“Siostra cienia” - Lucinda Riley - Kot, kawa i książki
Książki,  Literatura obyczajowa

“Siostra cienia” – Lucinda Riley – recenzja

W świecie, gdzie rodzinne tajemnice tkwią ukryte niczym skarby czekające na odkrycie, a wskazówki pozostawione przez zmarłego ojca stają się mapą do przeszłości, wkraczamy w historię kolejnej z sióstr D’Aplièse. Po pełnej słońca i brazylijskich rytmów opowieści Mai, a następnie naznaczonej stratą i norweskimi melodiami podróży Ally, czas na poznanie Star – siostry, która zdaje się pozostawać w cieniu, cicha, skryta i nierozłącznie związana z jedną z pozostałych Plejad. „Siostra cienia” Lucindy Riley to trzeci tom bestsellerowej sagi, który tym razem zabiera nas w podróż do serca Anglii, obiecując odsłonięcie sekretów równie intrygujących jak sama bohaterka. Czy opowieść o Star i jej drodze do odnalezienia własnego głosu okaże się równie porywająca jak losy jej starszych sióstr?

Centralną postacią „Siostry cienia” jest Star, druga najmłodsza z sześciu sióstr, od zawsze nierozerwalnie związana ze swoją siostrą CeCe. Ich relacja, choć oparta na głębokiej więzi, bywa trudna i naznaczona dominacją CeCe, w której cieniu Star zdaje się tracić własny głos i tożsamość. Śmierć Pa Salta i pozostawiona przez niego wskazówka stają się dla Star impulsem do podjęcia własnej drogi i wyjścia z cienia siostry, nawet jeśli oznacza to zaryzykowanie najbliższej jej relacji. Wskazówka od Pa Salta prowadzi Star do Londynu i do ekscentrycznego antykwariatu. To właśnie tam, wśród starych ksiąg i zapomnianych historii, Star znajduje trop wiodący do jej biologicznej rodziny i do przeszłości, która okazuje się być niezwykle złożona i fascynująca. Podobnie jak w poprzednich tomach sagi, narracja prowadzona jest dwutorowo – współczesne losy Star przeplatają się z historią jej przodkini, Flory MacNichol, żyjącej na przełomie XIX i XX wieku.

Flora to młoda, niezależna kobieta pochodząca z malowniczego Lake District, która w wyniku zawirowań losu trafia do Londynu i wchodzi w kręgi angielskiej arystokracji. Jej życie splata się z losami wpływowych postaci epoki edwardiańskiej, w tym z kochanką króla Edwarda VII, Alice Keppel. Historia Flory to opowieść o trudnych wyborach, poświęceniu, zakazanej miłości i poszukiwaniu własnego miejsca w świecie rządzonym przez sztywne konwenanse i społeczne oczekiwania. Lucinda Riley z maestrią odtwarza atmosferę tamtych czasów, ukazując z detalami życie angielskiej arystokracji, jej salony, sekrety i skandale.

Powieść „Siostra cienia” to nie tylko historia o poszukiwaniu korzeni, ale także studium charakteru Star i jej drogi do niezależności. Obserwujemy, jak nieśmiała i skryta dziewczyna, dotąd żyjąca w cieniu siostry, stopniowo odkrywa swoje pasje, talent  i uczy się podejmować własne decyzje. Jej przemiana jest subtelna, ale bardzo widoczna . Ważnym elementem powieści jest także tło historyczne i kulturowe Anglii. Lucinda Riley wplata w fabułę wiele ciekawostek dotyczących epoki edwardiańskiej, życia arystokracji, a nawet pojawia się postać słynnej pisarki, Beatrix Potter, co dodaje powieści realizmu i uroku. Antykwariat, w którym Star spędza dużo czasu, staje się symbolem ukrytych historii i miejscem, gdzie przeszłość łączy się z teraźniejszością.

„Siostra cienia” porusza tematy uniwersalne: potrzebę odnalezienia własnej tożsamości, siłę siostrzanych więzi (zarówno tych wspierających, jak i tych ograniczających), odwagę w podążaniu za własną drogą, a także to, jak przeszłość wpływa na naszą teraźniejszość. Lucinda Riley z empatią opisuje zmagania Star i Flory, ich wewnętrzne konflikty i pragnienia. Mimo że losy bohaterek bywają trudne i pełne bolesnych doświadczeń, powieść niesie ze sobą przesłanie nadziei i pokazuje, że warto walczyć o swoje szczęście i niezależność. Styl Lucindy Riley w „Siostrze cienia” jest konsekwentnie porywający. Autorka z łatwością przeplata wątki współczesne z historycznymi, budując napięcie i wzbudzając ciekawość. Jej język jest bogaty i sugestywny, a opisy miejsc i postaci są niezwykle żywe. Chociaż dla niektórych tempo akcji może być nieco wolniejsze niż w poprzednich tomach, głębia psychologiczna postaci i złożoność intrygi w pełni rekompensują ten aspekt.

„Siostra cienia” to kolejna udana odsłona sagi „Siedem sióstr”. To powieść, która wciąga od pierwszych stron, przenosi nas do fascynującego świata edwardiańskiej Anglii i pozwala poznać historię niezwykłej kobiety, która walczyła o swoje miejsce w świecie. Historia Star jest poruszająca i inspirująca, pokazując, że nawet najbardziej skryte osoby mają w sobie ogromną siłę. Lucinda Riley po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzynią opowieści, które chwytają za serce i pozostają w pamięci na długo. Zdecydowanie polecam wszystkim miłośnikom sagi i tym, którzy dopiero zamierzają rozpocząć swoją przygodę z siedmioma siostrami. Anglia czeka, by odkryć swoje cienie i sekrety.

“Siostra cienia” - Lucinda Riley - okładka

O książce:
Tytuł: Siostra cienia
Tytuł oryginalny: The Shadow Sister
Autor: Lucinda Riley
Tłumaczenie: Marzena Rączkowska, Maria Pstrągowska
Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2018-01-31
Liczba stron: 576
Cykl: Siedem sióstr (tom 3)
Gatunek: Literatura obyczajowa

 

Sprawdź, gdzie kupić:


Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
5

Podsumowanie:

„Siostra cienia” to powieść, która wciąga od pierwszych stron, przenosi nas do fascynującego świata edwardiańskiej Anglii i pozwala poznać historię niezwykłej kobiety, która walczyła o swoje miejsce w świecie. Historia Star jest poruszająca i inspirująca, pokazując, że nawet najbardziej skryte osoby mają w sobie ogromną siłę. Lucinda Riley po raz kolejny udowadnia, że jest mistrzynią opowieści, które chwytają za serce i pozostają w pamięci na długo. Zdecydowanie polecam wszystkim miłośnikom sagi i tym, którzy dopiero zamierzają rozpocząć swoją przygodę z siedmioma siostrami. Anglia czeka, by odkryć swoje cienie i sekrety.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *