"Grawitacja" - Tess Gerritsen
Albatros,  Gerritsen Tess,  Kryminał, sensacja, thriller,  Książki

„Grawitacja” – Tess Gerritsen – recenzja

Czy jesteś w stanie dla ukochanej osoby zrobić wszystko? Czy z miłości do niej poświęcisz siebie? A może zaryzykujesz całą ludzkość? Byleby uratować, ocalić? Jeśli tak, to pewnie należysz do pokroju osób takich jak Jack, bohater powieści Tess Gerritsen Grawitacja”. Wstęp, jak do romansidła dla złaknionych kobiet, nieprawdaż? Wyobraźcie sobie, że ten wątek miłosny został tylko w nikłym stopniu wplątany w thriller balansujący pomiędzy medycznym a science fiction. Brzmi ciekawiej? I jest ciekawe.

Tess Gerritsen jest amerykańską pisarką, znaną głównie ze swoich thrillerów medycznych, w której głównymi bohaterkami są Jane Rizzoli i Maura Isles. Swoje pierwsze kroki literackie stawiała jednak w innej dziedzinie, mianowicie jej pierwsze pozycje to romanse kryminalne. Potem zaczęła próbować czegoś mocniejszego – thrillerów, w których na początku pojawiały się wątki miłosne. Z tego okresu pochodzi właśnie „Grawitacja”, wydana w 1999 roku, w której najwidoczniej nie udało się autorce odciąć od swoich początków.

Akcja „Grawitacji” dzieje się głównie na pokładzie międzynarodowej stacji kosmicznej, na której prowadzone są badania. Wśród ekipy astronautów i naukowców przebywa dr. Emma Watson, młoda lekarka, która obserwuje zachowanie się mikrobów i wirusów w stanie nieważkości. Na owe stacji dochodzi do wybuchu epidemii, która bardzo szybko się rozprzestrzenia. Na swoje ofiary sprowadza straszliwą chorobę, która prowadzi tylko w jednym kierunku – do śmierci. Ten nieznany mikrob otrzymał groźnie brzmiącą nazwę Chimera. Sytuację nadzoruje z ziemi NASA, która musi podjąć odpowiednie, drastyczne kroki. Nie może sprowadzić na Ziemię pozostałych przy życiu mieszkańców stacji, w tym Emmy. Stanowi to zbyt duże zagrożenie, bo co jeśli epidemia rozprzestrzeni się na Ziemi zabijając miliony. Decyzji tej nie chce zaakceptować mąż Emmy, Jack, który za wszelką cenę chce uratować swoją żonę. Stara się ze wszystkich sił odkryć lekarstwo i sprowadzić z powrotem ukochaną. Czy mu się uda? Wierzcie, że jest gotowy na wszystko.

Tess Gerritsen bardzo dobrze przygotowała się merytorycznie do tej powieści. Dzięki temu powstała powieść bardzo realistyczna, wzbudzająca niepokojące myśli i przyprawiająca o dreszcze, bo co jeśli jest w tym prawda i nieznany, morderczy wirus opanuje kulę ziemską. Szybka akcja i dobrze skonstruowana fabuła, sprawiają, że od książki ciężko się oderwać. Nie wiadomo kiedy zostaniemy wchłonięci w świat Emmy i Jack’a. Strona za stroną zagłębiamy się i razem z bohaterami przeżywamy wszystko, czując oddech niebezpieczeństwa na plecach. Czy trzeba nam czegoś więcej?

Podsumowując: jeśli chcecie oderwać się na chwilę od Ziemi i przepaść w przyprawiające dreszcze historii to ta pozycja jest w sam raz dla Was.

O książce:
Tytuł: Grawitacja
Tytuł oryginalny: Gravity
Autor: Tess Gerritsen

Tłumaczenie: Andrzej Szulc
Wydawnictwo: Albatros

Data wydania: 07-02-2002
Liczba stron: 382

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
5

Podsumowanie:

„Grawitacja” sprawia, że zostajemy wchłonięci w świat Emmy i Jack’a. Strona za stroną zagłębiamy się i razem z bohaterami przeżywamy wszystko, czując oddech niebezpieczeństwa na plecach

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *