“Siostry. O nadużycia w żeńskich klasztorach” - Monika Białkowska - Kot, kawa i książki
Książki,  Reportaż

“Siostry. O nadużycia w żeńskich klasztorach” – Monika Białkowska – recenzja

O siostrach zakonnych wciąż krąży wiele stereotypów i uprzedzeń. Ich życie skryte za murami klasztorów często budzi skrajne emocje – od fascynacji po niechęć. Ta swoista aura tajemnicy wokół ich powołania a także codziennego życia, sprawia, że naturalnie wzrasta w nas ciekawość. Pragniemy poznać, co kieruje ich decyzją o poświęceniu życia Bogu i jak ma to się do życia w klasztorze. Reportaż Moniki Białkowskiej “Siostry. O nadużycia w żeńskich klasztorach” odkrywa nam rąbka tajemnicy dotyczącą sióstr zakonnych i to niekoniecznie tej dobrej części. 

Monika Białkowska, teolożka i dziennikarka, przeprowadziła wywiady z byłymi siostrami zakonnymi i umieściła je w swojej książce. Znajdziemy tu historię kobiet, które przebywały w klasztorze od kilku miesięcy do nawet ćwierćwiecza. Zachęcone pytaniami, opowiedziały nie tylko o motywacjach, które skłoniły je do poświęcenia życia Bogu i wstąpienia do zakonu, ale również o rzeczywistości, z jaką zetknęły się w tej zamkniętej społeczności. Przełamały zmowę milczenia i ujawniły, momentami wstrząsające informacje o nadużyciach panujących w żeńskich klasztorach oraz o warunkach i zasadach, które przywodzą na myśl średniowiecze. 

Reportaż “Siostry. O nadużyciach w żeńskich klasztorach” nie epatuje pikantnymi szczegółami ani sensacyjnymi historiami. Zamiast tego ukazuje jak wiara i miłość do Jezusa mogą być zniszczone przez niezrozumiałe zasady i bezwzględną władzę przełożonych. To poruszające historie kobiet, które, można powiedzieć, był w dziwny sposób karane za swoją miłość i oddanie. Przyznam, napawa to smutkiem. Książka otwiera oczy na niewyobrażalne realia, w jakich żyją siostry zakonne w XXI wieku, od ograniczonych środków czystości po izolację od rodziny, bliskich czy technologii. I to nie tylko w radykalnych zakonach, ale również w tych z pozoru umiarkowanych. 

Monika Białkowska porusza w swojej książce trudny temat, o którym należy mówić głośno i dążyć do naprawy. To pewnego rodzaju apel do walki z nadużycia i przestarzałymi zwyczajami, które nie mają miejsca w dzisiejszym świecie. Nam, czytelnikom, nie chce się uwierzyć jak można się dać zniewolić i pozwolić na pomiatanie sobą tylko dlatego, że wybrało się miłość do Boga i chęć służenia Mu. Większość byłych zakonnic podkreśla, że nie straciły wiary, a jedynie zaufanie do instytucji zakonu, i wcale im się nie dziwię.Ten brak wsparcia psychicznego, to odcięcie od świata i “zamiatanie” problemów pod dywan, sprawiają, że dość negatywnie oceniamy zakon a z drugiej strony łagodniej patrzymy na siostry, wiedząc co mogą przechodzić za zamkniętymi ścianami. 

“Siostry. O nadużyciach w żeńskich klasztorach” to poruszający reportaż, który ukazuje traumatyczne historie kobiet walczących o swoją godność i zdrowie psychiczne. Ich opowieści o życiu w klasztornych murach skłaniają do głębszej refleksji nad istotą wiary i zakonu. Książka jest lekturą dla wszystkich osób, które chcą poznać stronę życia zakonnego, niestety od tej mroczniejszej strony. 

O książce:

Tytuł: Siostry. O nadużyciach w żeńskich klasztorach
Autor: Monika Białkowska
Wydawnictwo: WAM
Data premiery: 2023-09-20
Liczba stron: 336
Gatunek: Reportaż

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
3

Summary

“Siostry. O nadużyciach w żeńskich klasztorach” to poruszający reportaż, który ukazuje traumatyczne historie kobiet walczących o swoją godność i zdrowie psychiczne. Ich opowieści o życiu w klasztornych murach skłaniają do głębszej refleksji nad istotą wiary i zakonu. Książka jest lekturą dla wszystkich osób, które chcą poznać stronę życia zakonnego, niestety od tej mroczniejszej strony. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *