Książki,  Literatura obyczajowa

“Miłość na horyzoncie. Antologia opowiadań w klimacie górskim” – Anna Bellon, Agata Czykierda-Grabowska, K.A. Figaro, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Natalia Nowak-Lewandowska, Elżbieta Rodzeń, Natasza Socha, Anna Szafrańska, Sylwia Trojanowska – recenzja

Góry mają coś w sobie. Jakąś magię przyciągania, tajemniczą aurę, która otula jednych a drugich zniechęca. Piękne i zachwycające ale i niebezpieczne i przerażające. To właśnie ich niepowtarzalny urok stał się tłem dla dziewięciu opowiadań. Polskie autorki postanowiły uwieść nas magią gór i otulić emocjami. Poznajcie “Miłość na horyzoncie. Antologię opowiadań w klimacie górskim”

Opowiadania, krótka forma, za którą jedni przepadają a drudzy unikają. Ja osobiście coraz bardziej się do nich przekonuje, w szczególności gdy mam do czynienia ze strefą obyczajowej słodkości. “Miłość na horyzoncie” rozpoczyna się wstępem Agnieszki Lingas – Łoniewskiej, która zachęca nas do lektury, do przeniesienia się w górskie klimaty i otulenia zaserwowanymi nam emocjami. Ciekawostką jest to, że przed każdym opowiadaniem, mamy krótki opis, streszczenie tego co nas czeka. Zachęca nas to do zagłębienia się w tą krótką formę literacką i poznania odpowiedzi na pytania. Niema to jak wzbudzić ciekawość czytelniczą. 

Antologię rozpoczyna opowiadanie “Góra z napisem Love”, wspomnianej już Agnieszki Lingas – Łoniewskiej, które przenosi nas w Tatry. Poznajmy Artura, doświadczonego ordynatora ortopedii, który zmaga się z demonami przeszłości. Przeszłości, która zabrała mu miłość do gór. Czy zbiegi wydarzeń pozwolą mu w końcu zamknąć stare drzwi i pozwolić otworzyć nowe? Czy znowu uda mu się odkryć piękno niebezpiecznych szczytów? Drugim opowiadaniem raczy nas Anna Bellon “Tylko Ty”. To historia Liwy, która wraz z przyjaciółmi wyjeżdża na święta do Zakopanego. Wśród nich jest Olek, z którym łączyła ją przeszłość a aktualnie stanowi minus owego wyjazdu, a może jednak nie? Może górska magia sprawi, że połączy ich przyszłość? Agata Czykierdy – Grabowska postanawiam nam przybliżyć “Zespół złamanego serce”. Trzydziestodwuletni Łukasz, ratownik i pełen sił mężczyzna, trafia do szpitala z zawałem serca. Tam, przy jego łóżku, poznajemy jego historię, a także odkrywamy powód tego stanu rzeczy. Czy miłość naprawdę może spowodować zawał? Czwartym opowiadaniem jest “Magia gór” K.A. Figaro, która ponownie zabiera nas w Tatry. Tym razem towarzyszymy Izie w wyjeździe na firmową imprezę integracyjną. Zapowiada się ciekawie, bo jeden z współpracowników zaczyna okazywać jej spore zainteresowanie. Ale czy wybierze go czy może inny jegomość postanowi zawładnąć jej sercem? 

Natalia Nowak – Lewandowska w “Nowy rozdział” prowadzi nas na Szrenice, która staje się pewnego rodzaju końcem smutnego etapu ale i początkiem nowej drogi bohaterki. Czy udanym? “Pod śniegiem” Elżbiety Rodzeń to historia Adama i Oli, dwójki nieznajomych, którzy utknęli w zasypanym śniegiem pensjonacie. Czyżby los pchał ich ku sobie? Kolejnym opowiadaniem jest “Temperówka” Nataszy Sochy, która pokazuje jak decyzje rodziców wpływają na dorosłe życie ich dzieci. Czy porzucona kiedyś przez ojca Klaudia odnajdzie w Białce Tatrzańskiej spokój i pogodzi się z przeszłością? Anna Szafrańska w “Sklepiku z marzeniami” opowiada historię ambitnej Kaji, która przyjeżdża do Zakopanego aby kupić działkę pod biznes szefa. Czy jej się uda czy może zamiast ziemi znajdzie coś o wiele ciekawszego? Na przykład brunatnego misia? Antologię kończy opowiadanie Sylwii Trojanowskiej, która pragnie nas urzec “Niebem nad Soliną” opowiadając historię o zdradzi, przyjaźni i tym, że stara miłość nie rdzewieje. Ciekawi?

“Miłość na horyzoncie” to zbiór dziewięciu różnych historii. Każde pisane innym stylem i serwujące nam inne emocje. Niektóre z nich nas wzruszą, inne zasmucą albo wprawia w zadumę, tchną optymizmem i obdarzą uśmiechem. Wszystko to w tle górskich klimatów, sprawia, że sami zatęsknimy za wycieczką w polskie szczyty. Ową antologię czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Pozwala na chwilę oderwać się od rzeczywistości, poznać bohaterów, którzy mierzą się z problemami dnia codziennego a także różnego rodzaju uczuciami. Zasmakować uroków śnieżnych gór i odpocząć. 

“Miłość na horyzoncie. Antologia opowiadań w klimacie górskim” to książka, która czyta się szybko i przyjemnie. Idealnie wpisuje się w zimowy czas, ogrzewa czytelnicze serca, wzrusza ale i pozostawia za sobą uśmiech szczęścia. Zaraża optymizmem i pokazuje, że nigdy nie wiadomo co czeka za zakrętem. Polecam. 

O książce:
Tytuł: Miłość na horyzoncie. Antologia opowiadań w klimacie górskim
Autor: Anna Bellon, Agata Czykierda-Grabowska,
K.A. Figaro, Agnieszka Lingas-Łoniewska,
Natalia Nowak-Lewandowska, Elżbieta Rodzeń,
Natasza Socha, Anna Szafrańska,
Sylwia Trojanowska

Wydawnictwo: Zwierciadło

Data wydania: 10-11-2021
Liczba stron: 360
Gatunek: Literatura obyczajowa

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
4

Podsumowanie:

“Miłość na horyzoncie. Antologia opowiadań w klimacie górskim” to książka, która czyta się szybko i przyjemnie. Idealnie wpisuje się w zimowy czas, ogrzewa czytelnicze serca, wzrusza ale i pozostawia za sobą uśmiech szczęścia. Zaraża optymizmem i pokazuje, że nigdy nie wiadomo co czeka za zakrętem. Polecam. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *