Najlepsze książki roku 2024 według czytelników LubimyCzytac.pl
Świat Literatury

Najlepsze książki roku 2024 według czytelników LubimyCzytac.pl

Dziesiąta, jubileuszowa edycja Plebiscytu Książka Roku 2024, organizowanego przez serwis Lubimyczytac.pl, przeszła do historii jako wydarzenie rekordowe pod względem liczby oddanych głosów! Ponad ćwierć miliona czytelników z pasją wybierało najlepsze książki w aż 16 różnorodnych kategoriach literackich. To wyjątkowe święto literatury, w którym to my, miłośnicy książek, mamy realny wpływ na to, które tytuły zostaną uhonorowane. W tym roku organizatorzy przygotowali dla nas niespodziankę, wprowadzając nową kategorię – Pisarz 10-lecia. Ten prestiżowy tytuł, będący ukoronowaniem dekady literackiej działalności, przypadł w ręce niezwykle popularnego Remigiusza Mroza.

Uroczysta gala, podczas której poznaliśmy laureatów, odbyła się 7 marca.  Laureatami Plebiscytu Książka Roku 2024 zostali:

Transmisję z gali możecie zobaczyć tutaj:

źródło: Lubimyczytac.pl

 

Więcej o laureatach:

 

 

Literatura piękna

1. „Korowód” – Jakub Małecki

"Korowód" - Jakub Małecki - okładkaWydawnictwo: SQN

Opis: Kim jest ten trzeci, który zawsze idzie obok ciebie?

Mężczyzna z dzieckiem w ramionach uciekający przez zamarznięty Bałtyk. Zakochany Feliks i jego listy pisane  na statku podczas sztormu. Barbara Brzozowska, autorka poczytnych międzywojennych powieści oraz genialny matematyk Tomasz Wilczewski. Wreszcie pisarz Jakub M. Co ich łączy?

W Korowodzie oglądamy rozciągnięty na stulecia taniec, w którym kolejni bohaterowie prowadzą się za ręce, a ich losy splata coś, co w milczeniu podąża śladem każdego z nich…

Nowa powieść Jakuba Małeckiego opowiada o granicach prawdy i fikcji, o strachu i wielkich, często szalonych marzeniach. To odważna, zaskakująca historia, która pędzi, wiodąc czytelnika przez wieki.


 

2. „Nietuzinkowy sklep całodobowy” – Kim Ho-Yeon

"Nietuzinkowy sklep całodobowy" - Kim Ho-Yeon - okładkaWydawnictwo: Znak Literanova

Opis: Na jednej z mało uczęszczanych uliczek Seulu można natknąć się na niepozorny sklep całodobowy. Taki, do którego wpada się tylko na chwilę, by wziąć na wynos kimbap i buteleczkę soju. Pewnego dnia właścicielka, pani Yeom, odzyskuje cenną zgubę dzięki pomocy pewnego bezdomnego mężczyzny. Poruszona jego losem postanawia zatrudnić go w sklepie. Wielki jak niedźwiedź Dokko z początku nie wzbudza zaufania. Nie wiadomo skąd się wziął, cierpi na amnezję, ma problemy z mówieniem. Ale to jego obecność sprawia, że w życiu pracowników i klientów sklepu zaczynają dziać się niezwykłe rzeczy…

Młoda dziewczyna zyskuje odwagę, by zrobić krok dalej. Zapracowany ojciec przestaje topić smutki w alkoholu. Zagubiona matka odnajduje nić porozumienia z synem. Bo czasem jedna iskra dobra wystarczy, aby odmienić życie wielu osób. Urzekająca i ciepła historia, która udowadnia, że choć nie wszystkie błędy można naprawić, to każdy z nas zasługuje na drugą szansę.


 

3. „Zapomniane niedziele” – Valerie Perrin

"Zapomniane niedziele" - Valerie Perrin - okładkaWydawnictwo: Albatros

Opis: Życie zawsze daje nam drugą szansę na szczęście…

Wzruszająca i pełna humoru opowieść o tym, co jest, i o tym, co bezpowrotnie minęło. 
Historia dramatycznej miłości oraz przyjaźni, która łączy pokolenia i buduje nieprawdopodobne mosty. 

Literacki debiut autorki „Życia Violette” i „Cudownych lat”. 

Słodko-melancholijna powieść, która zwróciła uwagę krytyków i czytelników na tę wyjątkową pisarkę i natychmiast trafiła na szczyt francuskich list bestsellerów. Zdobyła w tym kraju aż trzynaście wyróżnień literackich, w tym nagrodę księgarzy.

Justine mieszka z dziadkami i pracuje w domu opieki, gdzie nawiązuje bliską relację z jedną z pensjonariuszek. Kobiety stopniowo dzielą się swoimi historiami. Tymczasem tajemnicza seria telefonów wywraca życie pensjonariuszy – i ich opiekunów – do góry nogami…
Justine Neige ma dwadzieścia jeden lat i od śmierci rodziców w wypadku samochodowym mieszka u dziadków z kuzynem Jules’em, z którym jest bardzo zżyta. Pracuje jako opiekunka w domu spokojnej starości. Uwielbia to zajęcie i spędza całe dnie na wysłuchiwaniu opowieści pensjonariuszy.

Justine jest zafascynowana historią Hélène Hel, prawie stuletniej mieszkanki domu spokojnej starości. Jej życie to gotowy materiał na powieść: spotkanie z Lucienem w 1933 roku, ich miłość, wojna i zdrada, która ich rozdzieliła. Justine pilnie zapisuje każde słowo Hélène w niebieskim notatniku, powoli poznając największe sekrety starszej pani, historię jej życia i miłości, do której się dojrzewa i którą tak łatwo utracić. W końcu jest gotowa zmierzyć się z tajemnicami własnej przeszłości i bolesną, głęboko skrywaną stratą. Stopniowo otwiera się na tragedię, która wstrząsnęła jej dzieciństwem, i próbuje dociec przyczyn, dla których w jej domu nigdy się o niej nie mówi.

Powieściowy debiut Valérie Perrin to opowieść o bliznach, którymi znaczy nas miłość, i o tym, jak przeszłość kształtuje naszą teraźniejszość.


 

Powieść historyczna

1. „Kairos”- Maciej Siembieda

"Kairos"- Maciej Siembieda - okładkaWydawnictwo: Agora

Opis: Brawurowa, wielowątkowa powieść sensacyjno-historyczna o trudnej tożsamości, męstwie, honorze, zdradzie i zemście rozgrywająca się w ciągu czterdziestu lat w przedwojennym Lwowie, wojennej Grecji i powojennym Bytomiu, nieprzewidywalna jak… piłka nożna, od której zależało życie (lub śmierć) bohaterów. Głównymi bohaterami książki są Walter i Bernard Pykowie, dwóch braci stryjecznych z Górnego Śląska. Wielka historia zmieni ich w Niemca i Polaka, wielka polityka zrobi z nich komunistę i prawicowca, a wielka miłość do pięknej Macedonki Eleny sprawi, że ostatecznie staną się śmiertelnym wrogami…

W trzeciej części swojej greckiej trylogii Maciej Siembieda po raz kolejny zaprasza w wyrafinowaną, mocno trzymającą w napięciu (i niemalże filmową!) czytelniczą podróż, w której po mistrzowsku łączy prawdziwe wydarzenia i losy realnych postaci z fikcją literacką.


 

2. „Kobiety” – Kristin Hannah

"Kobiety" - Kristin Hannah - okładkaWydawnictwo: Świat Książki

Opis: Intymny portret dorastania w niebezpiecznych czasach i epicka opowieść o narodzie podzielonym przez wojnę.

Powieść opowiada o życiu wychowanej w tradycyjnym domu studentki, przyszłej pielęgniarki, Frances ,,Frankie” McGrath. Gdy wybucha wojna w Wietnamie, Frankie podejmuje decyzję o pracy wolontariuszki. Rzeczywistość wojny zmienia jej perspektywę widzenia świata. Jest przytłoczona chaosem i zniszczeniami. Każdy dzień to gra życia i śmierci, nadziei i zdrady. Przyjaźnie są głębokie, ale można je stracić w jednej chwili. Książka pokazuje podziały, jakie wojna w Wietnamie wywołała w amerykańskim społeczeństwie oraz traktowanie kobiet, które narażają się na niebezpieczeństwo, aby pomóc innym, a po wojnie nikt o nich nie pamięta. „Kobiety” to emocjonalna, bogato narysowana historia z zapadającą w pamięć bohaterką, której idealizm i odwaga zdefiniują epokę.


 

3. „Do końca moich dni” – Anna Rybakiewicz

"Do końca moich dni" - Anna Rybakiewicz - okładkaWydawnictwo: Filia

Opis: Poruszająca opowieść o bólu, cierpieniu i strachu, ale także o wielkiej miłości, poświęceniu i niegasnącej nadziei.

Apolonia Dobkowska miała odziedziczyć wielki majątek ziemski, wyjść za mąż i wieść szczęśliwe życie. Niespodziewanie zimą 1940 roku została wraz z całą rodziną wsadzona do towarowego pociągu i wywieziona pięć tysięcy kilometrów od domu. Młoda dziewczyna zmieniła pokoje swojego dworu w Szczepankowie na zmarzniętą ziemię Syberii. Apolonia podejmie nieludzki wysiłek, aby zapewnić przetrwanie swojej rodzinie, a zwłaszcza młodszemu bratu. Gdy pozostawiony w Polsce ukochany nie daje znaku życia, a wizja powrotu do kraju coraz bardziej się oddala, Apolonia zaczyna szukać szczęścia tam, gdzie pozornie nie powinna go odnaleźć – w ramionach zakochanego w niej Andrieja. Po zakończeniu wojny nadchodzi długo wyczekiwany moment powrotu do kraju. Czy życie napisało dla tej historii szczęśliwe zakończenie?

 


 

Kryminał, sensacja / thriller

1. „Schronisko, które spowijał mrok” – Sławomir Gortych

“Schronisko, które spowijał mrok” - Sławomir Gortych - okładkaWydawnictwo: Dolnośląskie

Opis: Powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Wrzesień 1947, Cieplice. Uczeń miejscowego liceum zostaje oskarżony o zamach na wysokich radzieckich dygnitarzy. Międzynarodowy skandal wisi w powietrzu, a chłopak musi uciekać.

Grudzień 1991 roku. Do karkonoskiego schroniska Strzecha Akademicka przyjeżdża Andrzej Czerwiński. Mężczyzna chce poznać prawdę o przeszłości ojca, dawnego kierownika Strzechy, który zaginął w niewyjaśnionych okolicznościach. Kilka dni późnej ciało Andrzeja zostaje odnalezione podczas akcji ratunkowej po najtragiczniejszej w historii polskich gór lawinie.

Marzec 2007 roku. Za namową swojego przyjaciela Maksymiliana autor kryminałów Tomasz Wilczur jedzie w Karkonosze z zamiarem napisania powieści inspirowanej tajemniczą śmiercią Czerwińskiego. Pisarz docieka prawdy o zdarzeniach sprzed lat, ale im więcej wie, tym bardziej narasta w nim poczucie, że każdy ma coś do ukrycia…

Co było przyczyną śmierci Andrzeja Czerwińskiego i jaki związek ma zaginięcie jego ojca z wydarzeniami z Cieplic? Tomasz Wilczur swoimi niewygodnymi pytaniami zaczyna rozsadzać zamknięty układ, który latami strzegł tajemnicy o mrocznej przeszłości Strzechy Akademickiej.

—— RECENZJA ——

 


 

2. „Paderborn” – Remigiusz Mróz

"Paderborn" - Remigiusz Mróz - okładkaWydawnictwo: Czwarta Strona

Opis: Czy astrologia może stać się narzędziem zbrodni doskonałej? Olgierd Paderborn, znany z serii o Joannie Chyłce bezkompromisowy prokurator, musi zmierzyć się z tym pytaniem, prowadząc śledztwo w sprawie brutalnego seryjnego mordercy – Rzeźnika znad Odry. W tej mrocznej i pełnej napięcia historii dołącza do niego Karolina Siarkowska, a ich wspólne dochodzenie odkrywa przerażające powiązania między krwawymi zbrodniami a nieprzewidywalnym światem astrologii.

Ta wciągająca fabuła to nie tylko zagadka kryminalna, ale także wyjątkowe starcie intelektów, w którym nic nie jest takie, jak się wydaje. Skomplikowane relacje bohaterów, napięcie w każdej scenie i zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że „Paderborn” to dzieło, od którego trudno się oderwać.


 

3. „Smolarz” – Przemysław Piotrowski

"Smolarz" - Przemysław Piotrowski - okładkaWydawnictwo: Czarna Owca

Opis: Powraca przerażająca bieszczadzka legenda.

W Bieszczadach dochodzi do zaginięcia dwóch turystek. Z powodu tragedii ożywa legenda o ponurym smolarzu. Dręczony wyrzutami sumienia Igor Brudny, który w górach próbował odzyskać spokój, wbrew sobie angażuje się w sprawę. Gdy podejrzenie pada na jego sąsiada, zajmującego się wypałem drewna Samuela, komisarz jako jedyny kwestionuje jego winę. Przeciwko sobie ma nie tylko tajemniczego mordercę, lecz także miejscowy układ sił, na którego czele stoi polityk będący dla mieszkańców niemal bogiem. Szukając sprawcy, Brudny odkryje tajemnicę, przy której straszna legenda okaże się jedynie bajeczką dla dzieci…


 

Literatura obyczajowa, romans

1. „Extinguish the Heat. Runda finałowa” – Herytiera „pizgacz” P.S.

"Extinguish the Heat. Runda finałowa" - Herytiera "pizgacz" P.S. - okładkaWydawnictwo: BeYa

Opis: Życie nauczyło Victorię Clark, że aby przetrwać, musi przywdziewać maski i zbroić się w tarcze ochronne. Znała cierpienie, ból po stracie najbliższych, spustoszenie, jakie poczyniła choroba w jej własnej głowie. Znała apatię, chłód, nienawiść. Myślała, że równie doskonale zna swoje życie, ale los nie przygotował jej na to, że będzie się musiała od nowa uczyć człowieka, którego obraz od prawie pięciu lat miała zapisany w żyłach.

Do tej pory Nathaniel Shey budował wokół siebie mur tak wysoki i gruby, że nie przedarł się przez niego nawet jeden promień słońca. Victoria nie wiedziała, że od ich pierwszego spotkania powoli, jedna za drugą, wyciągała wypalone z krzywd i bólu cegły ze ściany, która oddzielała go od świata. Nie była przygotowana na to, że kiedy wyciągnie ostatnią, ujrzy zupełnie nowego Nathaniela. Zranionego, bezbronnego i nagiego. Młodego mężczyznę, który nie chowa się za pustką i chłodem, który nie ma w sobie gniewu, którego oczy nie błyszczą furią. Nowy Nate jest inny, nieznany i gotowy, by zerwać wszystkie maski z jej twarzy.

W chaosie uczuć i nowych emocji młoda kobieta musi się mierzyć z konsekwencjami kłamstw swojej rodziny. Wie, że ani ona, ani jej bliscy nie zaznają spokoju, dopóki z Giselle Clark, biologicznej matki dziewczyny, nie wypłynie ostatnia kropla krwi. Kolejne tajemnice Culver City wychodzą na jaw. Grzechy się mnożą, a ich długie korzenie coraz mocniej zaciskają się na szyjach Nathaniela i Victorii. Tylko od nich zależy, czy zdołają przeciąć pęta. Oboje wiedzą, że finałowa bitwa nadchodzi. Ostatnia z ostatnich.

Książka dla czytelników powyżej osiemnastego roku życia.


 

2. „Poemat Letniej Tęsknoty” – Joanna Balicka

"Poemat Letniej Tęsknoty" - Joanna Balicka - okładkaWydawnictwo: NieZwykłe

Opis: Autorka bestsellerowej powieści Co wyszeptał nam deszcz!

Poruszająca historia córki bohaterów Kontraktu!

Życie nie bywa łaskawe. Wyzwania, które rzuca, popychają ludzi do czynów wymagających decyzji: „być albo nie być”. 

Tristan Harmon, by przeżyć, musiał nauczyć się kraść. Jednak jedno zlecenie doszczętnie niszczy jego nastoletnie życie. Chłopak zostaje przyłapany na przestępstwie i tym samym zamienia przyczepę, w której dotychczas mieszkał, na celę w zakładzie karnym. 

W nowych realiach namiastkę normalności przynosi mu możliwość pracy poza murami więzienia w akademickiej bibliotece. Wszystko zmienia się w chwili, w której nawiązuje kontakt wzrokowy z dziewczyną o zapadającym w pamięć spojrzeniu.

Siedemnastoletnia Vaiana Laurent wiedzie bajkowe życie: ma kochających rodziców, grupę wiernych przyjaciół i spore ambicje dotyczące przyszłości. Jednak jej romantyczna dusza poszukuje czegoś więcej, przez co dziewczyna czuje się nieszczęśliwa.

Między Tristanem a Vaianą rodzi się więź. Trudno jest im walczyć z uczuciem, a jeszcze trudniej podejmować decyzje, gdy bliscy nastolatki sprzeciwiają się tej miłości.

Książka zawiera treści nieodpowiednie dla osób poniżej szesnastego roku życia.     


 

3. „Medea z Wyspy Wisielców” – Magda Knedler

"Medea z Wyspy Wisielców" - Magda Knedler - okładkaWydawnictwo: Zwierciadło

Opis: Trudne wybory, walka o przetrwanie i poszukiwanie miłości w skomplikowanej atmosferze Dolnego Śląska na początku XX wieku

Mada w swoim krótkim życiu widziała już wiele zła, zaznała głodu i nędzy. Pomiatano nią, kiedy pracowała jako służąca, a później psuła wzrok w podrzędnym zakładzie krawieckim. Wybawieniem dla niej zdaje się być propozycja zamożnego Andreasa Schwietza.

Dziewczyna rozpoczyna służbę w jego domu, zbudowanym na jednej z wysp Jeziora Sławskiego. Odcięta od świata całymi dniami sprząta, gotuje i znosi dokuczliwe zainteresowanie pracodawcy. Uświadamia sobie, że została sam na sam z człowiekiem, który nie ma wobec niej dobrych zamiarów.

Pewnego dnia na wyspę przybywa nowy ogrodnik, Johann. Andreas jest zazdrosny i jego obsesja na tle Mady zaczyna się pogłębiać. Tragedia wisi w powietrzu. Czy da się jej uniknąć? Czy Madzie uda się uciec z ponurej wyspy? Czy Johann będzie jej oparciem w walce z przeciwnościami losu? Czy w trudnym życiu dziewczyny jest w ogóle miejsce na miłość?

 ”Medea z Wyspy Wisielców” to opowieść, w której grecki mit o Medei ożywa na nowo.


 

Romantasy

1. „Iron Flame. Żelazny płomień. Empireum. Tom 2” – Rebecca Yarros

"Iron Flame. Żelazny płomień. Empireum. Tom 2" - Rebecca Yarros - okładkaWydawnictwo: Filia

Opis: Wszyscy spodziewali się, że Violet Sorrengail umrze w trakcie pierwszego roku w Uczelni Wojskowej Basgiath. Jednak Odsiew był zaledwie pierwszym niemożliwym testem mającym na celu pozbycie się kadetów o słabej woli, niemających szczęścia i niegodnych.

Teraz zacznie się prawdziwy trening i Violet już się zastanawia, jak to przetrwa. Nie chodzi o to, że jest wyczerpujący czy wyjątkowo brutalny albo stworzony do tego, by przesuwać próg bólu kadetów do granic wytrzymałości. Problem stanowi nowy wicekomendant, który postawił sobie za punkt honoru udowodnienie Violet, że jest bezsilna – chyba że zdradzi mężczyznę, którego kocha. Mimo że ciało Violet jest słabsze i bardziej kruche niż innych, dziewczyna wciąż ma spryt… oraz żelazną wolę. A dowództwo zapomniało o najważniejszej lekcji, jakiej nauczył ją Basgiath: jeźdźcy smoków tworzą własne zasady. Niestety w trakcie tego roku sama determinacja nie wystarczy.  

Ponieważ Violet zna prawdziwy sekret ukrywany przez Uczelnię Wojskową Basgiath – i być może nic, nawet smoczy ogień, nie będzie w stanie ich uratować. 


 

2. „Bezsilna” – Lauren Roberts

"Bezsilna" - Lauren Roberts - okładkaWydawnictwo: Uroboros

Opis: W świecie rządzonym przez obdarzonych mocami Elitarnych Zwyczajna dziewczyna ze slumsów staje przed wyzwaniem, jak przetrwać.

W królestwie Ilyii Zwyczajni skazani są na banicję lub śmierć. Ich niedobitki ściga Kai, brat następcy tronu, od dziecka szkolony na Egzekutora. W czasie jednej z takich akcji z nieoczekiwanej opresji ratuje go Paedyn, bezdomna dziewczyna bez mocy. W ten sposób ze środowiska ulicznych złodziejaszków Paedyn trafia na organizowany przez króla Turniej, w którym biorą udział wybitni Elitarni. W trakcie morderczych rozgrywek trudnością okaże się nie tylko, jak przeżyć, lecz także – jak odnaleźć się w relacji z księciem. I z jego bratem, budzącym w niej emocje, wobec których czuje się bezsilna…

Opowieść o prawdziwej sile i uczuciu, rodzącym się w zupełnie niespodziewanych okolicznościach.


 

3. „Dom płomienia i cienia” – Sarah J. Maas

"Dom płomienia i cienia" - Sarah J. Maas - okładkaWydawnictwo: Uroboros

Opis: Oszałamiający, trzeci tom pełnej akcji serii Księżycowe miasto!

Bryce Quinlan nigdy nie spodziewała się zobaczyć świata innego niż Midgard, a teraz jedyne, czego pragnie, to tam powrócić. W Midgardzie jest wszystko, co kocha: jej rodzina, przyjaciele i partner. Uwięziona w obcym, nowym świecie będzie potrzebowała dużo szczęścia i sprytu, aby wrócić do domu. Nie będzie to łatwe zadanie, zwłaszcza że wokół jest niewiele osób godnych zaufania.

Hunt Athalar nie pierwszy raz znalazł się w opałach. Po kilku błogich miesiącach ponownie znalazł się w lochach Asteri, pozbawiony wolności i informacji o Bryce. Desperacko pragnie jej pomóc, ale najpierw musi uwolnić się ze smyczy Asterii.

Świat Bryce i Hunta staje na krawędzi upadku – a jego przyszłość spoczywa na ich barkach.


 

Literatura faktu, publicystyka

1. „Wszystko mam bardziej. Życie w spektrum autyzmu” – Jacek Hałub

"Wszystko mam bardziej. Życie w spektrum autyzmu" - Jacek Hałub - okładkaWydawnictwo: Czarne

Opis: O tym, dlaczego dorośli decydują się na diagnozę, dlaczego autyzm to nie zawsze supermoce, o codzienności i relacjach Jacek Hołub rozmawia nie tylko z psychologami, ale przede wszystkim z osobami, które o tym, że są w spektrum autyzmu, dowiedziały się już w dorosłym życiu. Bohaterowie reportażu opowiadają o swoich trudnościach w relacjach społecznych, nadwrażliwościach sensorycznych i potrzebach, ale także o związkach, mocnych stronach i pasjach oraz o tym, co daje im ukojenie i szczęście. Autor konfrontuje mity i stereotypy narosłe wokół autyzmu, opisując zmieniające się wciąż postrzeganie neuroróżnorodności.

Iza ma agorafobię i nie jest w stanie mówić, gdy się stresuje, ale czuje kolory emocji, dźwięków i osób. Kontakty z ludźmi są dla Joanny trudne i budzą jej lęk. Odżywa, zanurzając się w staroindyjskich tekstach. Jest orientalistką i lingwistką kognitywną. Diagnozę otrzymała w wieku pięćdziesięciu dziewięciu lat. Damian ma autyzm i niepełnosprawność intelektualną. Nie mówi, ale śpiewa na scenie. Edyta i chłopaki z ośrodka „Między Innymi” potrzebują większego wsparcia. Każde z nich jest osobną planetą. Dominika i Grzegorz to neuroróżnorodna para – ona z autyzmem, on z ADHD. Mykie jest osobą niebinarną. Marta i Maria są autigender. Dorota, matka dorosłego Piotra z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną, uważa, że jej syn ma prawo sam decydować o sobie. Agnieszka pije, żeby ukoić lęk. Kocha w sobie to, że jest dziwna i dzika. Maciej pasjonuje się komunikacją miejską. Marzy o zamieszkaniu z dziewczyną.

„Napisałem tę książkę, by oddać głos osobom w spektrum autyzmu. To one opowiadają o sobie, swoim życiu i postrzeganiu świata. Jesteśmy różni. Neurotypowi i neuroróżnorodni. Wsłuchując się w siebie nawzajem z otwartością i szacunkiem, możemy stać się lepsi.”
Jacek Hołub


 

2. „Kryminalna historia Watykanu” – Arkadiusz Stempin, Artur Nowak

"Kryminalna historia Watykanu" - Arkadiusz Stempin, Artur Nowak - okładkaWydawnictwo: Agora

Opis: Prawdziwą historię Watykanu pudrowano ckliwymi historiami o dobrych papieżach i świętych wędrujących już za życia na ołtarze. A jaka jest prawda?

Watykan to państwo, w którym pieniądze zbierane na pomoc najuboższym zasilały mafie, a nad sprawującymi władzę nikt nie miał i nie ma kontroli. Od wieków trwa w nim rywalizacja koterii walczących o wpływy, a szantaż jest podstawowym instrumentem zdobywania władzy. W Watykanie trwa nieustanna wojna wszystkich ze wszystkimi, bo zawierane tu sojusze są nietrwałe i mają wymiar taktyczny. Wszystkich uczestników łączy jedno: to dbałość o wizerunek instytucji, w której każdy chce zdobyć władzę na wyłączność. A do tego kamieniem węgielnym watykańskiego państwa jest kłamstwo, które spoczywa w podziemiach Bazyliki Św. Piotra.

Artur Nowak i Arkadiusz Stempin odsłaniają prawdziwą historię Watykanu. Kryminalną historię o morderstwach, szantażach, korupcji i praniu brudnych pieniędzy.


 

3. „Nexus. Krótka historia informacji od epoki kamienia do sztucznej inteligencji – Yuval Noah Harari

"Nexus. Krótka historia informacji od epoki kamienia do sztucznej inteligencji - Yuval Noah Harari - okładkaWydawnictwo: Literackie

Opis: Yuval Noah Harari o ludzkiej podróży od epoki kamienia do ery informacji i o wyborach, których musimy dokonać, by przetrwać.

W swej nowej książce Harari zachęca nas do zastanowienia się, w jaki sposób przepływ informacji stworzył nasz świat. I dlaczego obecnie mu zagraża. Przez ostatnie sto tysięcy lat my, homo sapiens, osiągnęliśmy ogromną moc. Ale pomimo wszystkich tych odkryć, wynalazków i podbojów dziś tkwimy w głębokim kryzysie, który zagraża istnieniu naszego gatunku. Świat stoi na skraju zapaści ekologicznej. Rosną napięcia polityczne. Mnoży się dezinformacja. Pędzimy w erę sztucznej inteligencji – obcej sieci informacyjnej, która grozi nam unicestwieniem. Dlaczego chociaż tak wiele osiągnęliśmy, działamy aż tak destrukcyjnie?

„Przeżywamy najgłębszą rewolucję informacyjną w historii ludzkości, ale nie możemy jej zrozumieć, jeśli nie zrozumiemy tego, co było wcześniej – mówi Yuval Noah Harari. – Historia, ostatecznie, nie jest badaniem przeszłości – jest badaniem zmian. Uczy nas, co się zmienia, a co pozostaje takie samo. Moim celem jest pokazanie, że podejmując świadome wybory, nadal możemy zapobiec najgorszym skutkom. Bo jeśli nie możemy zmienić przyszłości, to po co tracić czas na jej omawianie?”

Harari proponuje, aby zanalizować, w jaki sposób systemy takie jak Cesarstwo Rzymskie, Kościół katolicki czy partia bolszewicka posługiwały się informacją, aby osiągnąć swoje cele. Dobre i złe. Odnosi się także do pilnych wyborów, przed którymi stoimy, ponieważ inteligencja nieludzka zagraża naszemu istnieniu.


 

Autobiografia, biografia, wspomnienia

1. „Alchemia. Powieść Biograficzna o Marii Skłodowskiej – Curie” – Katarzyna Zyskowska

"Alchemia. Powieść Biograficzna o Marii Skłodowskiej - Curie" - Katarzyna Zyskowska - okładkaWydawnictwo: Znak Literanova

Opis: Porywająca historia dwóch wielkich romansów Marii Skłodowskiej-Curie

|Żony, matki, namiętnej kochanki, skandalistki, laureatki dwóch Nagród Nobla

Brzęk wybitej szyby. Wszędzie szkło, do pokoju wpadają kolejne kamienie. Tłum szaleńczo napiera na drzwi, wrzeszcząc: „Złodziejka mężów! Dziwka, cudzoziemka, Żydówka! Wynoś się stąd!”. Krzyki są coraz głośniejsze, Maria z córką biegną schować się na górę, tynk już pęka przy zawiasach, tłum wpada do środka…

Gdy wiadomość o jej romansie z Paulem Langevinem wyszła na jaw, Marii przyszło stawić czoła pogardzie i hipokryzji otoczenia. Chciano nawet uniemożliwić jej wyjazd na ceremonię wręczenia Nagrody Nobla. W czasach, kiedy mężczyźni mogli chwalić się kolekcjami kochanek, a kobiety musiały tłumaczyć się z miłości, ona bez lęku sięgała po to, czego pragnęła.

Katarzyna Zyskowska, autorka bestsellerowych „Szklanych ptaków” o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, w oparciu o dogłębny reaserch, opowiada porywającą historię dwóch wielkich miłości najwybitniejszej polskiej uczonej. To romanse bez szczęśliwych zakończeń – pierwszy, osiemnastoletniej ubogiej guwernantki Mani z paniczem Kazimierzem Żórawskim i ostatni, dwukrotnej noblistki z żonatym fizykiem Paulem Langevinem. To opowieść nie tylko o genialnej naukowczyni, ale przede wszystkim o namiętnej i odważnej kobiecie.

Przygotowana z dbałością o fakty historyczne „Alchemia” to pełna pasji i emocji powieść o najsłynniejszej Polce.


 

2. „Pierwsza dama. Jolanta Kwaśniewska w rozmowie z Emilią Padoł” – Joanna Kwaśniewska, Emilia Padoł

"Pierwsza dama. Jolanta Kwaśniewska w rozmowie z Emilią Padoł" - Joanna Kwaśniewska, Emilia Padoł - okładkaWydawnictwo: W.A.B.

Opis: Jolanta Kwaśniewska po raz pierwszy w tak osobistej rozmowie

To ona przed trzema dekadami stworzyła w Polsce urząd pierwszej damy i to ona do dzisiaj wygrywa we wszelkich sondażach oceniających działalność żon prezydentów.

Jolanta Kwaśniewska – pierwsza dama RP w latach 1995–2005, prawniczka, bizneswoman, założycielka i prezeska fundacji Porozumienie Bez Barier – w szczerym, emocjonalnym, pełnym znakomitych anegdot, a także bardzo poruszających wspomnień wywiadzie. W rozmowie z Emilią Padoł opowiada o dzieciństwie i studiach w Trójmieście, trudnych początkach w Warszawie, wyczekiwanym macierzyństwie, zakładaniu własnej firmy, brutalnej kampanii prezydenckiej w latach 90. i przeprowadzce do Pałacu Prezydenckiego. Jak się urządza gabinet pierwszej damy? Jak staje się głosem kobiet, dzieci i osób z niepełnosprawnościami? Jak kompletuje odpowiednią garderobę? Jak – na przekór sceptykom – odnosi się wielki międzynarodowy sukces? „Pierwsza dama” prowadzi za kulisy zdarzeń na najwyższym państwowym i zagranicznym szczeblu, pokazuje blaski, ale i cienie roli aktywnej pierwszej damy. Wreszcie opowiada o tym, jak wygląda życie „po Pałacu”. A bywa, że jest to życie na podsłuchu.

Jolanta Kwaśniewska zdradza też przepis na małżeńską harmonię, rodzinne szczęście, no i wspaniałą zupę, która zawsze dodaje jej sił.


 

3. „Ted Bundy. Umysł mordercy” – Max Czornyj

"Ted Bundy. Umysł mordercy" - Max Czornyj - okładkaWydawnictwo: Filia

Opis: „Jestem jak cholerne zwierzę, zamknięte w klatce i pokazywane dzieciakom”

Ted Bundy. Najsłynniejszy współczesny seryjny morderca.

Dokonywał masakr. Ukrywał ciała ofiar i pozował je niczym kukły. Odgrywał z nimi makabryczne sceny. A to tylko początek nieprawdopodobnej historii. Rzeczywistość przerosła najbardziej przerażającą fikcję. Nigdy nie obcowaliście z tak czystym złem. Niepowtarzalna narracja pierwszoosobowa przyprawia o dreszcze.

 

—– RECENZJA ——

 


 

Fantasy

1. „Rozdroże kruków” – Andrzej Sapkowski

"Wiedźmin. Rozdroże kruków" - Andrzej Sapkowski - okładkaWydawnictwo: SuperNowa

Opis: Oto słowa Proroka: zaprawdę powiadam wam, że nastanie chaos w wielu miejscach i ogień często będzie wybuchał.

Słońce rozjaśni się w nocy, a księżyc w ciągu dnia, gwiazdy zaś zaczną spadać. Krew będzie ciec z drzewa, a kamień wyda głos.

Dzikie bestie będą atakować, a niewiasty brzemienne będą rodzić potwory.

I oto sprawdziło się proroctwo i oczom naszym stało się ono widome: niewiasty porodziły potwory.

Wiedźmini są tymi potworami, heroldami chaosu i zguby.

Anonim, Monstrum albo wiedźmina opisanie

 

—– RECENZJA —–

 


 

2. „Mszczuj” – Katarzyna Berenika Miszczuk

"Mszczuj" - Katarzyna Berenika Miszczuk - okładkaWydawnictwo: Mięta

Opis: Tym razem Jaga nie narzeka na nudę. Jej spokojne życie u boku Mszczuja staje pod znakiem zapytania, gdy Swarożyc upomina się o spełnienie obietnicy. Kiedy Weles opuszcza zaświaty, z najciemniejszych czeluści puszczy wychodzą rządne wolności demony. Szeptucha oraz bóg ognia będą musieli stawić im czoła. Magiczny czas zimowego przesilenia oraz kłótnia z nagle negującym magię kapłanem sprawiają, że Jaga bardzo chętnie daje się porwać w wir przygody.

Niestety zapomina się w tym szaleństwie, a jej życie zmienia się nieodwracalnie. Miesiące mijają i zbliża się rusałczy tydzień, a wraz z nim nadchodzi jej przeznaczenie.

—– RECENZJA —–

 


 

3. „Cesarstwo potępionych. Wampirze Cesarstwo. Tom 2” – Jay Kristoff

"Cesarstwo potępionych. Wampirze Cesarstwo. Tom 2" - Jay Kristoff - okładkaWydawnictwo: Mag

Opis: Niecierpliwie wyczekiwana kontynuacja Wampirzego Cesarstwa, bestsellera Sunday Timesa.

Gabriel de León ocalił Świętego Graala od śmierci, ale stracił przy tym szansę na położenie kresu wiecznej nocy.mPo tym, jak na dobre wyrzekł się swoich srebroświętych braci, wyrusza z Graalem w drogę, aby poznać prawdę o tym, jak zakończyć bezdzień.

Ostatniemu Srebroświętemu zagrażają jednak liczne niebezpieczeństwa, zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Ścigany przez potomków Wiecznotrwałego Króla, wciągnięty w tkane od stuleci pajęczyny wojen i waśni i dręczony wzmagającą się żądzą krwi może nie dożyć chwili, gdy objawiona zostanie prawda na temat Graala.

Prawda zbyt straszna, by ktokolwiek potrafił ją objąć wyobraźnią.


 

Science Fiction

1. „Operacja Mir” – Remigiusz Mróz

"Operacja Mir" - Remigiusz Mróz - okładkaWydawnictwo: Filia

Opis: Kontynuacja bestsellerowego „Projektu Riese”!

Parker budzi się w innym, nieznanym mu świecie, nie mając pojęcia, jak się do niego dostał. Tutejsza Natalia nie przypomina jego Nataszy, on sam zaś zostaje wrzucony w życie innej wersji siebie – życie, którego nie zna i z którym nie chce mieć nic wspólnego.

Zaczyna poszukiwać drogi powrotnej do znanej mu rzeczywistości, podczas gdy Natasza robi wszystko, by go odnaleźć. Napotyka jednak w tunelach Kompleksu Riese osoby, które nie powinny się tam znajdować. A zaraz potem cały świat obraca się w entropiczny chaos…

 


 

2. „Ja, która nie poznała mężczyzn” – Jacqueline Harpman

"Ja, która nie poznała mężczyzn" - Jacqueline Harpman - okładkaWydawnictwo: ArtRage

Opis: Powieść o samotności, kobiecej przyjaźni i świecie bez mężczyzn.

Bezimienna dziewczyna spędza całe swoje życie wraz z trzydziestoma dziewięcioma innymi kobietami w podziemnym więzieniu. Pod nieustannym nadzorem uzbrojonych strażników, którzy nigdy nie wypowiadają do nich choćby słowa, więźniarki nie wiedzą nawet, jak się tam znalazły, nie mają pojęcia o upływie czasu i jedynie niejasno pamiętają swoje wcześniejsze życie. Bohaterka nie wie, czym zasłużyła sobie na swój los ani jak wygląda świat na zewnątrz, wyobraża go sobie tylko mgliście na podstawie opowieści współwięźniarek. Jednego dnia rozlega się alarm, nadzorcy znikają, a ona musi wymyślić siebie na nowo, przytłoczona pełną niepewności i niebezpieczeństw wolnością. Ale czym w tej powieści jest wolność i skąd wziął się ten dystopijny świat? Czy został porzucony?

Zniszczony przez wirusa? Najechany?


 

3. „Początkujący złoczyńca” – John Scalzi

"Początkujący złoczyńca" - John Scalzi - okładkaWydawnictwo: Fabryka Słów Sp. z o.o.

Opis: W świecie, gdzie człowiek człowiekowi wilkiem, warto być… kotem.

Charlie nie jest żadnym superbohaterem. Można by powiedzieć, ze jest całkiem zwyczajnym gościem, ale tak naprawdę plasuje się w najniższych granicach średniej. Jest rozwodnikiem, mieszka z kotem w domu, który jego rodzeństwo usilnie stara się sprzedać. Pracuje dorywczo jako nauczyciel i marzy tylko o tym, by otworzyć pub w centrum miasta. O ile jakikolwiek bank udzieli mu na to kredytu, na co nieszczególnie się zanosi.

Nieoczekiwany spadek po zmarłym wuju wydaje się istnym błogosławieństwem i rozwiązaniem wszystkich problemów. I tu całkowita racja. Wydaje się. Charlie nie doczytał najwyraźniej aneksu małym druczkiem i razem ze spadkiem przyjął…imperium złoczyńców. Jasne, wraz z kryjówką na wulkanicznej wyspie, superlaserami i wypasionymi jamami z lawą. Ale też z całą rzeszą wrogów i to nie tak staroświeckich jak jego poczciwy wujek-złoczyńca. Jego rywale są bogatymi, bezdusznymi drapieżnikami wspieranymi przez międzynarodowe korporacje i organizacje lubujące się w inwestycjach wysokiego ryzyka.

Na barki Charliego spada więc ciężar, zapoczątkowanej przez wujka wojny, wypowiedzianej niegdyś lidze superzłoczyńców. Na szczęście z bandą zrzeszonych acz kłopotliwych delfinów, nadludzko inteligentnymi i gadatliwymi kotami szpiegowskimi oraz innymi przerażającymi popleczniczkami u boku, schodzenie na złą drogę, wydaje się całkiem… dobre.


 

Horror

1. „Im mroczniej, tym lepiej” – Stephen King

“Im mroczniej, tym lepiej” - Stephen King - okładkaWydawnictwo: Albatros

Opis: 12 prawdziwych rarytasów od króla horroru.

Od krótkich nowel, przez dłuższe opowiadania, po mini powieści.
Od klasycznych horrorów, przez kryminały, po prozę obyczajową.
Od Derry, przez Castle Rock, po Florydę
Od dreszczy zgrozy, przez dramatyczne napięcie, po łzy rozbawienia.

Każdy z tych utworów nosi znamiona kultowego i drąży mroczną stronę życia. A niezależnie od tego, o czym Mistrz Grozy pisze – o koszmarnych snach, trywialnych lękach, amerykańskiej rzeczywistości czy spotkaniach z Obcymi – zapewnia czytelnikowi nieskończoną przyjemność czytania, wzrusza go lub wywołuje dreszcz obrzydzenia, zaskakuje albo – jak klasyczny King – przeraża.

Otwierające tom opowiadanie Dwóch utalentowanych skubańców to historia dwóch mężczyzn dorastających w małym miasteczku w stanie Maine oraz pilnie strzeżonej tajemnicy, która zmieniła ich życie na zawsze. Zły sen Danny’ego Coughlina opowiada o mężczyźnie, którego jedyną przewiną był zły sen – bardzo świadomy i realistyczny koszmar o miejscu brutalnej zbrodni. Sen, nie sen – rzecz wydaje się niezwykle podejrzana stróżom prawa, którzy tropią Danny’ego niestrudzenie, prowadząc coraz bardziej brutalne i irracjonalne śledztwo. Historia opisana w Grzechotnikach stanowi swego rodzaju kontynuację kultowej powieści Kinga o krwiożerczym psie, zatytułowanej Cujo. Pogrążony w żałobie wdowiec udaje się na Florydę, gdzie zamiast pocieszenia, otrzymuje przerażający spadek. Droga do Zajazdu Zjazd to ukłon w stronę twórczości znakomitej Flannery O’Connor. Z kolei Strzeżcie się snów inspirowane jest pisarstwem Cormaca McCarthy’ego i dedykowane temu wybitnemu, niedawno zmarłemu pisarzowi.

 

—– RECENZJA —–

 


 

2. „Po zbutwiałych schodach” – Anna Musiałowicz

"Po zbutwiałych schodach" - Anna Musiałowicz - okładkaWydawnictwo: Stara Szkoła

Opis: Była stara i brzydka. Mijało się ją bez słowa, bo wtopiła się w okoliczny krajobraz pełen chaszczy, pyłu i kamieni, tak jakby zrodziła ją ziemia, a nie stworzyły ręce budowniczych. Skrywała w sobie sekrety, o których szeptano tylko pośród czterech ścian. Kamienica.

Po jej zbutwiałych schodach Anna Musiałowicz wprowadza nas w światy równoległe, gdzie czas przestaje mieć znaczenie, a losy lokatorów splatają się w przedziwnych okolicznościach. Co łączy wszystkich bohaterów? Co ich rozdzieli? I kim jest stary Ciesiółka – gospodarzem czy może tajemniczym strażnikiem tego miejsca?

 


 

3. „Co porusza martwych” – T. Kingfisher

"Co porusza martwych" - T. Kingfisher - okładkaWydawnictwo: SQN

Opis: Wielokrotna zdobywczyni nagród Locusa i Hugo przedstawia trzymający w napięciu i klimatyczny retelling kultowego opowiadania Edgara Allana Poe Zagłada domu Usherów.

Kiedy Aleks Easton, emerytowanu żołnierzu, otrzymuje wiadomość, że jenu przyjaciółka z dzieciństwa, Madeline Usher, umiera, udaju się do rodowego domu Usherów w odległej Ruravii.

Zastaju tam jezioro pulsujące mrokiem, otoczone niesamowitą mieszanką grzybów i opętanej fauny rodem

z najgorszych koszmarów.

Madeline nocami lunatykuje i mówi dziwnymi głosami, a jej brat Roderick cierpi na tajemniczą chorobę nerwową.

Aleks, wspieranu przez brytyjską mikolożkę i zdezorientowanego amerykańskiego lekarza, musi rozwikłać tajemnicę domu Usherów, zanim pochłonie ona ich wszystkich.

Pozycja obowiązkowa dla czytelników, którzy szukają nowych, mrożących krew w żyłach wrażeń.

 


 

Literatura młodzieżowa

1. „Przystań lepszego jutra” – Monika Rutka

"Przystań lepszego jutra" - Monika Rutka - okładkaWydawnictwo: BeYa

Opis: Nie możemy wybrać, z kim połączy nas pokrewieństwo, ale możemy zdecydować, kto będzie naszą rodziną

Wraz ze śmiercią ukochanej opiekunki Wandy Wellington siedemnastoletnia Jane Miller traci ostatnią bliską sobie osobę. Osierocona dziewczyna musi doczekać dorosłości w domu syna Wandy, Andrew, jego żony Anny i ich dwóch synów. Na szczęście Wellingtonowie nie są jej zupełnie obcy, o ile w towarzystwie dorosłych Jane od zawsze czuła się skrępowana, o tyle w osiemnastoletnim Luke’u znalazła bratnią duszę, a w sześcioletnim Milesie młodszego brata, którego nigdy nie miała.

Zmiana otoczenia po śmierci Wandy niesie za sobą nie tylko paraliżujące uczucie wyobcowania, ale też powrót do przeszłości. Chodzi o przyjaciół Luke’a, Briana, Lucy, Patricka i Haydena. Owszem, myśl o spotkaniu z Brianem i Lucy przywołuje wiele cudownych wspomnień, jednak tego samego nie można powiedzieć o pozostałej dwójce. Hayden w szczególności zaszedł Jane za skórę, ponieważ nikt nigdy nie upokarzał jej tak jak on.

Od ich ostatniego spotkania minęło sporo czasu. Jane jeszcze nie wie, jak wiele się zmieniło i ile jej umykało, gdy przyjeżdżała w odwiedziny do Wellingtonów. Wkrótce zrozumie, że ludzie, których jak jej się wydawało dobrze znała, nawet w połowie nie są tacy, za jakich ich miała.

Nadeszła chwila, by zdjąć maski i pokazać Jane druzgocącą prawdę. Czy dziewczyna udźwignie to, co się pod nimi kryje…?

Książka dla czytelników powyżej piętnastego roku życia.


 

 

2. „Wakacje nad morzem” – Marta Bijan

"Wakacje nad morzem" - Marta Bijan - okładkaWydawnictwo: Young

Opis: To mogłoby być kolejne zwyczajne lato nad polskim morzem, gdyby nie Hotel Bursztyn.

Leo prawie nie sypia.

Leo nigdy nie płacze.

Leo ciągle kłamie.

Odkąd jej mama zapadła w śpiączkę, szesnastolatka jest pod opieką starszego brata Roberta – jedynej osoby, którą jeszcze darzy sympatią i zaufaniem. Jako dzieci często spędzali rodzinne wakacje nad morzem, gdzie długie godziny na plaży dzielili z Filipem, zaprzyjaźnionym synem właścicieli Hotelu Bursztyn. Pewnego lata wyjazdy w tamte strony po prostu się skończyły. Bez wyraźnego powodu.

Dziesięć lat później Bursztyn i Filip znów pojawiają się w ich życiu. Tym razem rodzeństwo podejmuje letni staż w hotelu, w którym wszystko odbiega od normy. Goście zaczynają zachowywać się dziwnie, relacje między nastolatkami gęstnieją z dnia na dzień, a Bałtyk zdaje się wyrzucać na brzeg wszystkie zatopione przez lata tajemnice.

Leo wreszcie będzie musiała zmierzyć się z tym, co próbowała całe życie od siebie odsuwać – z prawdą.

“Wakacje pod morzem” to kolejna powieść Marty Bijan, która nie daje się sklasyfikować do jednego konkretnego gatunku. Sielankowość plaży i leniwego lata przeplata się z grozą, a miłość i nienawiść mają jedno imię.


 

3. „Cmentarz zagubionych dusz” – Paulina Hendel

"Cmentarz zagubionych dusz" - Paulina Hendel - okładkaWydawnictwo: We need YA

Opis: Wydaje się, że w życiu Maxa Opoki wreszcie wszystko zaczęło się układać. Zadomowił się w Lawendowym Dworku, opanował sytuację na cmentarzu, zaprzyjaźnił się z zamieszkującymi go duszami i pracownikami. Ale taki luksusowy spokój nie może przecież długo trwać…

Max dostaje propozycję nie do odrzucenia: zostanie wysłany z misją szpiegowską na inny cmentarz położony… hm, tam gdzie wrony zawracają – w maleńkiej wiosce Pokos na skraju Zimowej Puszczy. Kiedy Max przybywa na miejsce, nie zostaje zbyt życzliwie przyjęty, ani przez żyjących mieszkańców, ani przez tamtejsze dusze. A co gorsza, dziedziczka cmentarza okazuje się… no cóż, nad wyraz specyficzna. Livia – niepozorna, białowłosa dziewczyna z niepokojącym blaskiem w oczach – trzyma całą Zimową Puszczę żelazną ręką. Jakim cudem udaje jej się poskromić niepokorne dusze? Dlaczego jest tak wrogo nastawiona wobec całego świata? Jakie tajemnice kryje cmentarz, którym opiekuje się młoda dziedziczka?

Z pozoru prosta misja okazuje się coraz bardziej skomplikowanym zadaniem…


 

Literatura dziecięca

1. „Glutologia” – Adam Mirek, Katarzyna Cerazy

"Glutologia" - Adam Mirek, Katarzyna Cerazy - okładkaWydawnictwo: Znak Emotikon

Opis: Założę się, że wiesz, jak to jest chorować. Z nosa ciągną się gluty, twoje czoło jest gorące jak piekarnik, a ty nie masz siły nawet na ulubiony serial czy ukochaną książkę.

Co tu się dzieje?! To twoje ciało broni się przed najazdem szpiegów i wysłanników chorób: wrogich wirusów i bakterii. Ale nic się nie martw! Twój mózg już wysłał na odsiecz armię odważnych superkrwinek. A gdy one same nie dadzą rady, wtedy do walki wkroczą lekarze i farmaceuci.

Wyrusz w podróż do tajemniczego świata glutologii.

Z książki dowiesz się między innymi:

  • skąd tabletka wie, gdzie boli,
  • dlaczego niektórzy po wypiciu szklanki mleka pędzą do toalety,
  • kim jest cichy złodziej kości,
  • dlaczego wirus jest wredniejszy niż bakteria
  • oraz jak nie dać się chorobom, wstrętnym robalom i mikropaskudom.

Niech zdrowie będzie z tobą!


 

2. „TOPR. O psie, który został ratownikiem” – Beata Sabała – Zielińska, Katarzyna Krasowska

"TOPR. O psie, który został ratownikiem" - Beata Sabała - Zielińska, Katarzyna Krasowska - okładkaWydawnictwo: Prószyński Media

Opis: „Był sobie pies”. Albo… „Dawno, dawno temu był sobie pies”. Tak można by zacząć opowieść o bohaterze tej książki, gdyby była bajką. Bajką jednak nie jest.

To prawdziwa historia o psach, które ratują ludzi w górach. A zatem ani „dawno temu”, ani tym bardziej „był sobie”, bo wciąż jest. On i jego koledzy. Są na każde wezwanie.

Vero nie wiedział, że zostanie ratownikiem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Ba, nawet nie chciał nim zostać. Zamierzał być po prostu szczęśliwym, beztroskim psem. Stanął tymczasem przed wyzwaniami, które go przerażały, i oczekiwaniami, które go przerastały. Tak przynajmniej mu się wydawało, zwłaszcza gdy przyszło mu się zmierzyć z żelaznym smokiem! Gdy musiał nauczyć się wskakiwać do helikoptera, a potem z niego wyskakiwać! A wiecie, jak trudno znaleźć człowieka pod śniegiem? Vero uczył się tego długo i o mało nie zwątpił w siebie. Na szczęście miał Dolinę, mądrą i życzliwą przyjaciółkę. I miał swojego Pana, któremu ufał.

Chcecie poznać losy czworonożnych ratowników górskich? Chcecie dowiedzieć się, jak zostają jednymi z najlepszych psów lawinowych na świecie? Chcecie poczuć, jak to jest założyć na grzbiet czerwone szelki z błękitnym krzyżem? Posłuchajcie opowieści Vera, owczarka niemieckiego, który przez dekadę służył w elitarnej grupie TOPR-u.

Wszyscy bohaterowie tej książki istnieją lub istnieli naprawdę. Nawet ich imiona są prawdziwe. Sekcja psów lawinowych, w której jest obecnie siedem psów, działa w TOPR-ze od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku – i ma się doskonale.


 

3. „Słowiańskie mity i opowieści w komiksie” – Wiktoria Korzeniewska, Natalia Noszczyńska

"Słowiańskie mity i opowieści w komiksie" - Wiktoria Korzeniewska, Natalia Noszczyńska - okładkaWydawnictwo: Nasza Księgarnia

Opis: Mity słowiańskie w komiksie? Tego jeszcze nie było.

W kogo wierzyli nasi słowiańscy przodkowie? O co chodzi z topieniem marzanny na wiosnę? Jak się pozbyć zmory? I co wspólnego z tym wszystkim ma… jajko?!

Sprawa z mitologią Słowian jest trochę skomplikowana, ponieważ istnieje bardzo mało źródeł, ale pisarka Wiktoria Korzeniewska (obecna w internecie jako @SlavicBook) i ilustratorka Natalia Noszczyńska podjęły się opowiedzenia wszystkiego młodszym czytelnikom w prosty i wciągający sposób. Poznacie słowiańskich bogów, stare tradycje, które przetrwały aż do dziś, oraz dostaniecie trochę inspiracji do słowiańskiego „zrób to sam”.


 

Debiut

1. „Wszyscy byliśmy za młodzi” – Marta Lichoń

"Wszyscy byliśmy za młodzi" - Marta Lichoń - okładkaWydawnictwo: Moondrive

Opis: Wszystko stało się bardzo szybko. Nagle staliśmy się dorośli – choć nie całkiem. Nie byliśmy już dziećmi, ale nie byliśmy też w pełni dojrzali. Zaczęliśmy rozumieć, że dorastanie polega na podejmowaniu decyzji, których nie chcemy podejmować, na wybieraniu, co dla nas cenne, a co nie, na życiu z nadzieją, że tym razem nie popełnimy błędu, że tym razem się uda… Bo w końcu kiedyś musi się udać

A jeśli wcale nie chcemy dorastać? Jeżeli chcemy zatrzymać czas – trwać w beztrosce, zakochać się i bawić, nie musieć wybierać między dobrem a złem? Ale czas się nie zatrzyma. Lata nie przestaną płynąć. Miesiące nie staną się dłuższe. A my musimy wiedzieć już, mimo że nie rozumiemy…

Powieść o dojrzewaniu i próbach odnalezienia siebie. Historia, która angażuje, która łamie serce, ale i tak sprawia, że wciąż masz ochotę do niej wracać – podobnie jak wraca do niej niemal milion czytelników na Wattpadzie.


 

2. „Lato dni ostatnich” – Marcin Okoniewski

"Lato dni ostatnich" - Marcin Okoniewski - okładkaOpis: Na spokojną prowincję zbliża się śmiertelne zagrożenie, które wywróci beztroskie życia mieszkańców do góry nogami. 

Bibliotekarka otrzymuje faks informujący o konieczności przygotowania się na najgorsze. Podzieli się tą wiadomością czy będzie chciała ratować tylko siebie? Czy burmistrz uchroni ukochane miasto przed apokalipsą? Komu zaufają mieszkańcy w obliczu katastrofy? Pozostaną lojalni czy podążą jak owce za pasterzem do azylu, o którym od lat krążą tylko legendy?

Jak odnajdą się w tym chaosie dwie siostry, które miały być tu tylko przejazdem?
Pierwszy dzień lata będzie dla wielu dniem próby.
A to dopiero początek.


 

3. „Obserwatorium” – Jarosław Szczyżowski

"Obserwatorium" - Jarosław Szczyżowski - okładkaWydawnictwo: Znak Literanova

Opis: Mroczne Karkonosze. Niewyjaśnione tajemnice. Historia rodem z Archiwum X.

Dźwięki przybierały na sile.

Industrialne, basowe tony przenikające każdą komórkę ciała.

Uporczywe i rytmiczne, jakby ktoś nadawał komunikat z bardzo daleka.

Mieczkowski wiedział, że tej nocy już nie zaśnie.

Meteorolodzy w obserwatorium na Śnieżce rejestrują serię niepokojących dźwięków, układających się w tajemniczy komunikat. Jednocześnie wokół najwyższego szczytu Karkonoszy pojawia się gigantyczny kokon z chmur. Ludzie, którzy mają kontakt z anomalią, tracą zmysły, cierpią na chorobę popromienną, a niektórzy znikają bez wieści.

Czy zaszyfrowana wiadomość to przekaz od obcej cywilizacji, militarna prowokacja, czy może szansa dla świata, który zmierza ku upadkowi? Czy odpowiedź na to pytanie kryje się w sudeckich legendach i podaniach sprzed wieków?

Piotr Mieczkowski próbuje rozwikłać tę zagadkę. Jednak, aby to zrobić, będzie musiał opuścić obserwatorium i wyruszyć na spotkanie z Nieznanym.

A przecież nigdy nie wiesz, co czeka cię na karkonoskim szlaku.

Zwłaszcza we mgle…

Jarosław Szczyżowski, miłośnik Sudetów i doświadczony przewodnik, stworzył thriller, w którym na nowo ożywają najmroczniejsze karkonoskie legendy. W mistrzowski sposób oddał klimat górskich szlaków i pokazał prawdziwe, dotąd skrywane, niebezpieczne oblicze Śnieżki.


 

Audiobook

1. „Paderborn” – Remigiusz Mróz

"Paderborn" - Remigiusz Mróz - okładkaLektor: Jarociński Robert

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Opis:

Czy astrologia może stać się narzędziem zbrodni doskonałej? Olgierd Paderborn, znany z serii o Joannie Chyłce bezkompromisowy prokurator, musi zmierzyć się z tym pytaniem, prowadząc śledztwo w sprawie brutalnego seryjnego mordercy – Rzeźnika znad Odry. W tej mrocznej i pełnej napięcia historii dołącza do niego Karolina Siarkowska, a ich wspólne dochodzenie odkrywa przerażające powiązania między krwawymi zbrodniami a nieprzewidywalnym światem astrologii.

Ta wciągająca fabuła to nie tylko zagadka kryminalna, ale także wyjątkowe starcie intelektów, w którym nic nie jest takie, jak się wydaje. Skomplikowane relacje bohaterów, napięcie w każdej scenie i zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że „Paderborn” to dzieło, od którego trudno się oderwać.


 

2. „Zastępcza” – Katarzyna Wolwowicz

"Zastępcza" - Katarzyna Wolwowicz - okładkaLektor: Filip Kosior

Wydawnictwo: Zwierciadło

Opis: Jagoda Zdrojewska wiedzie cudowne życie. Jest piękna, zamożna, a jej mąż to znany neurochirurg. Gdyby tego było mało, kobieta ma pracę marzeń. Odwiedza pięciogwiazdkowe kurorty i opisuje swoje podróże w znanym czasopiśmie. Ale… ktoś brutalnie odbiera jej życie. Policjanci podejrzewają jej męża, którego znaleźli przy ofierze. Lena – sąsiadka Zdrojewskich – uważa, że małżeństwo od dawna przechodziło kryzys, w domu bywały głośne awantury, a Jagoda wdała się w romans, co tylko potwierdza policyjną hipotezę. Jednak komisarz Tymon Hanter, brat podejrzanego, zrobi wszystko, by oczyścić Wojtka z zarzutów. Rozpoczyna prywatne śledztwo, odkrywając wiele głęboko skrywanych tajemnic, nie tylko z życia prywatnego Jagody, ale także dziennikarskiego dochodzenia, które prowadziła. Co takiego działo się w hinduskim SPA bogini Parwati, tak często odwiedzanym przez Jagodę? Kim jest Rashid Kumari i jaką rolę odegrał pod koniec jej życia? A przede wszystkim – kto zabił i czy małżeństwo państwa Zdrojewskich naprawdę było takie idealne…?

„Zastępcza” to opowieść o zbrodni, kłamstwie i o pragnieniu silniejszym od wszystkiego innego.


 

3. „Śleboda” – Małgorzata i Michał Kuźmińscy

"Śleboda" - Małgorzata i Michał Kuźmińscy - okładkaLektor: Zadura Janusz

Wydawnictwo:  Aleksandria

Opis: Anka Serafin, młoda doktor antropologii z Krakowa, jedzie w Tatry, by szukać własnej tożsamości. Znajduje trupa. Zmasakrowane zwłoki z Doliny Suchej Wody należą do starego górala Jana Ślebody. Jego historia wiedzie ku wstydliwie skrywanej podhalańskiej przeszłości. To zabójstwo jest dopiero pierwszą ze zbrodni, które zdają się karą za stare grzechy. Czy Anka i tabloidowy dziennikarz Sebastian Strzygoń odkryją, kto zabija w Murzasichlu? Dlaczego krwią ofiar maluje swastykę? I czy przekonają się, ile dla górali warta jest śleboda, czyli wolność?

 


 

 

Ekranizacja

1. „Diuna: Część II” – Denis Villeneuve

2. Biedne istoty” – Yorgos Lanthimos

3. „Prosta sprawa” – Cyprian T. Olencki

 

Człowiek Książki

 

1. Okoń w sieci – Marin Okoniewski

2. Wspierajkulture – Robert Jasiak

3. Prostymislowami – Natalia Miśkowiec

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *