"Początek" - Dan Brown
Kryminał, sensacja, thriller,  Książki

„Początek” – Dan Brown – recenzja

Skąd pochodzimy? Dokąd zmierzamy?” dwa niewinne pytania, które przez wieki spędzały sen z powiek wielu. Dyskusje z nimi związane budziły ogromne emocje a gdy jeszcze dodamy do tego dwa światy: religii i nauki to mieszanka wybuchowa gwarantowana. Znalezienie odpowiedzi na te dwa pytania postawił sobie za cel Edmond Kirsch, jeden z bohaterów najnowszej powieści Dana Browna “Początek”.

„Cudom religii coraz trudniej będzie rywalizować z cudami technologii”

Dana Browna nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Ten amerykański pisarz zasłynął w 2003 powieścią “Kod Leonarda da Vinci” i od tamtej pory kolejne jego pozycje cieszą się niesłychaną popularnością, czyniąc z autora jednego z najpopularniejszych współczesnych pisarzy. Ci, którzy mieli przyjemność czytać wcześniejsze jego powieści wiedzą czego oczekiwać: wielkiej tajemnicy, spisków goniących intrygę,  pościgów no i oczywiście Roberta Langdona.

„Miłość pochodzi z innego wymiaru. Nie możemy jej wytworzyć na żądanie ani sobie podporządkować, gdy się pojawi. Miłość nie jest naszym wyborem.”

Robert Langdon, specjalista w dziedzinie ikonologii religijnej i symboli po raz piąty zabierze nas na przygodę życia. Tym razem udamy się do Hiszpanii a dokładnie do Muzeum Guggenheima w Bilbao gdzie odbyć się ma prezentacja jednego z jego studentów. Jest nim Edmond Kirsch, miliarder i futurysta, znany wszystkim ze swoich trafnych przepowiedni i zamiłowania na technologii. Postanawia odpowiedzieć na dwa fundamentalne pytania dotyczące ludzkiej egzystencji: “Skąd pochodzimy? Dokąd zmierzamy?” Odpowiedzi te mogą podważyć byt wszystkich religii na świecie a jak możecie zgadywać nie podoba się to wielu.  Oczywiście podczas prezentacji pojawią się pewne problemy, które skomplikują wyjawienie owej prawdy. Wtedy to do akcji rusza Robert Langdon, który przy pomocy dyrektor muzeum Ambry Vidali i tajemniczego Winstona będzie próbował doprowadzić sprawę do końca. Czy mu się uda? Cóż musicie sami się przekonać.

„Ci, którzy nie pamiętają historii, są skazani na to, żeby ją powtórzyć.”

“Początek” zafundował nam po raz kolejny miłe spotkanie z profesorem Langdonem. Znowu trafiamy na ścieżkę symboli i znaków, które wymagają rozszyfrowania. Poznamy projekty katalońskiego architekta Gaudiego czy też francuskiego malarza Gauguina. Usłyszymy trochę prawd Winstona Churchilla i otulimy się dziełami Blake’a. Wszystko to wymieszane ze sztuczną inteligencją i doprawione odwiecznym sporem religii z nauką. Mieszanka dość ciekawa i kusząca wieczorem pełnym wrażeniem. Dodajmy do tego, że szybko się czyta, przyjemnie zagłębiając się w temat. Nudne opisy, które niestety tu występują powodują tylko chęć oderwania się od książki i sięgnięcie po filiżankę herbaty bądź kieliszek wina. Tak więc uznamy, że nie działają na minus 🙂

„Skuteczne tworzenie chaosu wymaga odrobiny porządku.”

Dan Brown to autor, który budzi skrajne emocje. Jedni go uwielbiają, drudzy nie szczędzą mu krytyki. Dla mnie jest autorem powieści, które czyta się szybko i są miłym oderwaniem od rzeczywistości. Gdzieniegdzie można dowiedzieć się czegoś ciekawego, bo trzeba przyznać, że do swoich powieści przygotowuje się bardzo rzetelnie. Nie są to wybitne dzieła literatury a po prostu dobra książka na wieczór. Pojawiają się narzekania, że autor często powiela schemat z poprzednich powieści. Ale czy to rzeczywiście taki straszny minus? Bynajmniej wiadomo czego oczekiwać, a że na swoje książki każe długo czekać to pamięć może się przykurzyć.

„Przyjaciele, nie twierdzę, że nieistnienie Boga jest faktem. Chcę tylko powiedzieć, że jeśli za stworzeniem wszechświata stoi jakaś boska siła, to histerycznie się śmieję z religii, które stworzyliśmy, próbując ją zdefiniować.”

Nie należę do fanów Browna ale lubię czasem się zagłębić w taką powieść sensacyjno – przygodową, z której można wyczytać ciekawe informację i zaszczepić w sobie chęć pogłębiania wiedzy. Jak dla mnie warto po nią sięgnąć ale nie oczekujcie geniuszu bo nie znajdziecie.

O książce:
Tytuł: Początek
Tytuł oryginalny: Origin
Autor: Dan Brown

Tłumaczenie: Paweł Cichawa
Wydawnictwo: Sonia Draga

Data wydania: 03-10-2017
Liczba stron: 576
Cykl: Robert Langdon (tom 5)

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
4

Podsumowanie:

“Początek” to powieść, w której po raz kolejny z Robertem Langdonem odkrywamy tajemnice i poznajemy odpowiedzi na dwa pytania, męczące ludzkość od początku istnienia. Miła przerwa w rzeczywistości.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *