"Pocałuj mnie pod jemiołą" - Renata Kosin, Dorota Milli, Krystyna Mirek, Agnieszka Olejnik, Alek Rogoziński, Joanna Tekieli, Karolina Wilczyńska - kot kawa i ksiazki
Książki,  Literatura obyczajowa

„Pocałuj mnie pod jemiołą” – Renata Kosin, Dorota Milli, Krystyna Mirek, Agnieszka Olejnik, Alek Rogoziński, Joanna Tekieli, Karolina Wilczyńska – recenzja

Jemioła – dość specyficzna roślina. Z jednej strony pasożyt, który atakuje drzewa a z drugiej? Z drugiej, roślina mistyczna, której przypisuje się wiele właściwości magicznych, uznawana w starożytności za dar bogów. Jednym z najbardziej znanych wierzeń jest pocałunek pod jemiołą, który ma sprawić, że nasza miłość będzie trwała wiecznie. Właśnie ten przesąd, a może najprawdziwsza prawda, posłużył jako motyw przewodni siedmiorgu polskim pisarzy do stworzenie świątecznej antologii. “Pocałuj mnie pod jemiołą” to antologia, która zabierze nas do uroczego schroniska, w którym dzieją się pełne emocji historie ludzkie.

Schronisko pod Jemiołą zaprasza w swe progi każdego. Nie pyta i nie ocenia, otula ciepłem kominka i zapachem świeżo parzonej kawy. To tu, w jego drewnianych ścianach dzieją się historie, pełne miłości i niepewności, uśmiechu i łez. Pierwszą z nich jest historia Piotra i Emilii, bohaterów opowiadania “Jak ze snu” autorstwa Renaty Kosin. Burzliwy początek, zaprowadził ich do Schroniska pod Jemiołą, gdzie będą musieli podjąć decyzję odnośnie ich przyszłości. Czy uda im się ją zgodnie podjąć? Skoro jemioła to i pocałunki a więc Dorota Milli serwuje nam “Świąteczny pocałunek”.  Małgosia postanawia spędzić święta z dala od rodziny, dość ma ciągłych pytań odnośnie jej stanu wolnego. W tym celu udaje się do schroniska, bo przecież jakie jest prawdopodobieństwo, że spotka tam kogoś znajomego? Jak możecie się domyślić, los szykuje dla niej coś całkowicie innego. Progi schroniska przekracza, Przemek, z którym nasza bohaterka toczy wojnę. Ciekawi jak to się skończy? Krystyna Mirek w swoim “Prezencie” opowiada nam historię nietypowego prezentu urodzinowo – świątecznego a także o tym, że nie wszystko jest tak idealne jak byśmy chcieli.

“Obietnica” Agnieszki Olejnik to historia Matyldy, która wraz z ekipą wyjeżdża na święta w góry. Poza bagażem niezbędnych rzeczy, niesie także bagaż doświadczeń życiowych, niekoniecznie tych dobrych. Czy małomówny Jakub pomoże jej spojrzeć jaśniej na nadchodzącą przyszłość? Alek Rogoziński w “Śladach na śniegu” opowie nam historię w historii. Poznajcie Leokadię i Waldemara, małżeństwo z dość długim stażem i w słusznym wieku. Starsza pani umilając sobie dzierganie ocenia i komentuje innych bywalców schroniska. Nawet nie zdaje sobie sprawy jak bardzo myli się w swojej ocenie, dopóki nie usłyszy historii opowiadanej przez nastoletnią Karolinę. “Gwiazdkowa królowa” Joanny Tekieli wrzuca nas w środek powstającego rozłamu małżeństwa Krystyny i Marka. Czy postawienie na swoim i wyjechanie samotnie pozwoli im spojrzeć na wszystko inaczej i wrócić na prawidłowe tory? Antologię zamyka opowiadanie Karoliny Wilczyńskiej “Cud przed-narodzin”. Poznamy w nim Miśkę i jej historię a także dowiemy się o nietypowym pocałunku pod jemiołą.

"Pocałuj mnie pod jemiołą" - Renata Kosin, Dorota Milli, Krystyna Mirek, Agnieszka Olejnik, Alek Rogoziński, Joanna Tekieli, Karolina Wilczyńska - kot kawa i ksiazki

“Pocałuj mnie pod jemiołą” to siedem ludzkich historii, których łączy miejsce a także magiczna jemioła. To opowiadania, które dostarczą nam różnych emocji. Poruszą czasem delikatne struny, czasem spowodują mimowolny uśmiech. Uwypuklą fakt, że nie wszystko jest takie jak widzimy, że idealizowanie przysłania nam czasem prawdę a niedostrzeganie potrzeb drugiej osoby oddala tylko od siebie. I choć owe opowiadania, kryją w sobie pewien rodzaj smutku, to jednak są to szczęśliwe historie, pełne miłości i czułości, zarażające optymizmem i chęcią do działania.

Różni autorzy, różne style sprawiają, że jedne opowiadania podobają się bardziej niż drugie. W niektóre zaczytujemy się bez opamiętania i smucimy gdy następuje koniec, przy innych z uśmiechem witamy ostatnią stronę. Mimo to, owe zróżnicowanie sprawia, że całość czyta się szybko i przyjemnie. Nie wiemy co będzie następne więc mamy namiastkę niespodzianki i przyjemnego oczekiwania. Nie jesteśmy też przesyceni historią bądź zasłodzeni piernikowym lukrem.

“Pocałuj mnie pod jemiołą” to antologia, która zabiera nas w podróż po ludzkich losach. Czasem zwyczajnych a czasem takich, w które trudno uwierzyć. Przyprószy nas śniegiem, otuli świątecznym klimatem i zachęci do przemyśleń. Sprawi, że zechcecie trochę bardziej uwierzyć w magię jemioły i zapragniecie pocałunku pod nią. Życzę Wam tego oraz dobrze spędzonego czasu z ową lekturą.

O książce:


Tytuł: Pocałuj mnie pod jemiołą
Autor: Renata Kosin, Dorota Milli,
Krystyna Mirek, Agnieszka Olejnik, Alek Rogoziński,
Joanna Tekieli, Karolina Wilczyńska

Wydawnictwo: Filia

Data wydania: 2022-10-16
Liczba stron: 368
Gatunek: Literatura obyczajowa

 

Oficjalna recenzja portalu:

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
4

Podsumowanie:

“Pocałuj mnie pod jemiołą” to antologia, która zabiera nas w podróż po ludzkich losach. Czasem zwyczajnych a czasem takich, w które trudno uwierzyć. Przyprószy nas śniegiem, otuli świątecznym klimatem i zachęci do przemyśleń. Sprawi, że zechcecie trochę bardziej uwierzyć w magię jemioły i zapragniecie pocałunku pod nią.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *