“Wysłuchaj mnie” - Tess Gerritsen - Kot Kawa i Ksiazki
Albatros,  Gerritsen Tess,  Kryminał, sensacja, thriller,  Książki

“Wysłuchaj mnie” – Tess Gerritsen – recenzja

Pięć lat oczekiwania i wytęsknienia za duetem niezapomnianych bohaterek. Detektyw bostońskiego wydziały zabójstw Jane Rizzoli i lekarka sądowa Maura Isles powracają z nowym, wciągającym śledztwem. Tak, moi drodzy, wasze oczekiwanie zostało zaspokojone i Tess Gerritsen oddała w nasze ręce trzynasty tom z serii Rizzoli i Isles. Myślicie, że warto było czekać na “Wysłuchaj mnie”?

Sofia Suarez, lubiana przez wszystkich pielęgniarka zostaje zamordowana w swoim domu. Czyżby to było pokłosie niefortunnego włamania czy może jednak kryje się coś więcej za tym. Jane Rizzoli wraz z detektywem Frostem i Maurą Isles prowadzą owe dochodzenie. Ich doświadczenie i intuicja pozwalają dokopać im się do coraz to ciekawszych informacji. Czyżby jednak owa sprawa nie była tak oczywista jak się wydawała na początku? Czyżby tajemnice przeszłości postanowiły dać o sobie znać? 

Angela Rizzoli jest przykładną sąsiadką, która dba o swoje najbliższe sąsiedztwo. Mieszka tu wiele lat i uważa, że wie o swoich sąsiadach wszystko. Gdy w okolicy pojawiają się nowi mieszkańcy, którzy nie chcą zawierać bliższej znajomości z Angelą, budzi się w niej dzielny stróż prawa. Ciekawość przechodząca wręcz w niepokojące wścibstwo i budząca obawy intuicja podsuwają Angeli coraz to bardziej niepokojące myśli. W szczególności, gdy w sąsiedztwie ginie nastolatka. Jane, ma już dość wybujałych insynuacji swojej matki. No cóż, skoro nie ona i nie policja, to Angela weźmie sprawy w swoje ręce. Czy wyjdzie jej to na dobre? W końcu, kto wsadza nos w nie swoje sprawy ten…

Tess Gerritsen, amerykańska pisarka, która podbiła serce wielu czytelników swoimi thrillerami medycznymi oddaje nam kolejny tom przygód Rizzoli i Isles. Długo oczekiwany niestety pozostawia po sobie pewien niedosyt u miłośników owego duetu. Powodem jest to, że prym w owej historii wiedzie matka Jane, Angela Rizzoli. To jej rozważania dominują w książce. We wcześniejszy tomach mogliśmy ją trochę poznać ale teraz dostajemy ją w dużej dawce i cóż, obraz, który nam się rysuje nie jest zbyt przyjazny. Bo kto lubi wścibską i dociekliwą starszą panią? Choć jej wątek jest ciekawy to jednak potrafi być troszkę nużący. Chyba, tak jak Jane, nie do końca chcemy go wysłuchać. Na szczęście, przerywany jest historią Jane i Rizzoli, towarzyszymy im w dochodzeniu ale także zgłębiamy się w ich prywatne życie. Możemy też zaobserwować, że coraz bardziej się od siebie oddalają. 

“Wysłuchaj mnie” to pozycja, która łączy w sobie wątki kryminalne z obyczajowymi i doprawia je aspektami medycznymi, choć jak dla mnie jest ich dość mało. Można się też lekko przyczepić do kryminalnego aspektu bo bardziej dociekliwi czytelnicy szybko powiążą wszystkie tropy a końcówka nie będzie wielkim zaskoczeniem. Niemniej to wszystko w niczym nie ujmuje historii, która wciąga i przytrzymuje przy sobie czytelnika. Odpowiednio dawkowane informacje budują naszą ciekawość a narracja skaczące po różnych wątkach tylko ją wzmacnia. Akcja płynie miarowo i nie przynudza, wręcz tworzy aurę towarzyszącego nam napięcia. Dla mnie była to udana przygoda i choć troszkę zawiedziona jestem, tym, że dwie ulubione bohaterki zostały trochę zepchnięte z piedestału to jednak warto było czekać. Cieszę się, że miałam przyjemność zanurzyć się w ową historią.

Jak przystało na Tess Gerritsen, przemycane mamy wątki, które często umykają nam w prawdziwym świecie a zachęcają do przemyśleń i wysłuchania. Przeszłość, a w szczególności tajemnice z niej, potrafią wypłynąć w najmniej odpowiednim momencie i przynieść wiele smutku. To, że nie zawsze wszystko jest takie jak widzimy czy myślimy. Że wszystko ma swoje granice, nawet sąsiedzka czujność a wtrącanie się w czyjeś sprawy, gdy nie jesteśmy mile widziany niekoniecznie może dobrze się skończyć. 

“Wysłuchaj mnie” to książka, która wciągnie i zaciekawi. Sprawi, że ciężko będzie ją Wam odłożyć. Będziecie podążać za ścieżkami, które wytyczyła autorka i odkrywali coraz to ciekawsze tajemnice przeszłość.  Jeśli zatem macie ochotę na odrobinę dreszczyku, nietypową wielowątkową historię i o tym ile może żyć złota rybka to powinniście bez zastanowienia sięgnąć po ową książkę. 

O książce:
Tytuł: Wysłuchaj mnie
Tytuł oryginalny: Listen to me

Autor: Tess Gerritsen
Tłumaczenie: Jerzy Żebrowski
Wydawnictwo: Albatros

Data wydania: 2022-11-09
Liczba stron: 400
Cykl: Rizzoli i Isles (tom 13)
Gatunek: Kryminał, sensacja, thriller

 

Oficjalna recenzja portalu:

 

Sprawdź, gdzie kupić:

Ocena:
  • Książka zainteresowała mnie:
  • Akcja wciągnęła mnie:
  • Narracja uwiodła mnie:
  • Temat zaciekawił mnie:
  • Postacie zawładnęły mną:
4

Podsumowanie:

“Wysłuchaj mnie” to książka, która wciągnie i zaciekawi. Sprawi, że ciężko będzie ją Wam odłożyć. Będziecie podążać za ścieżkami, które wytyczyła autorka i odkrywali coraz to ciekawsze tajemnice przeszłość.  Jeśli zatem macie ochotę na odrobinę dreszczyku, nietypową wielowątkową historię i o tym ile może żyć złota rybka to powinniście bez zastanowienia sięgnąć po ową książkę. 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *