczki i do rozpoczęcia nowego życia.  Tak o to zaczynamy podróż z Waris w jej dziwnej, przerażającej i zaskakującej historii. Jej upór i wytrwałość, chęć lepszego życia a także hard ducha jakiego nauczyła ją pustynia wprowadzają ją w świat mody, gdzie staje się jedną z najsławniejszych modelek na świecie.

„Nie znasz takiej siły, dopóki cię ktoś nie zaatakuje, nie spróbuje się zabić, zniewolić. Dopóki coś takiego się nie wydarzy, nikt nie wie jak może być silny.”

Historia Waris jest niesamowita i zadziwiająca. Pokazuje, że marzenia mogą się spełniać, potrzebny jest tylko upór i wytrwałość. Ukazuje nam kobietę, która dążyła mimo wszystko do celu. Wyłamała się ze stereotypów i tradycji i postawiła na swoim. Pokazuje także, że mimo XXI wieku na świecie wciąż panują przekonania, z których wywodzą się brutalne rytuały i zabobony. Obrzezanie kobiet jest po prostu czymś tragicznym i aż trudno uwierzyć, że dzieje się to naprawdę. To w jakich warunkach jest to wykonywane i jakimi narzędziami wzbudza dreszcze.  Co najgorsze wiele kobiet rok do roku jest właśnie skazywane na taki ból i cierpienie, nie mówiąc już o śmierci z powikłań. Dobrze, że Waris postanowiła opowiedzieć swoją historię, może będzie to mały krok do zwiększenia sił w walce przeciwko temu obrzędowi.

„Znaczenie ma tylko życie – dar życia”

„Kwiat pustyni” jest powieścią wzbudzającą dużo emocji i zmuszającą do myślenia. Czyta się ją szybko ale nie jest to lekka książka. Jest warta polecenia ze względu na historię jaką opowiada i na swój przekaz. Na pewno na długo zostaje w pamięci.

 

O książce:
Tytuł: Kwiat pustyni
Tytuł oryginalny: Desert Flower
Autor: Waris Dirie

Tłumaczenie: Marek Wrześniewski
Wydawnictwo: Świat Książki

Data wydania: 2010
Liczba stron: 250
Cykl: Waris Dirie (tom 1)

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
5

Podsumowanie:

„Kwiat pustyni” jest powieścią wzbudzającą dużo emocji i zmuszającą do myślenia. Czyta się ją szybko ale nie jest to lekka książka

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *