"Chirurg" - Tess Gerritsen
Kryminał, sensacja, thriller,  Książki

„Chirurg” – Tess Gerritsen – recenzja

Moją przygodę z Tess Gerritsen rozpoczęłam ładnych parę lat temu, gdy sięgnęłam po książkę „Chirurg„. Był to jak najlepszy wybór bo zakiełkowało we mnie ziarno sympatii do autorki, które przerodziło się w bardzo duże umiłowanie Gerritsen. W związku z tym, że minęło już sporo czasu od tej pierwszej przygody postanowiłam ponownie zajrzeć do „Chirurga” i odnowić ową przyjaźń.

Jest to pierwsza książka z serii, która rozpoczyna cykl przygód detektyw Jane Rizzoli i doktor Maury Isles. Warto dodać, że Maurę poznamy dopiero w drugim tomie o dźwięcznym tytule „Skalpel”. Pomysł na fabułę „Chirurga” wydaje się dość prosty, kolejny seryjny morderca polujący na kobiety. Jednakże autorce udało się ten utarty schemat dobrze ubarwić, czyniąc go niecodziennym.

Pewnego dnia zostają znalezione zwłoki kobiety, która ma podcięte gardło i wycięto jej … macicę. Sprawa jest dość brutalna i krwawa. Na domiar złego zbrodnia przypomina bardzo działo seryjnego mordercy, który grasował jakiś czas temu. Został on jednak zastrzelony przez niedoszłą ofiarę Catherine Cordell. Czyżby pojawił się naśladowca? Tylko skąd może znać tak dokładnie podpis martwego psychopaty? W zespole detektywów pracujących nad rozwiązaniem morderstwa a tak naprawdę morderstw (bo wraz z rozwojem akcji pojawiają się kolejne ofiary) jest między innymi ambitna Jane Rizzoli oraz Thomas Moore, który jest odwzorowaniem spokoju i opanowania. Właśnie ta para postanawia udać się do Catherine, kobiety, która przeszła piekło i przeżyła. Ze strony na stronę pojawiają się coraz to nowsze dowody i fakty, które powodują ciarki na plecach. Pościg za mordercą trwa a czas leci.

Tak jak wspomniałam, w „Chirurgu” poznajemy Jane Rizzoli, która jest jedną z główny bohaterek powieści. Pracuje jako detektyw w wydziale zabójstw i za wszelką cenę chce być lepsza od facetów. Od początku przyjmuje pozę agresywnej i „atakuje” każdego. Na co dzień musi liczyć się z niewybrednymi żartami kolegów z zespołu (jest jedyną kobietą w wydziale), którzy niekoniecznie akceptują ją jako kumpla. Jej wygórowana ambicja i nieznośny charakterek czynią z niej irytującą i zimną bohaterkę, która ciągle walczy ze wszystkimi. Tess pokazała jak może wyglądać życie kobiety w męskim świecie, gdzie płeć piękna nie jest doceniania. Mimo dawania z siebie wszystkiego i pracowania ponad normę przełożeni nie zauważają jej sukcesów, natomiast błędy od razy wychwytują.

Kolejnym tematem, który Gerritsen porusza w swojej książce jest … gwałt. Opisuje ona przeżycia kobiet zgwałconych, dla których życie dzieli się na przed i po gwałcie. Poza całym złem fizycznym, pokazuje jak niszczącą ma on siłę na psychikę. Jak ciężko jest zapomnieć o tym co się stało i jak często postronne osoby nie rozumieją tego.

W związku z tym, że jest to pierwsza powieść Gerritsen, po wcześniejszych romansach kryminalnych ciężko się nie dziwić, że pojawia się wątek miłosny . Tak więc jak przystało na ten element romansu nie jest to prosta miłość a raczej trudna, wymagająca wielu przemyśleń i decyzji. Autorka pokazuje strach spowodowany zbliżaniem się do siebie  oraz to, że gdy miłość wybuchnie to zapomina się o wszystkich zasadach.

Chirurg” jest taką powieścią, od której nie sposób się oderwać. Wciąga czytelnika i nie pozwala mu zaczerpnąć tchu. Akcja odpowiednio narasta, trzymając czytelnika w napięciu. Styl pisarki tylko nas wciąga w tą przygodę, która w tym przypadku jest dość makabryczna. Dlatego też nie polecam ją wrażliwym osobom, gdyż w niektórych miejscach można się natknąć na dość drastyczne opisy.

Często uważa, się, że tego typu powieści są na jeden raz i na pewno jest w tym część prawdy. Jednak jak od pierwszego czytania minęło ponad dekadę to spokojnie można ponownie sięgnąć po nią. Dla mnie ta powtórna, „pierwsza” przygoda okazała się znowu udana i utwierdziła tylko w przekonaniu, że jestem miłośniczką twórczości Tess Gerritsen i jej powieści z wielką chęcią polecać będę każdego (no może nie wszystkie ale większość).

O książce:
Tytuł: Chirurg
Tytuł oryginalny: The Surgeon
Autor: Tess Gerritsen

Tłumaczenie: Jerzy Żebrowski
Wydawnictwo: Świat Książki

Data wydania: 2003
Liczba stron: 336
Cykl: Rizzoli i Isles (tom 1)

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
5

Podsumowanie:

„Chirurg” to powieść, od której nie sposób się oderwać. Wciąga czytelnika i nie pozwala mu zaczerpnąć tchu. Warta przeczytania.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *