"Stany splątane" - Janusz Leon Wiśniewski - Kot, kawa i książki
Książki,  Literatura piękna,  Wiśniewski Janusz Leon,  Znak Literanova

„Stany splątane” – Janusz Leon Wiśniewski – recenzja

Słyszeliście o stanach splątanych fotonów? Pewnie się zastanawiacie o co chodzi z tym splątaniem i zapewne pierwsza myśl jaka Wam przychodzi to, że się poplątały. Ale chodzi o coś innego, splątanie to splecenie, to połączenie dwóch fotonów tak, że oddziaływają na siebie będąc nawet daleko od siebie. Do tej pory zjawisko to jest niewyjaśnione, tak jak niewyjaśnione są czasem ludzkie emocje. Jak oddziaływają w nie do końca zrozumiały sposób, jak są splątane z jakimś zapachem, miejscem czy wydarzeniem. Jeśli macie ochotę dowiedzieć się czegoś o tych stanach splątanych to zapraszam Was na emocjonalną podróż, którą przygotował Janusz Leon Wiśniewski w swoim najnowszym zbiorze opowiadań “Stany splątane”

“Stany splątane” to pięć różnych opowiadań, różnych historii przesyconych emocjami. Pierwsze w kolei czeka na nas opowiadanie “O utracie zmysłów”, w którym poznamy historię mężczyzny, mającego za sobą trudne rozstanie. I choć zdawałoby się, że już wszystko wyblakło to jednak zapach pozostał, zapach, który przypomina. Czy kiedyś uda mu się uwolnić od niego? “Trzecia opcja” to historia młodego małżeństwa opowiedziana słowami kobiety. Muszą się zmierzyć z innością swojego małego dziecka i stawić czoła temu co czeka je w przyszłości. Czy świat zaakceptuje jego inność?  “Emocje pierwotne” to kolejne opowiadanie, jedno z bardziej emocjonalnych w tym zbiorze. To historia matki, która w swoim życiu doświadczyła tego co najgorsze. Jej dziecko spotkało niewyobrażalne zło. Gdy już straciła wszystko, wizja zemsty podniosła ją na nogi. Ale czy na długo? Tytułowe “Stany splątane” zabierają nas do gabinetu na uniwersytecie, gdzie poznamy historię dwóch identycznych kobiet. Kobiet, które się nie znają a oddziaływają na siebie jak owe fotony. A może łączy je coś innego? Ostatnia historia to “Amnestia”, historia młodego chłopaka, który w wyniku nieszczęśliwego wypadku traci pamięć a z nią wspomnienia i uczucia do najbliższych. Czy mu się uda na nowo ułożyć życie? 

Janusz Leon Wiśniewski, autor bestsellerowej książki “Samotność w sieci” zabiera nas w emocjonalną podróż. Ze sobie znaną wrażliwością i wyczuciem opowiada historie, które chwytają za serce. Stajemy się słuchaczami opowieści, które nie tylko ruszają dogłębnie ale i zachęcają do refleksji. Otulamy się emocjami bohaterów. Próbujemy oswoić samotność, przeżywamy trudne rozstania i czujemy niewyobrażalne cierpienie. Poznajemy także matczyną miłość i oddanie, patrzymy na próbę pogodzenia się z losem i na nadzieję. Autor umiejętnie prowadzi nas po tych historiach, zdanie po zdaniu zanurzamy się w tych emocjonalnych stanach, wstrzymujemy oddech i wycieramy spływającą łzę. 

“Stany splątane” to pozycja, która zapada w pamięci. Przyciąga i obezwładnia. Czytamy i czujemy to co czują bohaterowie. Zagłębiamy się w relacje międzyludzkie a emocje dotykają nas. I choć na pierwszy rzut oka są to całkowicie różne historię  to jednak spójne. Łączy ich jedno, to opowieści o zaczynaniu od nowa, o odnajdywaniu siebie w trudnych, czasem bolesnych sytuacjach. Napawają nas smutkiem ale też i pewnego rodzaju nadzieją. Zachęcają do refleksji i zastanowieniem się nad niektórymi sprawami. Jeśli zatem szukacie książki, która Was poruszy, zabierze Was w emocjonalną podróż to ta pozycja będzie idealna.  Polecam gorąco.

O książce:
Tytuł: Stany splątane
Autor: Janusz Leon Wiśniewski

Wydawnictwo: Znak Literanova
Data premiery: 2023-10-11
Liczba stron: 304

 

Za książkę dziękuje wydawnictwu:

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
5

Podsumowanie:

“Stany splątane” to pozycja, która zapada w pamięci. Przyciąga i obezwładnia. Czytamy i czujemy to co czują bohaterowie. Zagłębiamy się w relacje międzyludzkie a emocje dotykają . Jeśli zatem szukacie książki, która Was poruszy, zabierze Was w emocjonalną podróż to ta pozycja będzie idealna.  Polecam gorąco.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *