"Wymarzony dom Ani" – Lucy Maud Montgomery
Książki dla dzieci,  Literatura dziecięca,  Literatura piękna

„Wymarzony dom Ani” – Lucy Maud Montgomery – recenzja

Kolejnym, piątym tomem opowiadającym historię rudowłosej Ani jest „Wymarzony dom Ani”, w którym poznajemy Anię jako dorosłą kobietę, która wiedzie spokojne życie przy swoim mężu Gilbercie Blythe. Jak widać zwyciężyła cierpliwość i upór Gilberta, które doprowadziły go do spełnienia swoich marzeń i spędzenia dalszego życia ze swoją wybranką z dzieciństwa. Warto tu wspomnieć, że owy tom powstawał jako czwarty z kolei. Dopiero dwadzieścia lat później Lucy Maud Montgomery napisała „Anię z Szumiących Topoli”, która stała się czwartą chronologicznie częścią, opisującą czas rozłąki zakochanych.

„Moją jedyną nadzieją na nieśmiertelność jest miejsce w twoich wspomnieniach.”

Książka opowiada pierwsze lata małżeńskie Państwa Blythe, w których Ania ukazana jest jako przykładna żona i gospodyni. Powieść nie byłaby sobą gdyby nasza para nie zamieszkała w jakimś uroczym miejscu. Znaleźli oni zatem swój mały, wymarzony domek nad Zatoką Czterech Wiatrów, gdzie zamieszkali tuż po ślubie. W nowym miejscu poznają ciekawych ludzi, którzy to stają się ich pokrewnymi duszami, czy też jak mawia jedna z bohaterek „znającymi Józefa”. (W związku z tym, że jest wiele tłumaczeń Ani, to często można się spotkać z różnymi określeniami, ja jednak pozostaję przy starych tłumaczeń i do ich nazewnictwa się stosuje).

Mimo, że w „Wymarzonym domu Ani” główną bohaterką jest ciągle Ania, to jednak mamy wrażenie, że przeplata się ona pomiędzy innymi bohaterami. Poznajemy fascynujące przygody kapitana Jima, który mieszka w latarni. Smutną historię Ewy Moore, z którą Ania bardzo chce się zaprzyjaźnić. Mamy też przesympatyczną Pannę Kornelię, która swoim humorem, ciętym językiem i specyficznym nastawieniem do mężczyzn dodaje uroku książce. Dzięki nowym przyjaciołom, Ani i Gilbertowi udaje się przetrwać ciężkie chwile. Bo musicie wiedzieć, że spotka ich wielka tragedia. Na szczęście dzięki miłości i przyjaźni uda im się stanąć na nogi.

„…w życiu nie możemy się kierować naszymi uczuciami. Nie, nie, zawiodłyby one nas bardzo szybko na bezdroża. Istnieje jeden jedyny drogowskaz, którego zawsze musimy się trzymać w życiu, a jest nim poczucie słuszności.”

Wymarzony dom Ani” zabiera nas w podróż po świecie dorosłej już Ani, pokazuje jak z małej dziewczynki bujającej w obłokach wyrasta dojrzała kobieta, żona i matka. Autorka pokazuje nam, że czas płynie i każdego z nas czekają kolejne etapy życia. Powinniśmy jednak pamiętać, że nie należy zapominać o swoich marzeniach z dzieciństwa i dążyć do ich zrealizowania, bo właśnie marzenia nadają sens naszemu istnieniu.

"Wymarzony dom Ani" – Lucy Maud Montgomery

O książce:
Tytuł: Wymarzony dom Ani
Tytuł oryginalny: Anne’s House of Dream
Autor: Lucy Maud Montgomery

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Data wydania: 1971
Cykl: Ania z Zielonego Wzgórza (tom 5)
Gatunek: Literatura dziecięca, Wiek 9 – 12, Literatura piękna

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
6

Podsumowanie:

„Wymarzony dom Ani” zabiera nas w podróż po świecie dorosłej już Ani, pokazuje jak z małej dziewczynki bujającej w obłokach wyrasta dojrzała kobieta, żona i matka. Po raz kolejny otula nas ciepło płynące z powieści.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *