"Gorzka czekolada" – Lesley Lokko
Książki,  Literatura piękna

„Gorzka czekolada” – Lesley Lokko – recenzja

„Gorzka czekolada” to książka, którą poleciła mi koleżanka, mówiąc, że jest ciekawa i warta przeczytania. Nie jest to co prawda gatunek, który lubię ale spróbować zawsze można. Opis książki sugerował, że będzie to przyjemna podróż ale niestety tylko zapowiadało się dobrze. Powieść nie przypadła mi do gustu i zdarza się to rzadko ale trochę żałuję poświęconego jej czasu.

Książka opowiada historię trzech różnych dziewczyn, które wkraczają w dorosły świat. Melania, Laura i Amelina prowadzą nas swoimi życiowymi ścieżkami, dowiadujemy się o ich smutkach i radościach, podbojach erotycznych i miłościach. Życie bohaterek jest pełne przygód, które zawdzięczają losowi jak i swoim decyzjom, niestety często błędnym. Ale takie jest przecież życie, nigdy nie wiemy co nas spotka i czy decyzję, które podejmujemy są słuszne.

Treść książki czyli przygody życiowe dziewczyn są naprawdę ciekawe i wciągające, niestety sposób ich opisania w pewien sposób psuje całość. Autorka z rozdziału na rozdział skacze po bohaterkach, a ponieważ każda z nich wiodła inne życie można się w tym pogubić. Niby wszystko jest opowiadane chronologicznie, to jednak wydaje mi się, że wyszło to nieudolnie. Można odnieść wrażenie, że pisarka gdzieś się w tym wszystkim pogubiła, chociaż pewnie miało być fajnie i ciekawie.

Książka wzbudziła we mnie różnego rodzaju myśli. Upadki przeplatane wzlotami, szczęście, miłość od pierwszego spojrzenia, zdrada, smutek i tak dalej, pokazuje tylko jak ludzkie życie może być zakręcone i złożone. Niby to wszystko znane i w pewien sposób pospolite to jednak w książce zostało to pokazane jakby inaczej. Jeśli się zakochasz to zdrada jest ok, w końcu liczy się tylko szczęście zakochanych. Każda praca jest dobra  a ciężko pracując dojdziemy do wszystkiego. To kolejne morały wypływające z tej książki. Czytając „Gorzką czekoladę” miałam wrażenie, że autorka wzięła  wszystkie prawdy, morały i uczucia, wrzuciła do jednego wora, zamieszała i przelała na karty powieści. Jak dla mnie za dużo tego.

Podsumowując, książka mi się nie podobała, nie mój gust, nie mój styl, nie mój klimat. Każdy kto lubi „czytadła” może w sumie zapoznać się z tą powieścią i dowiedzieć się jak wygląda życie o smaku gorzkiej czekolady.

O książce:
Tytuł: Gorzka czekolada
Tytuł oryginalny: Bitter Chocolate
Autor: Lesley Lokko

Tłumaczenie: Rafał Lisiński
Wydawnictwo: Świat Książki

Data wydania: 18-08-2010
Liczba stron: 544

 

Sprawdź, gdzie kupić:

 

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
1

Podsumowanie:

„Gorzka czekolada” to historia trzech różnych dziewczyn. Niestety nie trafiły w mój gust i mówiąc krótko nie podobała się. Choć na pewno znajdą się jej miłośnicy. Tym razem ja do nich nie będę należeć.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *