"Angelologia" – Danielle Trussoni
Fantastyka,  Książki,  Świat Książki,  Trussoni Danielle

„Angelologia” – Danielle Trussoni – recenzja

Zapewne każdy z Was słyszał o aniołach. A czy słyszeliście coś o nefilimach? Przypuszczam, że już mniej jest takich osób. No dobrze a co powiecie o takiej nauce jak angelologia? Dobrze kombinujecie, to nauka o bytach duchowych czyli aniołach. Ciekawą definicję znajdziemy w powieści Danielle Anne Trussoni: angelologia to „ jedna z pierwotnych dwunastu gałęzi teologii – znajduje ziszczenie w osobie angelologa, którego znawstwo obejmuje zarówno studia teoretyczne nad porządkami niebiańskimi, jaki ich proroczą realizację w ludzkich dziejach.” Zainteresowani tematem?

Danielle Anne Trussoni jest amerykańską pisarką.  Prace jej autorstwa pojawiały się w takich magazynach jak: The New York Magazine, Telegraph Magazine czy też The New York Times Book Review.  Jej książka „Falling Through the Earth: A Memoir” była jedną z najlepszych powieści 2006 według New York Times’a. Cztery lata później (w 2010) roku na rynku ukazała się jej druga powieść „Angelologia”, która to zburzy naszą obecną wiedzę o aniołach i o nefilimach.

Sekret starego klasztoru, tajemnica rodzinna i wyprawa do miejsca, z którego się nie wraca, w niesamowitej opowieści o dobru, złu oraz … człowieczej i anielskiej miłości – tak wydawca zachęca do zagłębienia się w ową powieść. Gdzieś przez ułamek sekundy przemknęło mi, że może to coś z rodzaju romansu ale już pierwsze strony rozwiały te chwile zwątpienia.

Główną bohaterką „Angelologii” jest Ewangelina, która wiedzie spokojne życie mniszki w klasztorze Świętej Róży. Poza modlitwą, do jej obowiązków należy również praca przy korespondencji kościelnej. Pewnego dnia natrafia na zwykły z pozoru list, ot kolejna prośba o dostęp do archiwalnych zbiorów zakonu. Właśnie ten niewinny list zapoczątkował zmiany w życiu naszej bohaterki. Autorem był młody naukowiec Verlainem, który obudził drzemiącą w mniszce ciekawość. Tajemnica, przygoda i nieprawdopodobne historie zaczynają być częścią każdej chwili jej życia. W końcu w tym wszystkim zamieszana jest jej rodzina. A my razem z Ewangelina odkrywamy coraz to nowsze i zaskakujące sekrety.

Motywem przewodnim powieści jest walka dobra ze złem, gdzie dobrem są angelolodzy i anioły, a złem nefilimy, zrodzone z Upadłych Aniołów i kobiet. Zarówno nefilimy i angelolodzy żyją pośród nas i tą zakamuflowaną wojnę toczą od wielu, wielu lat.  Gdybyście nie wiedzieli to wojna trwa oczywiście o przetrwanie ludzkości. W powieści autorka skupiła się na jednym z aspektów tej wojny, czyli na znalezieniu i zdobyciu tajemnej liry, która ma być wybawienie. Chociaż do końca nie wiadomo jakie ma możliwości.

Angelologia, nie ma co ukrywać to trudna dziedzina a opisanie i wyjaśnienie jej wszystkich niuansów może wydawać się skomplikowane. Czytając ową powieść będziemy skakać w czasie, zagłębiać się w cytaty świętych ksiąg i dowiadywać się coraz to nowszych rzeczy o aniołach, które wcale nie są takie wspaniałe jak do tej pory sądziliśmy. W końcu to nie małe cherubinki z aureolami wokół głowy, tylko niebezpieczne stwory. No ale nie zdradzam więcej bo chętni i zaciekawieni pewno sięgną po tą powieść i nie chce im psuć jedynej przyjemności z czytania tej książki jakim jest zdobywanie wiedzy. Niestety to właśnie jedyny plus „Angelologii”, no może jeszcze sam pomysł. Książka jak dla mnie jest przydługa i mało wciągająca, przez co momentami nudna i sprawiająca wrażenie, że autorka „leje wodę”. Naprawdę gdyby nie ciekawe przedstawienie tematu jakim są aniołowie to dawno bym ją odłożyła na półkę z etykietką „nieprzeczytana, nie wracać”.

Ciężko mi jest zatem ocenić tą powieść jednoznacznie. Zasiadałam do niej z entuzjazmem i chęcią dowiedzenia się o angelologii jak najwięcej. Mój zapał skończył się niestety po kilkunastu stronach. Początek powieści nie zachęca do zagłębienia się w tą historię. Niemniej moja ciekawość i chęć zdobycia wiedzy wygrała i trwałam w postanowieniu przeczytania do końca. Był to dobry wybór bo powieść później się rozkręca i nawet wciąga trochę czytelnika. Podsumowując, książkę polecam osobom, które mają dużo czasu, są wytrwali i mają ochotę spojrzeć inaczej na świat aniołów.

O książce:
Tytuł: Angelologia
Tytuł oryginalny: The Calling of the Grave
Autor: Danielle Trussoni

Tłumaczenie: Katarzyna Bartuzi
Wydawnictwo: Świat Książki

Data wydania: 10-11-2010
Liczba stron: 512

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
3

Podsumowanie:

„Angelologia” to nietypowa historia o aniołach i nefilimach. Autorka wprowadza nas w angelologię i przybliża nam ową wiedzę. Temat ciekawy ale ubrany w zbyt dużo słów lekko przynudza.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *