"Dotyk zła" – Alex Kava
HarpenCollins Polska,  Kava Alex,  Kryminał, sensacja, thriller,  Książki

„Dotyk zła” – Alex Kava – recenzja

Z twórczością Alex Kavy spotkałam się już dawno i nie ma co ukrywać urzekł mnie jej styl a co za tym jej powieści. Do tej pory w swojej biblioteczce skompletowałam wszystkie pozycje wydane na polski rynek. Korzystając z wolnej chwili postanowiła sięgnąć do jej pierwszej powieści “Dotyk zła” aby przypomnieć sobie pierwsze kroki głównej bohaterki – Maggie O’Dell.

Powieść zaczyna się spowiedzią Ronalda Jeffeysa, który został skazany na śmierć za serię morderstw na dzieciach. Po jego zgładzeniu, w spokojnym miasteczko Platte City znów pojawia się widmo śmierci, po raz kolejny mieszkańcy stają w obliczu strachu. Morderstwa, które wkradły się ponownie w ich życie, przypominają zbrodnie Jeffeysa. Wszyscy zadają sobie pytanie, czy pojawił się naśladowca czy może Jeffeys został skazany niesłusznie? Śledztwo prowadzi miejscowy szeryf Nick Morelli, któremu bliżej do playboya niż do stróża prawa. Gdy sprawa zaczyna przerastać niedoświadczonego Morelli z pomocą przychodzi mu specjalistka w dziedzinie tworzenia portretów psychologicznych zbrodniarzy – agentka FBI Maggie O’Dell. Wraz z jej pojawianiem się akcja nabiera tempa, a dwójka głównych bohaterów próbuje zrobić wszystko aby złapać tego zwyrodnialca.

Tak jak już wcześniej wspomniałam, jest to pierwsza powieść, w której poznajemy młodą agentkę Maggie O’Dell. Trzeba przyznać rację, że Kava niezbyt specjalnie przywiązuje uwagę do „tworzenia” bohatera bo Maggie, mimo całej mojej sympatii do niej, jest odrobinę banalna i przewidywalna. Przez to książka może wydawać się „płaska” jednak w ogólnym odczuciu nie jest aż tak źle jakby się mogło spodziewać. Osobiście nie wiem po co w tym „mrocznym” scenariuszu Alex umieściła wątek romansu, czy po to aby trochę rozjaśnić fabułę, czy może zastosowała schemat amerykańskich filmów gdzie aspekty miłości prawie zawsze się pojawiają. Niemniej został wpleciony on w fabułę.

„Dotyk zła” jest debiutem literackim Kavy i myślę, że należy on do udanych. . Nie jest to oczywiście książka z nie wiadomo jaką głębią i ambicjami do bycia wybitnym dziełem.  To po prostu dobra powieść, która (jak pisze wydawca) „trzyma w napięciu do ostatniej strony”. Mimo, że dotyczy tematyki dość ciężkiej (morderstwa, zbrodnie i tak dalej) to czyta się ją lekko i szybko. Mi w sumie zajęła jeden dzień a to dlatego, że ciężko było mi się od niej oderwać.  Z czystym sumieniem mogę polecić ją każdemu, kto chce rozpocząć przygodę z Alex Kavą, i który nie jest zbyt wymagający.

O książce:
Tytuł: Dotyk zła
Tytuł oryginalny: A Perfect Evily
Autor:
Alex Kava
Tłumaczenie: Katarzyna Ciążyńska
Wydawnictwo: HarperCollins

Data wydania: 07-03-2006
Liczba stron: 512 (wydanie kieszonkowe)
Cykl:z Maggie O’Dell (tom 1)

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
5

Podsumowanie:

“Dotyk zła” to książka, która zabierze Wam czas. Wciągnie w akcję, która przyspiesza oddech. Czyta się ją lekko i szybko. Warta tego czasu.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *