“Galeria umarłych” - Chris Carter - Kot, kawa i książki
Carter Chris,  Kryminał, sensacja, thriller,  Książki,  Sonia Draga

“Galeria umarłych” – Chris Carter – recenzja

Miejsce zbrodni zawsze szokuje, często przeraża i pozostawia po sobie dogłębny ślad w pamięci. Nieważne jak się na nie przygotujesz, nieważne czego możesz oczekiwać i tak Cię zaskoczy, pokazując obrazy, o których chciałbyś jak najszybciej zapomnieć. Co z tego, że pracujesz w jednostce specjalnej Wydziału Zabójstw w LA, i tak w końcu trafisz na najbardziej szokujące morderstwo jakie widziałeś. Pytanie zatem czy po tym co zobaczyłeś jesteś gotowy wedrzeć się do umysłu mordercy i odkryć jego chore powołanie? Ale zaraz chwileczkę może Ty wcale nie szukasz psychopaty, tylko artysty, który pragnie pokazać swoje dzieła? 

Takim o to wyzwaniem uraczył swoich bohaterów Chris Carter w swej najnowszej powieści “Galeria umarłych”. Detektywi Robert Hunter i Carlos Garcia zostają wezwani na miejsce morderstwa, która porusza nawet porucznika Wydziału Policji z trzydziesto siedmioletnim stażem. Trzeba przyznać, że widok jest straszny i niepokojący. Rozpoczyna się dochodzenie, które obiera coraz to bardziej niepokojące tory. Do tego wszystkiego na głowy naszych bohaterów zwala się FBI, które chce przejąć sprawę, gdyż jak się okazuje ofiar jest więcej a morderca śmiało podróżuje po Stanach. Sława Roberta nie ma sobie równych a co za tym idzie powstaje zespół składający się z detektywów i agentów FBI. Jak możecie się domyślić zapowiada się dość ciekawie, w szczególności, że jedni drugich nie tolerują. Czy owej czwórce uda się odnaleźć psychopatycznego artystę, który to serwuje im swoistą galerię umarłych? Cóż musicie sami sprawdzić. 

Chris Carter zafundował nam, po raz kolejny, książkę, która zniewoli i nie pozwoli od siebie odejść. Krótkie rozdziały, dobrze zaplanowana fabuła i napięcie rosnące ze strony na stronę to wszystko sprawia, że zostajemy przykuci do powieści i nie możemy się oderwać. Autor zniewala nas swoistym klimatem, wrzuca w świat brutalności i wpycha w umysł psychopaty. Strona po stronie przesiąkamy światem pełnym wynaturzeń i niebezpieczeństw. Im głębiej w śledztwie tym bardziej zerkamy za ramię czy nie stoi ktoś w cieniu. Przecież nie masz pewności, czy nie staniesz się kolejnym eksponatem w galerii umarłych…

“Galeria umarłych” to już dziewiąty tom z serii o nietuzinkowym detektywie Robercie Hunterze i jego partnerze Carlosie Garcia. Jak to przeważnie bywa z cyklami, gdzieś pojawiają się słabsze pozycje, coś gdzieś zanika a tu? Mamy dalej wyścig z czasem, psychopatycznego mordercę hulającego nam w kark i  zbrodnie budzące w nas przerażenia. Wszystko to sprawia, że gdy już zaczniecie czytać to odłożycie ową pozycję dopiero po zakończeniu. Co prawda, w porównaniu do swoich wcześniejszych pozycji, autor zafundował nam dość lżejsze przedstawienie ale w żadnym wypadku nie można powiedzieć, że gorsze. Ci, którzy lubią szukać drugiego dna w powieściach Cartera, także i tu je znajdą. Tym razem ma ono związek z rodziną, dla której zrobimy wszystko a także z tym, jak to możemy zostać zaślepienie na własne życzenie tracąc cel poszukiwań z oczu. Jak patrzenie w jednym kierunku może zamykać inne, ważniejsze drogi. Jak pragnienie dopasowywania rzeczywistości to własnego celu może sprawiać nam figle i zapędzić w ślepy zaułek. 

Odkąd poznałam Roberta Huntera z niecierpliwością czekam na kolejne tomy z jego udziałem bo wiem, że będzie to wspaniała, choć bardzo mroczna, przygoda, która przeniesie mnie do świata psychopatycznych morderców i wnikliwego umysłu detektywa. Mogę też być pewna, że wypadnie mi kilka godzin z życia na rzecz bycia zaczytaną w słowa Cartera. Wy sięgając po “Galerię umarłych” możecie być pewni, że nie odłożycie owej pozycji nawet na chwilę. Wciągnie Was potyczka dobra ze złem, tajemnice przysłonią Wam świat, będziecie chcieć więcej i więcej.  Polecam każdemu, kto czasem lubi poczuć oddech strachu na skórze. 

O książce:
Tytuł: Galeria umarłych
Tytuł oryginalny: The Gallery of Dead
Autor: Chris Carter

Tłumaczenie: Mikołaj Kluza
Wydawnictwo: Sonia Draga

Data wydania: 24-04-2019
Liczba stron: 392
Cykl: Robert Hunter (tom 9)

 

Oficjalna recenzja portalu:

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
5

Podsumowanie:

Sięgając po “Galerię umarłych” możecie być pewni, że nie odłożycie owej pozycji nawet na chwilę. Wciągnie Was potyczka dobra ze złem, tajemnice przysłonią Wam świat, będziecie chcieć więcej i więcej.  Polecam każdemu, kto czasem lubi poczuć oddech strachu na skórze. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *