
Nagroda im. Janusza A. Zajdla – nominowani do Nagrody za rok 2024
Świat polskiej fantastyki ponownie wstrzymuje oddech w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie jednej z najważniejszych i najbardziej prestiżowych nagród literackich – Nagrody im. Janusza A. Zajdla. To coroczne wyróżnienie, przyznawane za wybitne osiągnięcia w dziedzinie fantastyki, jest nie tylko uhonorowaniem talentu pisarzy, ale także cennym drogowskazem dla czytelników poszukujących najciekawszych i najbardziej nowatorskich dzieł. Właśnie ogłoszono listę nominowanych w kategoriach powieść i opowiadanie za rok 2024.
Nominowanie do Nagrody w kategorii Opowiadania:
- „Dlaczego nie ma klanu kruka” – Janusz Aleksandra, Harde Bestie, Wydawnictwo SQN
- „Zimne dzieci” – Kańtoch Anna, Frostpunk Antologia, Znak Literanova
- „Lekcje obrony przed nowymi technologiami” – Rak Radek, PoznAI Przyszłość, Wydawnictwo Powergraph
- „Supły” – Wanarska Paula, Nowa Fantastyka 504 (09/2024)
Nominowanie do Nagrody w kategorii Książka:
- „Mgła” – Brzezińska Anna, Wydawnictwo Literackie
- „Czeluść” – Kańtoch Anna, Wydawnictwo Powergraph
- „Wszystkie drogi prowadzą” – Kucharczyk Łukasz, Wydawnictwo IX
- „Dzieci jednej pajęczycy” – Niziołek Olga, Wydawnictwo Powergraph
- „Wściek” – Salik Magdalena, Wydawnictwo Powergraph
- „Rozdroże kruków” – Sapkowski Andrzej, Wydawnictwo SuperNOWA
Nagroda im. Janusza A. Zajdla, upamiętniająca jednego z najwybitniejszych polskich twórców science fiction, od swojego powstania w 1985 roku nieprzerwanie cieszy się uznaniem środowiska literackiego i rzeszy fanów. Jej unikalny charakter polega na tym, że laureatów wyłaniają sami uczestnicy Polconu, największego polskiego konwentu miłośników fantastyki. To sprawia, że nagroda ta jest prawdziwym odzwierciedleniem gustów i preferencji czytelniczej społeczności.
Tegoroczne nominacje, podobnie jak w latach ubiegłych, zaskakują różnorodnością tematyczną i gatunkową. Znajdziemy wśród nich zarówno epickie sagi fantasy, mroczne urban fantasy, intrygujące powieści science fiction z elementami spekulatywnymi, jak i porywające opowiadania, które w krótkiej formie potrafią zachwycić i skłonić do refleksji.
źródło: zajdel.art.pl
Więcej o książkach:
„Mgła” – Brzezińska Anna
Wydawnictwo: Literackie
Opis: Autorka monumentalnych „Córek Wawelu” powraca z nową powieścią!
Niegdyś Città di Sant’Angelo wydawało na świat słynnych kondotierów i budowniczych katedr. Osłabione herezjami i buntami, dzisiaj już tylko zachłannie broni swojego bogactwa i nienawidzi obcych. Historia chylącego się ku niechybnemu upadkowi miasta miesza się w książce z opowieścią o jednorękim Draco – szaleńcu i wybrańcu zarazem. Oskarżony o świętokradztwo, zostaje skazany na śmierć. Przed karą ostateczną chroni go córka kasztelana, której zwyczaj pozwala ułaskawić w noc karnawału jednego skazańca. Wygnany z Città di Sant’Angelo Draco wyrusza w długą podróż po sławę i zemstę.
I znowu – jak to bywa u Brzezińskiej – na pierwszy plan wysuwa się prowadzona po mistrzowsku narracja, w której rzeczywistość miesza się z majakami sennymi, a opowieść zrewoltowanych młodych czeladników z legendą patrona miasta, Guerina, który kiedyś zabił smoka. I podobnie jak w zeznaniach oskarżonej o czary La Vecchii z Wody na sicie nie wiadomo, co jest prawdą, a co zmyśleniem.
„Któż tak naprawdę jest bohaterem, ten, kto staje na rozpadającym się murze, żeby dać się zabić, czy ten, kto wynosi z ginącego miasta łup i opowieści?” – pyta jedna z postaci w nowej powieści Anny Brzezińskiej.
W tym świecie nie ma już cudów i magii, są tylko powidoki, a w rzeczywistość wysokich mitów wkracza zbuntowany plebs. Nastały paskudne czasy, kiedy nawet dzieci już wiedzą, że nie każdy kołodziej zostanie kondotierem i księciem, a piękne legendy mają też potężny ładunek destrukcji.
„Jej bohaterka, oskarżona o czary, zwodzi nie tylko przesłuchujące ją Święte Oficjum (…),ale też czytelników. A w słowach jest naprawdę dobra. Będziecie czytać łapczywie…” – pisała o Wodzie na sicie w „Książkach. Magazynie do czytania” Justyna Suchecka.
Zapewniamy – i tym razem będziecie czytać łapczywie!
„Czeluść” – Kańtoch Anna
Wydawnictwo: Powergraph
Opis: Czasem jeden błąd młodości kosztuje całe życie
Wolno zapadający zmrok, wysokie urwisko i lodowata toń wody. Zakazany alkohol, pierwsze namiętności ciała i tragedia, która położy się cieniem na życiu kilku osób.
Pozostawione ślady giną w mrokach pamięci Agnieszki, a podświadomość zaciera granice tożsamości. Co jest prawdą, a co jedynie wyrzutem sumienia? Rzeczywistość zaś nie przynosi ukojenia.
Aby rozwiązać zagadkę czerwcowej nocy w kamieniołomie, musimy się zanurzyć w czeluść najmroczniejszych zakamarków niepamięci. Misterna konstrukcja powieści przez ciemność wspomnień bohaterki, powidokami jej pierwszej miłości, prowadzi nas do odkrycia tajemnicy sprzed lat. Anna Kańtoch niedoścignienie buduje literacką zagadkę życia pisarki i sprawia, że po skończeniu ostatniej strony, chcemy natychmiast przeczytać Czeluść raz jeszcze.
„Wszystkie drogi prowadzą” – Kucharczyk Łukasz
Wydawnictwo: IX
Opis: Cilgeran jest doktorantem teorii bohaterstwa na Wydziale Nauk Barbarzyńskich. O szeroko rozumianym życiu wie mniej więcej tyle, co ogry o zachowaniu dobrych manier przy stole. Gdy jego rozprawa doktorska zostaje skradziona, będzie musiał opuścić bezpieczne mury Uniwersytetu im. Kelta Niezwyciężonego i wyruszyć w drogę. Podczas podróży będą mu towarzyszyć wiecznie narzekający niziołek, niepotrafiąca czarować wiedźma i żywy szkielet – prywatnie wielki miłośnik wszelkich teorii spiskowych i adopcji zwierząt.
Wszystkie drogi prowadzą to komediowa fantastyka, satyra nie tylko wymierzona w szkolnictwo, ale również w dobrze znane schematy fantasy. Miłośnicy Terry’ego Pratchetta mogą doszukać się w książce inspiracji twórczością autora Świata Dysku.
„Dzieci jednej pajęczycy” – Niziołek Olga
Wydawnictwo: Powergraph
Opis: Bez Pajęczycy nie ma sieci. Bez sieci nie ma nas
Zbuntowana Amelia, zafascynowany pająkami Kyoro, dwoje idealistów z Fabryki Wolności i były przywódca Aglomeracji, obecnie ścigany, oraz jego sześcioletnia córka próbują uratować dziwny świat, w jakim żyją. Pokonując strach, oswajając ból, otwierają wrota do innej świadomości, w której przegrane pokolenie szuka nadziei na nowe życie.
Sześcioro bohaterów, z sześciu różnych perspektyw patrzących na swój spopielały świat, tak naprawdę opowiada nam o naszej rzeczywistości. W świecie, w którym tak trudno o miłość, sześć samotności stając się nawet i kruchą, lecz jednak wspólnotą, razem łatwiej się zbliży do celu.
Dojrzały literacko debiut Olgi Niziołek czyta się niczym postapokaliptyczną powieść akcji. Uwodzi językiem i kreacją świata, buduje napięcie, angażuje emocje.
„Wściek” – Salik Magdalena
Wydawnictwo: Powergraph
Opis: Katastrofa klimatyczna, bezduszność korporacji i hipokryzja elit. Marie Duchêne swoją bezradność przekuwa w pozytywne działanie – kaprys bajecznie bogatego potentata medialnego pozwala jej pracować nad przywróceniem światu mamutów włochatych. Jej mąż, Dagan Talbot, przeciwnie – porzuca karierę naukową na rzecz ekoaktywizmu, a poczucie sprawczości daje mu internetowa popularność. Kryzys w ich związku osiąga punkt krytyczny.
Głęboko pod powierzchnią dojrzewa nowe pokolenie rewolucjonistów, dla którego cała dotychczasowa historia ludzkości to jedynie nieistotny przypis do nowej ery. Gdy giną ludzie z pierwszych stron gazet, a światem wstrząsa seria potężnych awarii sieci energetycznych, nieuchronnie pojawia się pytanie o źródła technologicznej przewagi buntowników…
To nie jest literatura złowrogiej przyszłości. Opisane przez Magdalenę Salik fizyczne, polityczne i technologiczne procesy błyskawicznie nabierają rozpędu. Wściek to pasjonujący thriller połączony z przejmującą diagnozą społeczną i doskonale dopracowanym popularnonaukowym tłem.
„Rozdroże kruków” – Sapkowski Andrzej
Wydawnictwo: SuperNOWA
Opis: Tym razem arcymistrz polskiej fantasy cofa się do młodzieńczych lat Geralta, który stawia dopiero pierwsze kroki w wiedźmińskim fachu i musi sprostać licznym wyzwaniom. Uzbrojony w dwa runiczne miecze, zwalcza potwory, ratuje niewinne dziewice i pomaga nieszczęśliwym kochankom. Zawsze i wszędzie stara się przestrzegać niepisanego kodeksu, który przejął od swoich nauczycieli i mentorów. Jak to zwykle bywa, życie nie szczędzi mu rozczarowań – młodzieńczy idealizm raz po raz zderza się z rzeczywistością.
Opowieść trwa. Historia nie kończy się nigdy…
—– RECENZJA —–
„Harde Bestie” – Antologia a w niej „Dlaczego nie ma klanu kruka” – Janusz Aleksandra
Wydawnictwo: SQN
Opis: Harda Horda znów w natarciu!
Trzynaście utalentowanych autorek, trzynaście niezwykłych historii, jedna wyjątkowa antologia
Harde Bestie to czwarta odsłona wspólnego projektu najważniejszych polskich pisarek fantastycznych. Tkają opowieści, tworzą światy, zachwycają dziką wyobraźnią. Tym razem w ich tekstach roi się od istot, które nazywamy bestiami. Niezwykłe i przerażające, zrodzone z żywiołów, lecz także niepokojąco ludzkie.Powró
t w rodzinne strony zsyła sny, w których kłębi się mrok. Makabryczny dowcip daje początek krwawej serii. W pewnej wsi ktoś przed laty zatarł ślady zbrodni i liczył, że uniknie zemsty. Misja wojskowa w odległym kraju okazuje się mieć nieoczekiwany finał. Nawet na innej planecie nie sposób umknąć przeznaczeniu.
Przekonajcie się, ile prawdy tkwi w plemiennych opowieściach. Poczytajcie, co przytrafiło się pewnej starszej pani, gdy zeszła do piwnicy. A jeśli macie nerwy ze stali, sprawdźcie, czym grozi zadarcie ze znudzoną miodożerką. Nostalgiczne, przewrotne, fantastycznie niepoprawne – harde autorki po raz kolejny dowodzą, że w grupie siła!
Przygotujcie się na potężną dawkę rozrywki i podróż po fascynujących światach… w tym tych najmroczniejszych, które drzemią wewnątrz nas.
Antologia, w której bestie i nieposkromiona wyobraźnia splatają się w opowieściach o zemście, tajemnicach i przeznaczeniu. Karolina Kozłowska, Karateusz
„Frostpunk” – Antologia a w niej „Zimne dzieci” – Kańtoch Anna
Wydawnictwo: Znak Literanova
Opis: W alternatywnej rzeczywistości XIX wieku świat zamarzł.
Ludzkość jeszcze nie nasyciła się osiągnięciami rewolucji przemysłowej, a już stanęła wobec apokalipsy.
Ciepło, pozyskiwane z Generatorów, stało się najcenniejszym surowcem.
Walka o przetrwanie to walka o zbudowanie nowego świata.
W każdej ze skupionych wokół Generatorów społeczności od nowa wykuwają się wszystkie zasady: języka, prawa, kultury, religii, ekonomii.
Czy jest sens przestrzegać innych reguł niż te, które zapewnią przetrwanie?
A jeśli przetrwamy – co ten nowy świat uczyni z naszym człowieczeństwem?
Nagradzani autorzy – Jakub Nowak, Anna Kańtoch, Robert M. Wegner i Janusz Cyran – czterema minipowieściami wprowadzają nas w steampunkowe realia bestsellerowej gry Frostpunk.
Książka została wzbogacona tekstem Jakuba Stokalskiego, głównego projektanta i współreżysera gier Frostpunk i Frostpunk 2, oraz esejem Jacka Dukaja.
Witamy w uniwersum Frostpunka.
„PoznAI przyszłość. Opowiadania o umyśle i nauce” – Antologia a w niej „Lekcje obrony przed nowymi technologiami” – Rak Radek
Wydawnictwo: Powergraph
Opis: Rewolucja przyszła cicho i już pożera swoje dzieci. NAS
Czym jest wiedza? Żyjemy w czasach błyskawicznego przełomu, a zgromadzony przez wieki zasób informacji okazuje się nagle bezużyteczny.
Rozwój sztucznej inteligencji, życie online, kultura obrazkowa, gigantyczny przesyt informacji – to tylko niektóre fenomeny, przeformatowujące sposoby, w jakie do tej pory poznawaliśmy świat. Nad specyfiką nauki najbliższej przyszłości już teraz, także w Polsce, prowadzi się intrygujące badania. To ich wyniki stały się punktem wyjścia do wyjątkowego projektu, łączącego świat akademicki (Collegium Da Vinci) z science fiction (Wydawnictwo Powergraph).
PoznAI przyszłość to dziesięć brawurowych opowiadań, stworzonych przez pisarki i pisarzy z absolutnej czołówki polskiej fantastyki. Ich odważne i oryginalne spojrzenia to lektura obowiązkowa dla każdego, kto chce zrozumieć dokonujący się na naszych oczach intelektualny przewrót i wziąć w nim świadomie udział.
Autorzy opowiadań: Radek Rak, Michał Protasiuk, Justyna Hankus, Rafał Kosik, Aleksandra Zielińska, Wojciech Gunia, Olga Niziołek, Michał Cetnarowski, Magdalena Salik, Janusz Cyran.

